22/08/2017 | Yazar: Umut Güner

Yoksa her iki gazetenin de ‘faşistlere gol atmak’ hırsı, çocuğun mağduriyetini görmezden gelmelerine mi sebep olmuştur?

Gerçekten bu soruyu soruyorum ve yanıtını bilmiyorum. Cumhuriyet gazetesi – Nuray Mert tartışmaları daha soğumamışken, Cumhuriyet gazetesi “ee Nuray Mert’i yakıştıramadığınız gazete de Cumhuriyet unutmamak lazım” yaklaşımını bir kez doğrular nitelikte başlık attı. “Ülkü ocakları başkanını bastılar” tadında bir başlık atmıştı. Dostlar alışverişte görsün tadında LGBTİ duyarlığı ile her daim sınıfta kalmayı göze alıyorsunuz da çocuk hakları konusunda bu kadar çam devirmeseydiniz diyorum. Sonra okuyucudan tepki gelince habere bir iki cila atıp durumu kurtardığınız zannediyorsunuz ya. Gerçekten ortada kurtardığınız bir durum yok.

Bu arada videonun hizmet etmek istediği şekilde haberler yapılıyor ve Sedat Peker’in açıklamalarına yer veriliyor. Sedat Peker Cumhuriyet gazetesi için kimdir? Çocuk istismarı konusunda kendisi uzman mıdır? Sosyal medyadan iki tweet’in altına üstüne birkaç cümle ekleyince “haber gerçekten olmuş mudur?”

Peki BirGün, Cumhuriyet’ten bir adım öteye geçerek haberi verirken neden Sedat Peker’in sözlerini manşete taşımaktadır? Sedat Peker BirGün için özellikle çocuk istismarı söz konusunda olduğunda görüş aldığı uzman kişi midir?

Yoksa her iki gazetenin de “faşistlere gol atmak” hırsı, çocuğun mağduriyetini görmezden gelmelerine mi sebep olmuştur?

BirGün ve Cumhuriyet gazeteleri bu konuda bir tekzip kendiliğinden yayınlayacaklar mı?

Yoksa her zamanki refleksi ile yarınki gündemi takip ederken unutacaklar mı?

Ya da bu yazı üzerinden, “Hedef şaşırtıyorsunuz? Ben sadece haber yaptım. O sözler bana ait değil, muhatabı ile uğraşın” deme kolaylığına mı kapılacaklar?

“Peki benim itibar etmediğim bir sözü benim adıma neden dolaşıma sokuyorsun? LGBTİ’lere yönelik en temel ön yargılarından biri tacizci olmak iken LGBTİ varoluşu tacizle ilişkilendiren bir durumda LGBTİ örgütlerden ve bu konuda çalışan uzmanlardan görüş alma gereği neden duymuyorsun” diye sormanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

İster milliyetçi de ister faşist olsun kendine benzemeyen hatta LGBTİ’yi ötekileştiren grup içinden “erkek erkeğe” seks olarak algılanan bir durumun çıkması onların iki yüzlü ahlakı! Tamam bunda anlaşalım. Ama haberi veriş tarzlarınızın arkasındaki kodlar, heteroseksizm ne olacak? Faşistlere iki yüzlü ahlaksızlar deyince “durumu kurtarmış mı olacaksınız?”

O videoyu çeken, paylaşan ve aynı dille haber yapan zihniyetin arka planların da aynı kodlar var. Homofobi söz konusu olunca genellikle bahaneler şahane oluyor!


Etiketler: medya
nefret