22/02/2022 | Yazar: Umut Güner

Ayılarla sosyalleşmelerim beni güçlendirerek kendi bedenime, arzuladığım adamlara ilişkin daha fazla düşünmemi sağlayan bir oyuna dönüştü zamanla.

Ayılığa tanığım Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’de örgütlenmeye başlamamla ayılarla karşılaşmam eş zamanlı oldu. Ayılar o dönemki eşcinsel hareketin “gey normunu” dayattığını ve bu normun içinde var olamayan eşcinsel erkeklerin, ki çoğu şişko, kıllı kendilerini ve kendi gibi insanlarla bir arada olabilmek için ayı hareketi içinde örgütlendiklerini dile getiriliyorlardı. Fitness güzellik algısı ile spor salonlarına koşan geyler dışında natürelliği ve maskülenliklerini sevdiklerini söylüyorlardı. Kaos GL’nin kafesinde ve/veya Türkiye Eşcinsel Buluşmalarında biz de kendimize ve ayılara şu cümleleri yöneltiyorduk: Kılsa kıl ama biz bu kılı erkekliğe bağlamıyoruz. Maskülenlik üzerinden inşa edilecek eşcinsel erkek formu bizi bir yere götürmez, hadi götürsün diyelim bize “abla” demek sizi bizden daha maskülen yapmaz. Maskülenlik de bir “bok” olmayabilir…

Aslında LGBTİ+ hareketi içinde erkeklik tartışmaların bir kısmı ayı hareketi ile başladı diyebiliriz. Bu arada ayı hareketi bugünden geriye doğru baktığımda aslında topluluk sosyal dayanışma örgütlenmesi idi. Bu arada bu tartışmalar başladığında ben “cub” idim.

Mali ve Murat’ın evinde bir partiye gittiğimizi hatırlıyorum 2000’lerin başında. Sanırım benim ilk “ev partimdi” kendimi güvende hissetmiştim. Bir yandan da çok güzel yemeklerle karşılaşmanın mutluluğunu da yaşıyordum. Kaos GL’nin kafesinin kapanması ile birlikte aylık düzenli dayanışma yemekleri yapmaya başlamıştık. Bu yemeklere ayı dostlarımız düzenli olarak katılırdı. Tam da yukarıda yazdığım gibi “sosyal dayanışma grubu” olarak bizim yanımızda oluverirlerdi.

Ben örgütlenmeye başladığım sene sanırım ayı grubu Türkiye Ayıları ve Anadolu Ayıları olarak iki gruba ayrılmışlardı. Araları da biraz limoni idi. Güzistanbul’un bir akşamında “barış yemeğinde” buluşacaklardı ve ben de orada olmalıydım. Çok eğlenceli güzel bir akşam yemeği yedik. Neden küstüklerini ve nasıl barıştıklarını anlamadığım, sanki hiç küsmemişler ve yeniden buluşmuşlar gibi yenilen bir yemek idi.

Bu arada Ankara’da Mali/Murat’ın evi minnak ama LGBTİ+ hareketi için büyük bir adım olacak bir toplantıya da ev sahipliği yapmıştı. “Bilen aile” toplantısı. Evet bugün LGBTİ+ aile örgütlenmesinin başlangıcı sayılabilecek bir toplantı idi. Kaos GL Dayanışma yemeğinde bu toplantıdan haberdar olup, hemencecik dergi için söyleşi yapmıştık. Sonrasında da Güzİstanbul(Türkiyeli eşcinseller buluşması İstanbul ayağı)a Bilen Aile toplantısı organize edilmişti. Aileler, kuzenler, ablalar, teyzeler ve LGBTİ+lar buluşup “açılma” üzerine konuşmuştuk. Sanırım en çok ağladığım toplantılardan biri idi. Toplantı notlarını Kaos GL Dergisine yayınladık.

Ayılarla sosyalleşmelerim beni güçlendirerek kendi bedenime, arzuladığım adamlara ilişkin daha fazla düşünmemi sağlayan bir oyuna dönüştü zamanla.

Anadolu ayılarının çıkardığı pençe dergisi, sonrasında online yayınlanan Beargi dergileri de ayı topluluğuna dönük dergilerdi. Aynı zamanda sosyalleşme alanına dönüşüyordu. Ben pençe dergisi ile hiv’den ölen arkadaşlarımızın yasının tutulduğunu gördüm. Kaos GL Dergisinde protest bir yerden devlet politikalarını eleştiriyorken pençe hiv’den ölen arkadaşlarının yasını tutuyordu.

Beargi çıktığında ben artık bear aşamasını otomatik olarak atlamış chubby oluvermiştim.

Anadolu Ayıları zamanla sanırım İstanbul ayılarına dönüştü. Burada Ahmet’in Urfa’dan İstanbul’a taşınmış olması da etkili olmuş olabilir. İstanbul Bear festival organize edilmeye başlandı. Ben de o dönem “sevgilimden yeni ayrılmış teselli bulma modunda olduğum için” ayı festivali kendiliğinden bana iyi geliyordu. Bear festival bir şekilde yeniden yapılmaya devam ediliyor, bear tekne partisine dönüştü ve İstanbul’dan Hevi Derneği bear festivalin tekne etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

2000’lerden 2021’e ayı hareketinin seyrinden kendi öğrendiğim bir şey varsa o da şudur: Kendin için bir şeyler yap, kendin gibi insanları bul ve hem kendini hem onları sev!

ayiliga-tanigim-1

Son olarak kaybettiğimiz Mali’yi sevgiyle anıyorum.

*Bu yazı ilk olarak Beargi Ocak 2021 sayısında yayınlandı.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, cinsellik, tarihimizden
nefret