15/11/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Gölgem gibi adım adım; İrem anlatıyor.

“Soyadı farklılığı annemin, annem olduğunu insanların anlamasında zorluk çıkarabiliyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cis-heteropatriyarkal sistemin ürünü olan ve bu sistemi koruyan Medeni Kanunun soyadı hükümlerindeki eşitsizliğine karşı burada toplanıyoruz, dedik ve başlıyoruz.

Bugün İrem’in sosyal hayatında yaşadığı sorunu dinliyoruz:

“Anne ve babam ben 11 yaşlarındayken boşandı. Son 15 yıldır babamla yaşamıyorum. Soyadı farklılığı annemin, annem olduğunu insanların anlamasında zorluk çıkarabiliyor. Kargo geldiğinde güvenlik bir süre ‘Kargoda sizin daire yazıyor ama başka soyadı bu’ diye aradı. Velayetimi annemin almasını istediğimde soyadı seçme şansım da olsa anneminkini kullanmayı seçerdim. Basit bir zorluk da çıkarsa da sürekli insanlara anlatmak ve ‘Aa yazık” benzer tepkilerini duymak durumunda kalıyorum.”

Velayeti annede olan çocuğun anne soyadını almak mümkün

İrem’in yaşadığı bu zorluğun önüne geçmek hukuken artık mümkün. İzmir'de 14 yaşındaki çocuğa annesinin soyadı mahkeme kararıyla verildi.

Euronews’in haberine göre 2011’de boşanan ve çocuğun velayetini alan anne, kendi soy isminin çocuğuna verilmesi için eski eşine ve İzmir İl Nüfus Müdürlüğüne dava açtı.

Anne, başvurusunda “çocuğu ile kendi soyadının farklı olması nedeniyle günlük hayatta sorun yaşadıklarını” belirtti. İzmir 6. Aile Mahkemesi, “çocuğun soyadının, evlilik birliğinin sona ermesiyle kendisine velayet hakkı tevdi edilen annenin soyadı ile değiştirilmesini engelleyen yasal bir düzenlemenin bulunmadığı” söyledi ve annenin soyadının çocuğa verilmesine karar verdi.

Babanın itirazı üzerine dosya istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararın bozulmasına hükmetti. Dosya, annenin itirazı üzerine Yargıtay’a taşındı. Yargıtay İzmir 6. Aile Mahkemesi’nin kararını onayladı.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları, kadın, yaşam
nefret