11/02/2019 | Yazar:

Oldukça heyacanlıydım ve aklımda ezberlediğim ne varsa gitti. Psikiyatriste “Eşcinselim bu yüzden askere gitmek istemiyorum” dedim.

Merhaba,  25 yaşımdaydım. Bu güne kadar defalarca GBT’ye girdim ve en az altı kere ceza yedim. İstanbul Fatih'te oturuyorum ve burada her yer polis, GBT’ye günde iki kere bile girdiğim oldu. Artık bayağı bi sıkılıp bunaldım bu durumdan. Askerlikten kurtulmak için yazılar okurken Google'a “pembe tezkere” yazdım ve Kaos GL sayfasına denk geldim.

Bu forumdaki bütün askerlik yazılarını okuduktan ve uzunca düşündükten sonra ben de pembe tezkere almaya karar verdim. Toplam iki hafta sürdü benim bütün olaylarım ama oldukça basitti.

Öncelikle e-devletten askerlik işlemlerini yaptım. Orada sağlıkla ilgili bir kaç soru vardı hepsini çok iyiymişim gibi cevap verdim. Siz de mantıklı cevaplar verin gayet sağlıklıyım gibi. Daha sonra aile hekimime gittim beni kabataslak muayne etti. Herhangi bir sağlık sorunun var mı diye sordu. “Hayır yalnızca psikiyatriye sevkimi istiyorum” dedim. Oldukça heyecanlıydım. Sebebini sorduğunda psikiyatriye söylemek istiyorum dedim. Doktor da “Ama benim buraya hastalık ile ilgili kod girmem lazım” dedi. Ben de “Eşcinsel olduğumu yazabilirsiniz” dedim. Daha sonra hastaneye sevk kağıdını çıkardı. Doktorların kullandığı sistem değişmiş, aşağı yukarı yarım saat sürdü aile hekimimle görüşmem. Kağıtta “cinsel yönelim bozuk” yazıyordu.

Aile hekiminden 2 tane belge alıyorsunuz. Hastaneye gitmeden önce o belgelerin ve kimliğinizin fotokopisini çekin.

Sonra hastaneye gittim. Önce evrak kaydımı yaptırdım daha sonra sağlık kuruluna gittim. Belge fotokopilerini kurul istiyor. Sağlık kurulu bana ertesi sabah ya da bir sonraki gün sabah 8’de gelmemi söyledi. Burası önemli, sabah 8’de gitmeniz gerekiyor. Ben de sabah 8’de orada oldum.

Eser: Erinç Seymen

Psikiyatri ile görüşmem pek olumlu geçmedi aslında olumsuz da geçmedi, çok ortada bir görüşme oldu. Oldukça heyacanlıydım ve aklımda ezberlediğim ne varsa gitti. Psikiyatriste “Eşcinselim bu yüzden askere gitmek istemiyorum” dedim. O da “Eşcinsellik askerliğe engel değil herkes askerlik yapmak zorunda” dedi. Ben de ona “Herkes asker, sizin gibi doktor ya da polis olamaz” dedim. “Ben iyi bir garsonum benden ancak iyi bir garson olur asker olmaz” dedim ve ekledim: “Eşcinsellere askerde pek iyi davranmıyorlar, duyduklarımız ve okuduklarımız hiç hoş şeyler değil siz de bilirsiniz az çok orada eziyet var” dedim. Doktor da bana “Ohoooo yazılanları ve duyduklarını boşver” dedi. Benim için can alıcı yeri burasıydı. İşte burada biraz doktoru ikna etmek gerek.

“Benim babam 25-30 yıl önce askerdi, bir abim Hakkari'de yaptı askerliğini diğer abim de Antalya'da. 25-30 yıldır değişmeyen bir şey varsa o da askerlikte yenilen dayaktır” dedim. “Şu an eskisi kadar yoktur ama yine de var” diye ekledim.

Günlük hayatımı neler yaptığımı eşcinsel olduğum için sorun yaşayıp yaşamadığımı sordu. Ailemden kimsenin bilip bilmediğini sordu ben de abimin bildiğini söyledim. “Tamam” dedi o meşhur MMPİ testini çözdürdü bana. Önerim: Mantıklı ve tutarlı cevaplar verin, bu sizin karakterinizi ortaya çıkarıyor. Ve olabildiğinizce “kadınsı” cevap verin.

Test sonuçlarım saat 2’de çıktı tekrardan psikiyatri ile görüştüm o da abim ile görüşmek istedi. 4 gün sonra da abim ile görüştü yaklaşık 6 dakika falan. Ona da birkaç basit sorular sormuş “Küçükken nasıldı? Hiç kız sevgilisi oldu mu? Tanıdığın erkek partneri oldu mu?” gibi sorular.

Sonra beni yanına çağırdı raporunu yazmıştı. 23 Ocak’ta sonucu alıp askeriyeye imzalattım 1 yıl erteleme kararını. Tecil gibi bir şey bu. “1 yıl sonra tekrardan görüşelim” dedi psikiyatrist.

Size vereceğim bir kaç ufak tavsiyeler var, belki işinize yarar: Eğer bir partneriniz ya da bu durumu bilen arkadaşınız varsa kesinlikle sizinle gelsin yanınızda dursun. Benim durumum oldukça basit geçti. Ayrıca hiçbir şeyi abartmayın, giyim kıyafet gibi şeyleri. Üstünüzde eğreti gibi durabilir.

Ben günlük hayatta nasılsam öyle gittim, ekstra olarak sadece jiletle sakal traşı oldum ve kaşlarımı aldırdım. Olumsuz hiçbir şey yaşamadım aile hekiminden psikiyatrisine kadar. Herkes elinden geleni yaptı. Söyleyeceklerim bu kadar.

Buradan okuduklarımdan ilham alıp gittim. Başardım. Umarım siz de başarırsınız. Bana ulaşmak isteyen olursa Kaos GL’den yazar profilimden e-mail adresimi bulabilir, yardımcı olmaya çalışırım. Benden desteğini esirgemeyen Kaos GL ailesine çok teşekkür ederim. Hoşça kalın.

*Askerlikle ilgili danışmanlık almak için danisma@kaosgl.org adresi üzerinden Kaos GL Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

**KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Askerlik yazı dizimizdeki diğer yazılar:

“Elverişsiz” yazısını görünce çok sevindim

“‘Askerliğe elverişli değildir’ raporunu nasıl aldım?”

“Pembe tezkere” sürecimden notlar…

Askerlikten muaf raporu alma sürecim

Askerliğe nasıl elverişli değilim?

Ben de “Askerliğe Elverişli Değildir” raporu aldım

 


Etiketler: insan hakları, askerlik
İstihdam