29/11/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Gölgem gibi adım adım; Irmak anlatıyor.

“Boşanınca her yerde eski soyadınız karşınıza çıkıyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cis-heteropatriyarkal sistemin ürünü olan ve bu sistemi koruyan Medeni Kanunun soyadı hükümlerindeki eşitsizliğine karşı burada toplanıyoruz, dedik ve devam ediyoruz.

Bugün Irmak’ın sosyal hayatında yaşadığı sorunu dinliyoruz:

“18 yaşından beri birlikte olduğum kişiyle evlenirken, nikâh başvurusu sırasında yanında olmadığım için kendi soyadımı koruyamadım; çünkü başvuruyu alan kişi bunu kabul etmedi. İçimde yaradır.

“Ama esas zorluk boşandıktan sonra başladı. 10 küsur yıl evli kaldıktan sonra boşanınca her yerde eski soyadınız karşınıza çıkıyor ve sürekli bir soyadı değiştirme başvurusu yapmak zorunda kalıyorsunuz. Mail adresim eski soyadımla olduğu için uzun süre soyadımın ‘Bircan’ olduğu kabul edildi. Hatta benimle yapılan bir röportajın yer aldığı bir kitapta bile soyadım “Bircan”, evlenmeden önce de kullandığım ‘Saraç’ değil. Bir daha ki baskı da o da belki hatırlayıp düzeltecekler ama asistanken yaptığım yayınlarda da keza aynı durum var.

“Kişi evlenirken de kendi soyadını koruyabilmeli bence. Ancak koruduğumuz soyadı da babamızın! Belki İspanya gibi hem anne hem baba soyadımız olmalı...”

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 


Etiketler: insan hakları, kadın
nefret