28/05/2007 | Yazar: Fatih Kocatürk

‘Konseyde yaklaşık 6 tane rütbeli doktor var, bunlar da size eşcinselliğinizle ilgili birçok soru sorduktan sonra, neden askere gitmek istemediğinizi, Avrupa’da ve Amerika’da bir sürü geyin askerlik y

‘Konseyde yaklaşık 6 tane rütbeli doktor var, bunlar da size eşcinselliğinizle ilgili birçok soru sorduktan sonra, neden askere gitmek istemediğinizi, Avrupa’da ve Amerika’da bir sürü geyin askerlik yaptığını söylüyorlar.’ Bursa’dan Fatih Kocatürk ‘çürük raporu’ alma deneyimini anlatıyor.

Askerlikle ilgili yoklama kağıdım geldikten sonra, Bursa-İnegöl Askerlik şubesine gidip yoklamamı yaptırmak için sağlık ocağına sevk kağıdımı aldım. Kısa bir muayeneden sonra bir rahatsızlığım olup olmadığını soran doktora eşcinsel olduğumu söyledim, kendisi de beni Bursa Askeri Hastanesi Psikiyatri Bölümüne sevk etti. Sonra Askerlik Şubesi’nden 12 tane fotoğraf ve kimlik fotokopimi istediler ve bunların hepsini sevk kağıdıyla birlikte kapalı bir zarf içerisinde bana verdiler.

Ertesi gün Bursa Askeri Hastanesi’ne gittim. Oradaki doktorun da çok anlayışlı olduğunu düşünsem de sorduğu bazı sorular hayret vericiydi. Ne zamandır kendimi böyle hissettiğimi, kadınlara karşı hiç ilgi duyup duymadığımı, herhangi bir kaydımın olup olmadığını sordu. Ben de hepsine yanıt verdim ve sonra beni Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Servisi’ne sevk etti.

Yararlı olduğunu düşündüğüm için Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nin yerinin de tam olarak nerede olduğunu anlatmak istiyorum, çünkü ben bulmakta epey zorlanmıştım. Hastanenin girişi Kadıköy’den Üsküdar istikametine giderken sağ tarafta Siyami Ersek Hastanesi’nin karşısındaki caddenin sonunda bulunmakta. İlk önce bir doktorla görüştüm. Görüştüğüm doktor MMPI ve HTP isimli iki testi yaptırmam için beni psikologa gönderdi. Bu testleri yaptıktan sonra psikolog da bana yine cinsel yönelimimle ilgili bir sürü sorduk ve test sonuçlarını elime verip psikiyatriste geri gönderdi. Bursa Askeri Hastanesi’ndeki doktorun ve Kaos GL'den bir arkadaşımın uyarıları üzerine daha önce katıldığım bazı basın açıklamalarında çıkan gazete kupürlerini de yanıma almıştım. (Bunların çok yararı olduğunu düşünüyorum) Bundan sonra doktor beni bir başka doktorla görüştürmek için saat 15.30'a kadar bekletti. Diğer doktorla da görüştükten sonra 3 gün sonraya Konsey günü verdiler.

Konsey gününde de yine Konsey Başkanıyla görüşüyorsunuz. Yine yararı olacağını düşündüğüm için bunların da yerlerini anlatmak istiyorum çünkü uzun süre değişmeyecek yerleri ve ben bulmakta çok zorlandım. Psikiyatri Bölümü’nün üst katına çıktığınızda koridorun sonunda, kapısında konsey başkanı yazan odaya giriyorsunuz. Konsey toplanmadan önce yine rütbeli bir doktor olan konsey başkanı eşcinselliğinizle ilgili bir sürü soru soruyor ama bu sorular genelde aynı seviyede sorular. Bunun sonrasında saat 10.30'a kadar konseyin toplanmasını bekliyorsunuz. Konseyin toplandığı yer yine Psikiyatri Servisi’nin üst katındaki kütüphane. Konseyde yaklaşık 6 tane rütbeli doktor var, bunlar da size eşcinselliğinizle ilgili birçok soru sorduktan sonra, neden askere gitmek istemediğinizi, Avrupa’da ve Amerika’da bir sürü geyin askerlik yaptığını söylüyorlar. Yine benim götürdüğüm gazete kupürlerine bakıp bununla ilgili de soru sordular ve sonrasında çıkmanızı istiyorlar. Elinize bir kağıt veriyorlar, sağlık kurulu için gün almanız gerekiyor ama bunun için bir sürü yer gezdiriyorlar. Örneğin Baştabipliğin yerini bulmam yaklaşık 1 saat sürdü, yine yararlı olduğunu için yerini anlatmak istiyorum, orta bahçeye çıktığınızda genel cerrahi binasını bulup, baştabip, onay-mühür odasını buluyorsunuz. Sonrasında sağlık kuruluna gönderiyorlar, sağlık kurulu için hastaneden çıkıp hemen yandaki sağlık kurulu binasına giriyorsunuz, oradaki kadın sizden Bursa’daki Askeri Hastaneye sevk kağıdınızın fotokopisini, kimlik fotokopinizi ve resimlerinizi istiyor. Bu yüzden Bursa’daki Askeri Hastaneden önce mutlaka fotokopi çektirin. Ben çektirmediğim için askerlik şubesinden faksla istemiştim. Sonra yukarıda Astsubayın yanına gönderiyorlar onaylaması için. Onayladıktan sonra aşağı inip başparmaklarınızı belgeye basmanızı istiyorlar, sonra bir daha baştabipin odasına gidiyorsunuz, elinizdeki belgeyi onaylatıp konsey başkanına götürüyorsunuz, sonra sağlık kurulu için gün veriyor size. (Çarşamba veya Cuma Günleri saat 10.30'da) Verilen günde Sağlık Kurulu binasının önünde bekliyorsunuz ve isminizi anons ettikten sonra evraklarınızı alıp çıkıyorsunuz.

Etiketler: insan hakları, askerlik
İstihdam