22/05/2018 | Yazar:

Doktora çok açık olun, sizi dinlemiyorsa bile dinletmek için elinizden geleni yapın, hakkınız çünkü.

Yaklaşık 5 yıllık bir yüksek lisans ile askerden kaçma görevimi tamamladım ve son kayıtlı olduğum yüksek lisanstan da atıldım. Okuldan aldığım mail tokat gibi suratıma çarptı ve en yakın askeri şubeye koştum süreci başlatmak için.

Evime en yakın şube olan Halıcıoğlu askerlik şubesine gittim. Hastaneye sevkimi istediğimi ve eşcinsel olduğum için askerlik yapamayacağımı söyledim. Oradaki görevli kadın askerlik sürecimin başladığını, bu sevk işlemini sadece Haziran ayında yapabileceğimi söyledi. Moral bozukluğu ile bir süre durdum. 1 saat kadar.

Ardından hemen hemen İstanbul'daki tüm askerlik şubelerine telefon ederek bu bilgiyi teyit etmek istedim. Yeniköy askerlik şubesindeki Memur kadına göre bu bilgi yanlıştı ve istediğim zaman sevkimi isteyebiliyordum.

Ertesi sabah erken saatlerde Yeniköy askerlik şubesine gittim, ki benim için en zor geçecek aşama buydu, bürokratik işlerde geriliyorum. Sevk kağıdımı doldurmamı istediler. Kağıt üzerinde hastalıklar, ameliyatlar ile ilgili bir çok soru var. Bu belgeye psikolojik hastalığım (?) olduğunu, eşcinsel olduğumu yazdım ve görevli memur sevk kağıtlarımı hazırladı. Komutana imzalatıp aslında ilk aşamayı geçmiş oldum.

İkinci aşama sizi gönderdikleri en yakın sağlık kuruluşu veya aile hekimliği. Daha önceden Sarıyer'de oturduğum, ikamet adresimi değiştirmediğim - ki bunun sebebi de olası bir asker kaçağı olma durumuydu - için aile hekimim çok yakındı. Zaten sıra da beklemenize gerek yok burada. Aile hekimim gün boyu sıkıldığı için galiba tek bir soru bile sormadan imzaladı ve o da Şişli Etfal Psikiyatri servisine gönderdi beni. Aşamalar bu şekilde ilerliyor ve her gittiğiniz yer sizi yönlendiriyor.

Yine aynı gün Şişli Etfal'e yetiştim, Gümüşsuyu'ndaki yerleşkede Psikiyatri bölümü. Evraklarımı hemşireye teslim ettim ve hemen psikiyatr ile görüşmeye aldılar beni. Kadın bir doktordu, şikayetimi anlatmamı istedi.

Eşcinsel olduğumu, askere gidemeyeceğimi, biraz da abartarak anlattım. Gitmeme neyin engel olduğunu sordu, çünkü bence görünüş olarak feminen biri değilim. Ben de çok eşli olduğumu, bunun askere gittiğimde problem olacağını söyledim. Daha sonra bu süreçte beni en şaşırtan soru geldi;

“Kendinizi kadın gibi mi hissediyorsunuz, erkek gibi mi?”

Bir süre kendisine uzun uzun baktım, sonra bu sorunun bana biraz saçma geldiğini, onlara verilen eğitimde mi bir yanlış olduğunu yoksa bu sistem mi onlara böyle bir soru sordurtuyordu diye ben ona bir soru ile gittim. Kendimi erkek gibi hissettiğimi ancak erkeklerle beraber olduğumu söyledim. Son olarak da hiçbir kadınla beraber olup olmadığımı sordu. Hiç olmadığımı, erkeklerden hoşlandığımı yineledim. Tamam dedi ve beni test için üst kata Psikoloji servisine gönderdi.

Psikoloji servisinde bir odada 62 ya da 63 soruluk bir boşluk doldurma testi çözdüm. Test şöyle sorulardan oluşuyor.

Elimde olsa şu an ............................................

Bence babam ....................................................

Ben çocukken .................................................

Bence en büyük günahım ...........................................

Ben bu teste aklıma gelen ilk cevapların üzerine biraz hareket, eğlence ve neşe katarak cevapladım. Genel olarak depresif veya korkak değil, eğlenceli ve umursamaz bir profil çizmeye çalıştım.

İllüstrasyon: Erinç Seymen

Bu testten sonra bir de sosyal hizmetler ile bir görüşmem olduğu söylendi, Super Mario gibi aşama aşama gidiyordum. Ancak o gün pilim bitti ve zamanım yetmedi.

