16/06/2014 | Yazar: Evren E. Çakmak

Geçtiğimiz hafta polis tacizlerinin artması ve yapılan gözaltılar ile Ankara’nın ilk işgal evi Atopya’dan ‘güvenlik için acil ihtiyaçlar listesi’ yayınlandı. Atopya tüm dostlarını dayanışmaya davet ediyor.

Evren E. Çakmak | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Evren E. Çakmak

Geçtiğimiz hafta polis tacizlerinin artması ve yapılan gözaltılar ile Ankara’nın ilk işgal evi Atopya’dan “güvenlik için acil ihtiyaçlar listesi” yayınlandı. Atopya tüm dostlarını dayanışmaya davet ediyor.

Kapısı, camı, penceresi olmayan, sadece dayanışma ile ayakta kalan Atopya’nın bazı acil ihtiyaçları var. Aslında giden herkes bu ihtiyaçları görmüştür diye düşünüyorum. En basitinden bir giriş kapısı gece nöbetindeki insan sayısının azaltılabilmesine olanak sağlayacak. Veya ilk kata takılacak parmaklıklar işgalin sürdürülebilirliğine önemli ölçüde destek olacaktır. Camın Ankara soğuğunda hangi amaca hizmet ettiğini söylememe lüzum yok sanırım. Önce pek çoğumuz için Sanskritçe bir destan gibi duran listeye bir göz atalım. Sonrasında “neymiş bu OSB” gibi soruları tek tek yanıtlayalım.

Güvenlik için acil ihtiyaçlar:
47 m2 cam + 10 kg macun + 1 elmas kesici ve 4-5 uç + 2-3 kg cam çivisi
490 mtül 8-10’luk çubuk demir
8 adet çelik veya demir kapı
10 plaka OSB (10- 15 mm)
8 mtül, jilet ya da tel örgü
6 adet balkon kapı kilidi 
8 paket elektrot ve çeşitli boylarda spiral taşı (ahşap, metal ve demir) ve matkap ucu, 
8 torba çimento, beton için dübel ve vida
Bunların hepsinin taşınması için her türlü nakliye desteği.
 
490 metretül çubuk demir?
Bu demirler kapıların ve pencerelerin güçlendirilmesi için. Peki, biz çubuk demiri nereden mi buluruz? Mesela kullanılmayan pencere ve balkon korkulukları tam da bu demirlerin dönüştürüleceği şeyler. O sebeple varsa çekinmeyin taşıyın. Onlar dışında fotoğrafta yer alan demir bahçe çitleri, inşaat demirleri, demir paneller vs. kesinlikle iş görür tut ucundan taşıyalım.
 
8 adet çelik veya demir kapı?
Evinizinkini sökün demiyorum ama apartman kapılarının ne işe yaradığı hep bir muammadır. Bizim apartmanda zaten kapı yok derseniz yine balkon kapılarına takılan ek parmaklıklar bu iş için biçilmiş kaftan.
 
Elektrot, elmas, OSB?
Aman ya Rabbim! Panik yok, Kaos Tercüme Bürosu size bir iyilik daha yapacak. Elektrot, hani kaynak yapılırken böyle cızır cızır ateşler çıkartan çubuk. Elmas, camı kesen küçük kalem benzeri alet. OSB ise suntamsı bir malzeme. Elektrot ve elmasın alternatifi yok ama OSB yerine eski panjur, veya mesela şu bakkal kepenkleri olur, hatta daha da güzel olur.
 
Not
Bir de en alta bunların teknik bir dille tek tek anlatıldıkları listeyi işin erbapları (İMO olur, inşaat sektöründeki arkadaşlar olur) için ekliyorum. Atopya’yı doğrudan ziyaret edip kendiniz de görebilirsiniz durumu veya e-posta ve Facebook üzerinden de iletişime geçebilirsiniz.
 
Adres: Başçavuş Sokak No:10 Esat, Ankara
E posta: atopya@yandex.com
Facebook: Atopya İşgal Evi

Etiketler: yaşam
Nefret