21/07/2011 | Yazar: Osman Bulugil

Beşiktaş kadro açısından bakıldığında ligin en önde gelen takımı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Guti-Qerasma-Simao üçlüsü ofansif anlamda önemli işler yapabilecek yeteneğe sahip.

Beşiktaş kadro açısından bakıldığında ligin en önde gelen takımı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Guti-Qerasma-Simao üçlüsü ofansif anlamda önemli işler yapabilecek yeteneğe sahip. Sezon içinde izlediğimiz Beşiktaş’ta Guti-Qerasma-Simao üçlüsü daha önce izlediğimiz hallerinden farklı (Zaman Zaman Qerasma hariç) oynuyorlardı ve pek de eskiyi anımsatmadılar. Sahada büyük isimli oyuncuların küçük oyunlarını nasıl açıklayabiliriz? İlk olarak bu üçlünün nasıl bir takımda oyunlarını geliştirebileceklerini ortaya koymamız gerekiyor.
 
Simao için öncelikle kanatta oynama koşulu öne çıkıyor. 4-2-3-1 oynadığınızda üçlünün sağı veya solunda rahatça görev alabiliyor. Dörtlü orta sahanın kanadında oynatmak Simao’nun performansını düşürebilir. Simao’nun en iyi ortaya koyduğu performansı üçlünün kanadında, rakibin onsekizine yakın oynatarak alabilirsiniz. Çünkü Simao, bire birde adam eksilebilen ve hemen ceza sahasına iyi ortalar kesebilen bir oyuncu. Simao’yu dörtlünün kanadına çekmek en iyi yaptığı şeyden onu uzaklaştırmak olacaktır. Aynı zamanda Simao, driplinglerinde topu ayağından açarak oynadığı için kademeli bir defansla kolayca marke edilebilir. Fakat Üçlünün kanadında oynadığında adam eksilttikten sonra içeriye orta açma olasılığı olduğu için marke edilmesi daha zor olacaktır. Kademeli bir markaj da rakip için defansta alan boşaltmak anlamına gelecektir. Guti’nin de üçlünün ortasında en iyi oyunun oynayabileceğini düşünürsek Beşiktaş için gerekli olanın öncelikle 4-2-3-1 oynamak olduğunu söyleyebiliriz.
 
Beşiktaş’ın bu üçlüden maksimum gelişme sağlayabilmesi için forvete ve stopere transfer yapması gerekiyor. Orta sahada ileriye kat edebilen ve savaşkan oyuncular mevcut. Ernst, Fernandes, Aurello ve Necip bu sistem için yeterli oyuncular. Aynı zamanda bu sistem için beklerin kuvvetli, bire iki oynayabilen ve devamlılığı olan oyunculardan tercih edilmesi gerekiyor. İsmail sahip olduğu potansiyel düşünülerek sol bekte ısrarla oynatılmalı ve sağ beke de takviye yapılması gerekiyor.
Yaratıcıkları yüksek ve hücum organizasyonlarıyla hemen her takımın defansını açabilecek özellikleri olan Guti-Qerasma-Simao üçlüsünün bunu yapabilmesi öncelikle oyunun dar alanda oynanmasına bağlı. Bu da defans hattının öne çıkması anlamına geliyor. Eğer öne çıkmazsa orta sahada mücadele gücü yüksek ikilinin üzerine binen yük artacak ve takım hem hücumda hem defansta hiçbir şey yapamayacaktır. Dar alanda oynayabilmesi için de oyun bilgisi yüksek, çabuk bir stopere ihtiyacı var kara kartalların. Elindeki oyuncular bunun için yeterli değil. Kiraladıkları Sidnei ise daha çok kesici bir oyuncu. Sidnei’nin yanı sıra Lucio tarzı geriden oyun kurabilen, takıma liderlik yapabilecek bir stoperin mutlaka alınması gerekiyor. Çünkü Beşiktaş’ın bu kadroyla oyunu dar alanda oynamaktan başka seçeneği yok ve bunun için öncelikli konuyu da stoper oluşturuyor. 
 
Santrafor konusunda da Guti-Qerasma-Simao üçlüsüne en iyi uyum sağlayabilecek olan, sırtı dönük oynayabilen, kafa toplarında etkili ve defans arkasına koşular yapabilen bir oyuncu tercih etmeleri gerekiyor. Devre arasında Almeida yerine takım arkadaşı Pizarro’yu alsalardı tam da nokta atışı yapmış olacaklardı.
 
Beşiktaş, geriden oyun kurabilen, önde topu tutabilen ve Guti-Qerasma-Simao üçlüsüne yaratıcıklarını ortaya çıkaracakları bir takım oluşturması çok da zor değil. Bir iki hamleye ihtiyaçları var: Stoper ve santrafor.
 
Tabi bu süreçte de kadro genişliğine dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü UEFA’da da mücadele edecek takımın yaş ortalaması dikkate alındığında rotasyon gerekliliği ortaya çıkıyor.    

Etiketler: yaşam, spor
Dijital