Ertesi sabah Şişli'deki ana binadaki Sosyal Hizmetler yetkilileri ile görüşmeye gittim. Bu görüşmede yakınlarımdan bilgi alma ihtimalleri olduğunu düşündüğüm için yakın bir arkadaşımı da götürdüm. Sosyal hizmetler odasına tek başıma girdim, arkadaşım kapıda bekledi. Durumdan bahsettikten sonra bir formu benim adıma kendileri doldurdular ve 4 yakınımın telefon numarasını istediler. Ben de ailemden biri, ev arkadaşım, kapıdaki yakın arkadaşım ve patronumun numarasını verdim. Bu konuyu daha önce okuduğum ve öğrendiğim için hepsinden izin aldım ve bilgilendirdim süreç ile alakalı. Kendilerine arkadaşımın da benimle olduğunu, isterlerse çağırabileceğimi söyledim fakat yoğun oldukları için arayacaklarını söylediler.

Daha sonra bekleme süreci başladı. Bu süreç bende biraz uzun sürdü. 3 hafta kadar. Hatta 3 hafta sonunda sosyal hizmetleri ben aradım, çok yoğun olduklarını ertesi gün için Şişli Etfal'e gidip kurul randevumu alabileceğimi söylediler. Ama hâlâ numara verdiğim kimseyi aramamışlardı.

Derken; sıra ile teyzem, ev arkadaşım ve patronumu arayarak 'beni anlatmalarını' istediler. Ailede nasılım, iş yerinde rahat mıyım, sosyal hayatta neler yaparım, ne zamandır beni tanıdıklarını ve kaç yıldır eşcinsel olduğumu öğrenmek için birkaç soru sordular. Aranan herkes de abartmadan, çok normal cevaplar vererek beni anlattılar.

Ertesi gün sabah erken saatlerde hastaneye gittim, psikiyatri hemşiresi ile görüştüm. O gün kurul olduğunu ve beni kurula çıkaracağını söyledi. İşte bu ani oldu. Saat 16:00'ya kadar bir yere ayrılmamam gerektiğini söyledi. Bu sırada oda aralarında bir evrak alma verme, mühürletme işlemleri var. Evrak işlemleri sırasında bu süreçte olduğunu bilmediğim bir arkadaşımla karşılaştım, o an onu görmek dünyanın en rahatlatıcı şeyiydi.

13:00'de kurul başladı. Sanırım 5 ya da 6'ncı kişi olarak kurula çağırıldım. İçeride yaklaşık 10 kişi size bakıyor, biri sizin bilgilerinizi ve test sonuçlarınızı, aile görüşme sonucunuzu sesli dile getiriyor -ki yaklaşık 30 sn sürdü tüm bunlar. Çıkabilirsin, 16:00'da sonucunu alabilirsin dediler. Arkadaşımla yakınlarda bir yerde kahve içerek ve bilmeden aslında o an asker arkadaşı olarak zaman geçirdik. Saat 16:00'da gittiğimizde kapıda memur belgeleri dağıtıyordu ve raporumun üzerinde askerliğe elverişli değildir yazıyordu, arkadaşımın da!

Hemen kutlamalar vs derken ertesi gün kurul sonucunuzu şubeye götürmeniz gerekiyor. Size geçici bir belge veriyorlar. 5 ay içerisinde de bağlı olduğunuz şubeden, sizin belirlediğiniz bir adrese - burası önemli, sadece aile evine olmak zorunda değil, ben ofis adresimi verdim - resmi belge geliyor ve askerlikle hiçbir yükümlülüğünüz bulunmuyor. Resmi belgem daha ulaşmadığı için detay bilmiyorum ancak cinsel kimliğiniz ile ilgili bir bilgi yazmayacak diye biliyorum.

Uzun lafın kısası, bu belgeyi almak istiyorsanız gerilmeden, sakince kendiniz olun. Üzerine biraz abartı ekleyebilirsiniz tabi. Bence sosyal hizmetler aşaması ve psikiyatri görüşmesi en önemlisi. Doktora çok açık olun, sizi dinlemiyorsa bile dinletmek için elinizden geleni yapın, hakkınız çünkü. Sizi sosyal hizmetlere anlatacak kişileri de çok doğru seçin. Soğukkanlı olmaları çok önemli. Oradaki insanların işi bu ve yakınlarınızı çok daha fazla sıkıştırabilirler. Ve yalana hiç gerek yok.

Görece benim sürecim biraz daha kolay ve sorunsuz ilerledi. Ancak bu konuda destek olabileceğim biri olursa Kaos GL’den benim iletişimimi isteyebilir ve bana yazabilir.

*Askerlikle ilgili danışmanlık almak için danisma@kaosgl.org adresi üzerinden Kaos GL Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Askerlik yazı dizimizdeki diğer yazılar:

“Elverişsiz” yazısını görünce çok sevindim

“‘Askerliğe elverişli değildir’ raporunu nasıl aldım?”

“Pembe tezkere” sürecimden notlar…

Askerlikten muaf raporu alma sürecim

 


Etiketler: insan hakları, askerlik
İstihdam