24/09/2015 | Yazar: Cihan Dağ

27 Eylül Pazar akşamı Kocaeli Çayırova’da yapılması planlanan Barış Konserine Çayırova Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi.

27 Eylül Pazar akşamı Kocaeli Çayırova’da SODAP ve Kocaeli Dayanışmaevi'nin yapmayı planladığı Barış Konserine Çayırova Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi. Gerekçe: Son dönemde sosyal medyada örgütlenip amacını aşarak saldırı boyutuna varan protestolar, parti binalarının, dükkân ve iş yerlerinin tahrip edilmesi... Koruyucu, kollayıcı ve biz sizin iyiliğinizi düşünüyoruzcu yaklaşım biraz deşildiğinde samimiyetsizlik hemen göze çarpıyor.

Saldırıların sosyal medyada örgütlendiği tespit ediyorlarsa, bu saldırıları örgütleyenlerin kimliklerini çok rahat bir şekilde bulup gerekli hukuki işlemi başlatabilirlerdi. Ama camları paramparça olmuş Çayırova HDP İlçe Örgütü Binasında insanlar seçime hazırlanırken hala hiçbir gözaltı ve soruşturma olmaması küçük ölçekte kaymakamlığın büyük ölçekte devletin samimiyetsizliğini ortaya koyuyor.  Parti binalarını yakabilirsin, camlarını dökebilirsin, Kürt iş yerlerini işaretleyip, HDP’lilere her türlü hakaret ve tehdit serbest, hiçbir caydırıcı uygulama yok çünkü.  Üstüne üstün ayrıştırmaya çalışanlara isnat, birleştirmeye hizmet eden bir barış konserine de yasak getir. Samimiyet karnesindeki diğer bir zayıf ders.

Üstelik bu Barış konserine çok çeşitli isimlerde çağrıcılık etmiş, çoğulcu bir talep ortaya koymuştu. Eski Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, Çayırova HDP İlçe Örgütü, İzmit CHP Gençlik Kolları, Kocaeli LGBTİ İnsiyatifi, Kamp Armen, HDP Kocaeli Milletvekili adayları, Sanatçı Hasan Ali, Agire Jiyan, ABDAL Haluk Tolga İlhan ve daha birçok isim ve kuruluş bu Barış çağrısına ses vermişti. Ama öfkeli kalabalıklar etrafa saldırırken ortadan kaybolan güvenlik kaygısı, biz barış konseri yapınca birden önümüze dikiliveriyor. Barış bu ülke de belirli bir kesimi zaten çok korkutuyor!

Bize yardımcı olması için seçim çalışmasını beraber yürüttüğümüz ve önce Kocaeli Milletvekili olarak meclise gönderdiğimiz sonra da geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı görevini üstlenen Ali Haydar Konca ile görüştük. Kendisi Çayırova Kaymakamı ile olumlu bir görüşme geçtiğini bildirdi. Ama daha sonra elimize gelen tebliğde yine izin verilmediğini gördük. Şaşırmadık, çünkü barış için Cizre'ye yürüyen bir bakanın yolu kesiliyorsa, pekâlâ bir barış konseri için yaptığı görüşme de aynı şekilde sonuçsuz kalacaktı. Çünkü AKP hükümeti bakanlarımıza görev yaptırmamak konusunda ellerinden geleni ardına koymuyorlardı. Tıpkı barışın önüne sürekli engel koydukları gibi...

Yıllardır halk ile beraber yürüttüğümüz ve hiçbir sorun yaşanmayan konserler bu sene barış için gerçekleşiyor diye yasaklandı. Bu ülkede barışı isteyen halklar karşısında devlet inatla savaş diyor. Ama boşuna ayak diriyorlar. Bizler barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz. Yine 27 Eylül pazar akşamı saat 17.00’de sanatçılarımızın, milletvekili adaylarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, Erişler esnafının ve Çayırova halkının da katılımıyla barış konserimize getirilen yasağı yürüyüş, basın açıklaması ve sanatçı dostlarımızın kısa performansları ile protesto edeceğiz. Tüm duyarlı halkımızı orada olup barış için ses çıkartmaya çağırıyoruz.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam