01/03/2022 | Yazar: Tanju Tariz

Lubunyalığa hetro (hetero değil hetro, Retro gibi editör) kültürünüzü boca etmeyin. Birbirimize benzemek zorunda değiliz, benimle yatağa girmek zorunda değilsiniz, herkes kendi lubunyalığını yaşar. Ayol lubunya olmak Kraliçe Elizabeth olmaktan daha zor.

Amca, dayı diyen, akraba kültürü yancılarına nakka! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sevgili okuyucularım,

Sabah uyandım, kendimi bilgisayarın başında buldum. Keşke kaosjel benim gibi kişilik, karakter seven yazarları için kızlar tahsis etse diyecem ama anne olacak yaşta da değilim.

Bir lezbiyen aşkından covid kaptım. Son yüzyılın en salak sorusunu bana sormazsınız diye düşünüyorum: “O işi siz nasıl yapıyorsunuz”. Zeka küplerim benim, bu soruyu soran insan sormadan önce bi düşünür! Lezbiyen bir arkadaşım, sevgilisinden kaptı. Ben de ondan kaptım. O yüzden bizim covid versiyonumuzun adı covid-lez.

Geçen hafta siz siz olun gözlerinizi karartıp karantinadaki kolilerinizden vazgeçmeyin demiştim. Lubunya her yaşta öğrenir, her yaşta öğrendiği içinde için de cici gibi tazelenir.

Ey hornet, ey tinder, ey grindr, ey bilmem ne! Gereksiz yere sırf HIV negatifler için insanların HIV statülerini yazacakları alan açıyorsunuz da benim gibi covid-lez olanlar için neden statümü açıklayabileceğim alanlar açmıyorsunuz? Örneğin karantinadayım ancak bu bir seks perhizi olmak zorunda değil, bölgemde covid-lez başkalarıyla süpet, koli, güllüm alıkabilmem lazım! Lütfen bunlara el atın.

amca-dayi-diyen-akraba-kulturu-yancilarina-nakka-1

Kaosjel instasında yazılarım ucuz, basit bulunuyor. Öyle yorumlar geliyor. Yatakta ucuz ve basit olabilirim, size de olmanızı tavsiye edebilirim. Ayol işiniz gücünüz mü yok? Siz de kendi deneyimlerinizi, arzularınızı naşlatın kaosjel’e.

Lubunyalığa hetro (hetero değil hetro, Retro gibi editör) kültürünüzü boca etmeyin. Birbirimize benzemek zorunda değiliz, benimle yatağa girmek zorunda değilsiniz, herkes kendi lubunyalığını yaşar. Ayol lubunya olmak Kraliçe Elizabeth olmaktan daha zor. Genç olacaksın (amcalar dayılar uzak dursun), fit olacaksın (beden aşağılamacılar), a ağırlık ap olacaksın (sadece a olamazsın toplumsal cinsiyet rollerine sıkı sıkı bağlı olman anlamına gelir, sadece p olursan da arzulanamazsın, ap olacaksın ama kolilemeyi seven türden), uzun boylu olacaksın (180 aşağısı kesmiyor kimseyi), tarz olacaksın (gey modasına uygun, okulda karşı çıktığın gibi tek tip forma giyineceksin), 3. nesil kahve seveceksin (türk kahvesi neyine yetmiyorsa) bu liste uzayıp gidiyor. Aktivist lubunyaların işi daha zor, orada da bütün keşişimsel alanlarda birlikte mücadele edeceksin, her mücadeleye ilişkin 4 doğrun, 0 yanlışın olacak. Ben lubunyalıktan istifa ediyorum.

amca-dayi-diyen-akraba-kulturu-yancilarina-nakka-2

Neyse istifa etmeden önce bir okurumdan mektup gelmiş onu yanıtlamak istiyorum:

Sevgili Tanju,

Ben 50’sine merdiven dayamış bir lubunyayım. Keşke bu dayamış sözcüğünü başka bir cümle içinde kullansaydım. Neyse yok işte… 30 yaşını gün aldığım güne lanet olsun. Kimse bana “abi” bile demezken 30’lu yaşlarımla birlikte amcalar, dayılar uzak dursunlu profiller gözüme batmaya başladı. Keşke başka yerlerime başka şeyler batsaydı. Yirmi yılım böyle geçti. Şimdi de “olgun severim” diyorlar. Amca, dayı diye reddedilmeye alışmışken şimdi olgun oldum? Bu ne anlama geliyor?

Sevgili kızkardeşim, lubunyanın yaşı yoktur diye boşuna demiyoruz. Ayol bırak amca, dayı diyen akraba kültürü ile büyümüş iç anadolu lubunyalarını. Ayol ne öyle hornette değil de sanki aile whatsap grubunda gibi yazışıyor. Çiğ, olmamış, ham kezbanlardan uzak dur. Kız ne güzel bak olgun sevenler yazmaya başlamış, ver onlara.

amca-dayi-diyen-akraba-kulturu-yancilarina-nakka-3

But similya fotoğraflarınızı tanjutariz@gmail.com a bekliyorum.

Yıldız Tar, instagramda paylaştığın güzel fotoğraflardan paylaş ama Kıvanç’ın en son profilde paylaştığı sayfadaki fotoğrafı paylaş annem. Yıldız bu sıra biraz kırgınım, enerjim düşük, esmer esmer oğlanların fotoğraflarını koy, fotoğraflar kokulu olsun. Fotoğrafa tıklandığında bahar kokuları sarsın bilgisayar ekranını, bir de mausela fotoğrafların üstüne tıkladığımda fotoğraflar çıpıldak olsun. Seni seviyorum.

amca-dayi-diyen-akraba-kulturu-yancilarina-nakka-4

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, cinsellik
İstihdam