15/06/2017 | Yazar: Murat Sayan

HIV hakkında bilgilendirme sayfasının adı değiştirildi: Arandığında ‘AIDS.gov’ ile bulunan adres artık ‘HIV.gov’ ile bulunacak.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (The U.S. Department of Health and Human Services) HIV hakkında bilgilendirme yaptığı sayfanın adını değiştirdi. Sayfa, ABD’de konuyla ilgili en yetkili resmi kaynak tarafından hazırlanıyor. Arandığında “AIDS.gov” ile bulunan adres artık “HIV.gov” ile bulunacak.

İsim değişikliği, tam da ilk AIDS olgularının duyurulduğu CDC raporunun 36. yıl dönümünde yapılmış. O tarihi ilk rapor şurada. Bu arada 36 yıl geçmiş HIV’in bilinirliğinin üzerinden.

Önceki yazılarımdan birinde “Dünya AIDS Günü”nün adının değişmesini önermiştim. Yine yazılarımdan birinde CDC’nin artık sınıflandırma yaparken AIDS terimini kullanmadığını ve buna “Evre 4 HIV enfeksiyonu” dediğini aktarmıştım. AIDS kavram olarak yerini HIV’e bırakırken durum, bize yaşanan gelişmeleri (ilerleme mi desek?) gösteriyor.

Düşüncelerimiz ve beklentilerimiz buna göre değişiyor. Ancak bu değişimin hızı tartışma konusu olabilir. Çünkü nerede durduğunuza bağlı olarak gelişmenin hızı olumlu ya da olumsuz olabilir.

Son Glasgow “HIV Drug Therapy 2016” kongresinde Anthony S. Fauci ile tanışma fırsatı bulmuştuk. ABD Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIH) direktörü olan Fauci; “HIV.gov” adresinin bilgi isteyen kişiler için değerli bir kaynak olduğunu ve “HIV.gov” olarak yapılan alan adı değişikliğinin, salgını dönüştürmedeki evrimimizi yansıttığını söylüyor.

Bu ifadelerden sonra “geriye HIV'in işini bitirmek kalıyor” cümlesi iyi giderdi…

HIV’le tanışan kişilerin ilk olarak Web'de konuya bakmaları – bu durum, konunun kimseyle paylaşılamıyor olmasından kaynaklanıyordur- sağlam bilgi kaynağı olan bir adresin ismini değiştirerek bile ne kadar güçlü mesaj verebileceğini gösteriyor.

Basit değil mi?

Ama HIV’le yaşayanların güçlü bir mesajdan daha fazlasına ihtiyacı var.

En azından yeni bir dünyaya uyanana kadar…

Fotoğraf BBC’den. Telif hakkı Jeffrey Bakker Image’da olan fotoğrafta, küçük bir kız, elinde boya fırçasıyla tarladaki bütün laleleri boyamış. Hoş bir an. Keşke dünya böyle olsaydı.

Fotoğrafçı bir illüzyon yapmış. Lalelerin rengine benzeyen bir boyalı fırçayı kızın ellerine tutuşturmuş.

Ama çalışmanın, -bir fırça darbesiyle- değiştirebileceğimiz hissini vermesine ne demeli?

Hakim görüşü kabul ederek fark yaratamazsınız.

Bazen basittir ve o kadardır.


Etiketler: insan hakları, sağlık
İstihdam