17/06/2011 | Yazar: Aydın Öztek

Sevgili Kaos GL Okuyucuları; 

Aydın Öztek | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Aydın Öztek

Sevgili Kaos GL Okuyucuları; 

Ben Almanya muhabiriniz Aydın ÖZTEK. Sizlere Almanya'nın Goslar şehrinden yemeden, içmeden sadece görev aşkıyla dolu olarak bildiriyorum:)
 
Bir süre daha gey - lezbiyen dünyasından uzak kalacağımı yazmıştım. Ancak Hannover'deki gey derneğine giderek gey - lezbiyen dünyasına ucundan da olsa tekrar katıldığımı bildirmek isterim.
 
Annem Türkiye'deki gibi Almanya'da da bir derneğin olacağını ve gitmemizin bize iyi geleceğini düşünerek araştırmaya başlamış. Bizim evimize en yakın dernek Braunschweig’daki “Turtles” grubuymuş. Ancak şehri hiç bilmediğimiz ve onların geç saatte toplanıyor olması dolayısıyla Hanover’deki “H.U.K. Hannover e.V.” derneğine gitmeyi daha uygun bulmuşlar. 
 
Annem ve ablam bana süpriz yapabilmek için derneğin herşeyini araştırmışlar. Nasıl gidilir, ne zaman gitmek gerekir... Hatta yollarda sıkıntı çekmemek için derneğe giden her sokağı bulup not etmişler. Böyle bir hazırlıktan sonra tahmin edersiniz hergün gidermişiz gibi kolay bulduk derneği. O günü tercih etmelerinin sebebi ise derneğin “açık kapı günü”ymüş.
 
Açık kapının anlamı şuymuş: Her yönelimden ve her cinsel kimlikten insan rahatlıkla gidebiliyor ve sohbetlerine katılabiliyorlarmış.
 
Biz bu derneğe gittiğimizde annem ilk olarak derneğin kapısını çalıp “Açık kapı günü burada mıydı?” diye sormuş.
Onlar: “Evet burada; ama nereye geldiğinizi, nerenin açık kapısı olduğunun farkında mısınız?” demişler şaşırarak.
Annem de yanlış geldiğini düşünerek heyecanlanmış ve eşcinsel derneği olup olmadığını sormuş korkuyla.
Sonuç olarak şaşkınlıkların ardından doğru yere geldiğimiz anlaşılınca girip giremeyeceğimizi sormuş annem ve 2 yetişkin kadın, 1 yetişkin erkek veee 1 bebekle derneğe giriş yaptık.
Dernekte bize ilk defa bir bebek misafirlerinin olduğunu söylediler. Önce biraz yadırgasalar da sonrasında yiğenim Mert herkesin sevgisini kazandı.
 
Derneğin çok çeşitli bir üye yelpazesi var. Mesela üyelerinden biri eşcinsel bir papaz, biri mezarlık bahçevanı...
Ayrıca üyelerinden biri benim gibi beyin kanaması geçirmiş ve ondan bu konuda uzman bir göz doktorunun telefonunu aldık.
 
Bu derneğin üyelerinin yaş ortalaması 50 civarı. İstanbul'daki Lambda derneğinin bile 300 küsur üyesi varken bu derneğin üye sayısı oldukça az.
Hannover Almanya'nın en canlı ve en turistik şehirlerinden biri olmasına rağmen HUK'un üye sayısı ancak 80 civarıymış.
 
Sadece bir kere gitmiş olmamıza rağmen mail ve telefon sayesinde iletişimimizi koparmıyoruz.
Çünkü onlarla çok keyifli birgün geçirdik ve bu çok güzel bir arkadaşlığın başlangıcı oldu.
 

Etiketler: yaşam
Nefret