30/04/2016 | Yazar: Hakan Özkan

Sokakları sakinleşen Ankara’nın baharla gelen muhteşem film festivali başladı. Peki festivalde neler var? Mesela akşam lubunya filmi var, siz de gelin!

Sokakları sakinleşen Ankara’nın baharla gelen muhteşem film festivali başladı. Peki festivalde neler var? Mesela bu akşam lubunya filmi var, siz de gelin!

27. Ankara Film Festivali Perşembe günü MEB Şura Salonu’nda yapılan açılış töreni ile başladı. Kaos GL’nin de basın sponsoru olarak destek verdiği festivalin açılışı kalabalık ve görkemli geçti. Aslında herkes için bir yıldızlar geçidi oldu diyebilirim. Aziz Nesin Emek Ödülü’nü alan Tomris Giritlioğlu ödülünü Beren Saat’ten, Kitle İletişim Özel Ödülü için ise BKM adına Yılmaz Erdoğan ödülünü Türkan Şoray’dan aldı.

Ödül konuşmalarında “sansürsüzlük” vurgusu ve sinemanın önemine değinildi daha çok. Yılmaz Erdoğan ve Türkan Şoray’ın konuşmaları ise fazlasıyla gülümsetti. Yılmaz Erdoğan’ın Türkan Şoray’a “Bugün sinema yapıyorsak bu bir çift göz sayesinde” iltifatı büyük alkış aldı.

Ünlü olmak veya olmamak

Açılışın ardından festival dün filmleriyle başladı. Dün yine Büyülü Fener Sinemasında Türkan Şoray heyecanı vardı. Türkan Şoray’ın yönetmenliğini yaptığı ve Yağmur Ünal’ın oynadığı “Uzaklarda Arama” filmi özel gösterimi yapıldı. Sonrasında aynı salonda Cohen Kardeşlerin Yüce Sezar filmini izlemeye çalışan biri olarak, Türkan Şoray’a olan ilgiyi baya gözlemledim. Filmin gösterimi sarktı ve herkes Türkan Şoray’la fotoğraf çektirmeye çalışıyordu. Gözlemlemek benim için ilginç bir deneyimdi diyebilirim. Türkan Şoray etrafında bir kalabalıkla yürüyordu sürekli ve telefonlar havada uçuşuyordu. 

Ardından ben Yüce Sezar filmini izledim. Cohen Kardeşlerin vizyona girmeyecek olan George Clooney’li filmi Yüce Sezar, bu yıl Berlin Film Festivali’nin açılış filmiydi. Film fazlasıyla bir Hollywood taşlaması ve bir kara mizah. Yolunuz düşerse Pazar 16, 6 Mayıs Cuma 19 da tekrar gösterimleri var. Kaçırmamanızı öneririm.

Lubunya filmi var: Teddy’nin kazananı Tekir bu akşam!

Berlin’de her sene festivalde LGBT temalı filmlere verilen Teddy Ödülü’nün bu yılki kazananı olan Tekir (Kater) bu akşam 21.30’da Büyülü Fener Salon-2’de olacak. Film eşcinsel çift Ansreas ve Stefan’ın ilişkilerini ve filmin yönetmeni Klaus’un tabiriyle iki aşırılığın cennetten kovuluşunu anlatıyor.

Film sonrasında yönetmen Handl Klaus ile söyleşi yapılacak. Ben de kaosgl.org için söyleşi yapmaya çalışacağım. Beklemede kalın!

Festivalde ne var ne yok?

27.  Ankara Film Festivalinde konserler, yürüyüşler, atölye çalışmaları ile beraber 62 uzun metraj, 117 kısa metraj film ve 34 belgesel izleyici ile buluşacak.

Festival boyunca, ulusal Uzun, Kısa ve Belgesel kategorilerindeki yarışmalarda 53 film yarışacak. 

Özel gösterimlerde; Uzaklarda Arama, ve SinemaKavram’ın son uzun filmi Sarmaşıklar izleyicilerle buluşacak.

Festival seçkileri

Festvalde bu sene özel seçkiler de bulunuyor. Bunlar: “Çok Uzaktan Gelmiş Olamayız!:  Želimir Žilnik Toplu Gösterimi, Kışın, Köy Gençliği Üzerine Haberler, Erken Dönem Eserleri (Rani Radovi), Küçük Öncüler, İşsizler,Haziran Kalkışması Kara Film, Envanter, Tito’nun Sırbistan’da İkinci Kez Zuhuru , Esaretin Kalıntısına  ve İstikamet Sırbistan.

Berlin Film Festivalinin ödüllü filmleri Ankara’da

Bu yıl 66’ıncısı düzenlenen Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen filmler de 27. Ankara Film Festivali’nde olacak.

Berlin’den Altın Ayı’yla dönen ve mültecilerin yaşadığı zorlukları farklı bir gözle anlatan Denizdeki Ateş (Fuocoammare),  bu ödüle aday olan filmlerden 24 Hafta (24 Wochen) ve Bir Ejderha Uyanıyor! (Ejdeha Vared Mishavad!), Aslı Özge’nin  ödüllü filmi Ansızın (Auf Einmalve yukarıda bahsettiğim Teddy Ödülü’nün En İyi Uzun Film kategorisinde bu yılki kazananı olan Tekir (Kater), En İyi Uzun Film kategorisinde Gümüş Ayı’ya kavuşan Balçık (Es esmu seit) festivalde izlenebilecek.

Festival’de bu kategorilerin yanı sıra Dünya filmleri, Dünyadan Hamlet filmleri, Kısalar Bay Meraklı, Dünya Festivallerinden ödüllü filmler de festivalde yer alacak.

Festival programının tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam