31/05/2011 | Yazar: Ali Baydaş

6 Ocak 2011 "Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı satılmasın!" G-8 üyelerinin üçünc&uu

  • 6 Ocak 2011 "Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı satılmasın!"
G-8 üyelerinin üçüncü dünya ülkeleriyle silah ticaretinin arttığına dikkat çeken Uluslararası Af Örgütü "Silahlar, satılan ülkelerde insan hakları ihlallerine yol açıyor" eleştirisini yaptı. Satılan göz yaşartıcı bombaların güvenlik güçleri tarafından kötüye kullanıldığına dikkat çeken örgüt "Türkiye'ye biber gazı satılmasın" çağrısında bulundu.
 
Almanya’nın Türkiye, Pakistan, Meksika ve Suudi Arabistan gibi ülkelere cephane fabrikası açma lisansını verdiğini hatırlatan Af Örgütü “Sorunlu bölgelerde silah üretimi daha da kolaylaşıyor” uyarısını yaptı. Söz konusu ülkelere gösterilere müdahale amaçlı kullanılan göz yaşartıcı silah satışının da insan hakları ihlali anlamına geldiği belirtildi".
 
  • 15 Mayıs 2011 "Toplumsal olaylarda bu yıl çok fazla gaz bombası kullanan polis, stokları erken eritti. yeni alım için para çıkmayınca devreye başbakanlık girdi. Örtülü ödenekle polise 170 bin gaz bombası alındı."
İthal edilen bu gaz bombası ve aparatlarının büyük bölümü Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki bölge depolarına aktarıldı".
 
  • 31 Mayıs 2011 "Hopa'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingine çıkan olaylar damgasını vurdu. İlçe savaş alanına dönerken olaylarda polisin sıktığı gazdan etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti."
İlçede protestocuların HES’leri protesto ederek, ’Su haktır, satılamaz’ pankartı açmasıyla polis müdahalesi başladı. Protestocu grupta bulunan bazı kişiler kaldırım taşlarını sökerek polise atarken, polis tazyikli su ve biber gazı kullandı ve ilçe bir anda savaş alanına döndü. Göstericilerden ve polislerden yaralananlarla, biber gazından etkilenen çok sayıda kişiye ambulanslarda ve hastanede tıbbi müdahalede bulunuldu.

Çıkan olaylarda polisin sıktığı gazdan etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu (54) kalp krizi geçirdi. Lokumcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Lokumcu'nun hayatını kaybetmesi üzerine ilçede gerilim yeniden tırmandı. Ara sokaklarda devam eden olaylar sırasında atılan taşlarla polis araçlarının yanı sıra Ak Parti’nin seçim otobüsleri ve partililere ait çok sayıda aracın camları kırıldı".
 
Bakalım, bunun hesabını vermek yerine, her zamanki arsızlığınla Hes protestocularına ne diyeceksin? "İdeolojik bir takım tipler" mi? "Silivri - Kandil hattı mı? Kemalist statüko, köylüleri Ankara şehir merkezine sokmuyordu. Şimdi, hes protestosu yapan köylüler Ankara'ya bile giremiyor. Bu mu senin demokrasin? Allah sonunu Mübarek etsin!" Bize de Tahrir'i nasip etsin! Amin...


Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam