10/12/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Gölgem gibi adım adım; Duygu anlatıyor.

“Bana cebirle aldırdıkları soyadını bırakma hakkımı kullanmam için para istiyorlar” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cis-heteropatriyarkal sistemin ürünü olan ve bu sistemi koruyan Medeni Kanunun soyadı hükümlerindeki eşitsizliğine karşı burada toplanıyoruz, dedik ve devam ediyoruz.

Bugün Duygu anlatıyor. Evlenirken Medeni Kanun’da hakkı olan “baba soyadını” da kullanma arzusu memurun keyfi müdahalesiyle engelleniyor. Duygu’nun anlatımına geçmeden Medeni Kanun’nun 187. Maddesini hatırlatalım:

“Kadın (…) evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir.”

Sözü Duygu’ya bırakalım:

“Ben babamın soyadını 27 yaşıma kadar gururla taşıdım sanırım babamı çok seviyor olmamdan ve doğrusundan beri benimsemiş olmamdan. Ve bunlardan ötürü de evleneceğim vakit eşimin soyadını almak hiç istemedim.

“Eşimin soyadını almamak bir yana kendi soyadımı da eşimin soyadı ile kullanabilmek için eşimin iznini istediler. İşte o an bütün kadınlık gururum ayaklar altına alınmıştı, memure hanıma düşüncelerimi belirttim yalnız karşımdaki memurenin yasalar gereği bunu söylemiş olmasını elbet anladım ama üslubu beni hemcinsim olarak deriden üzdü.

“Resmen o an evlenmekten vazgeçeceğim. Eğer aileler olmasaydı yüksek muhtemel dava sürecine giderdim. Mecbur kaldım eşimden imzalı dilekçe aldım verdik. O günden beri sadece kendi soyadımı kullanacağım günü bekledim, resmen evliliğe kendimi ait hissetmiyorum, kendim değilim sanki bir başkasının hayatını yaşıyorum.

“Hele o çok çok sevdiğim memleketimin, köyümün adının yok oluşu kahrolmuştum resmen.

“Bu sene öğrendiğim dilekçe vererek kendi soyadımı alabileceğim haberi beni çok mutlu etmişti. Bir gün çocuğumu da aldım adliye yolunu tuttum Ankara'da. Birkaç adliye dolandıktan sonra anladım ki dilekçe için 400 TL civarında bir para yatırmam gerekiyor sonrasında ise eşime dava açmam gerekiyor. İşimi kaybettiğim için öyle bir verebileceğim bir param da yoktu. Eşime seni dava etmem için para lazım mı diyecektim. Bu ayrı bir konu da; asıl sorun ve ağrıma giden bu noktada bana cebir ile aldırdıkları soyadını bırakma hakkımı kullanmam için üstüne para istiyorlar.”

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 


Etiketler: insan hakları, kadın
İstihdam