07/08/2007 | Yazar: Kaos GL

‘Zaman durmuyor ne de olsa, Türkiye kökenli lezbiyenlerde zamanla çoğalıp, çeşitlenip değişiyor

‘Zaman durmuyor ne de olsa, Türkiye kökenli lezbiyenlerde zamanla çoğalıp, çeşitlenip değişiyorlar. Lezbiyen alemi bir tek bir kalıba sokulamıyor. Bu zaten hiçbir zaman mümkün değildi ki.’ Muhabirimiz Hülya Gürler, Berlin gecelerinde farklı yüzlerde ve şekillerde görünen lezbiyenleri anlatıyor.

Berlin de homo party deyince akla ilk gelen ‘Gayhane- House of Halay’ olur. 10 seneyi aşkın bir zaman içerisinde her ayın son cumartesi gününün mekanı olan SO36’in (1) önü sokak boyu insan sırasıyla bezenir. Giriş kapısında girebilenler arasında hangi ölçütlere göre yapıldığını anlaması güç olan bir ön seçim yapılır. Eşcinseller, heterolar, transeksüeller -kimler olursa olsun- icabında giremezler içeriye.

Diyelim ki girebildiniz o efsanevi ‘halayevine’… Son zamanlarda burada gözüme çarpanlar arasında genç nesilden lezbiyenlerdir. Yaklaşık 15 senelik izlenimimde yeni bir kuşak lezbiyenin zirveye çıktığı dikkatimi çekti. Yaş ortalaması 20 olanlar çoğaldılar ‘Szene’de (2).

Aralarında rap-style butch’lar ve sexy femme’lar karşılıklı dans ediyorlar. Gayet rahat ve olağan bir hava yansıtıyorlar sözünü ettiğim lezbiyenler; çevreye karşı çekingenlikten eser yok aralarında.

Grup halinde gelen butch’ların ve femme’ların konuştukları dil diğer göçmen asıllı gençlerden farksız ‘kanakisch’. (3) (‘ey’, ‘üsch’, ‘alta’ ‘boa, was’n dis’- duyduğum örneklerden bir kaçı.) Saçlar jöleli, makyaj o biçim, giysiler en son pop-kültürel modaya uygun, yani ‘fashionable’. İcabında kıyafete göre şapka (cappy) takılıyor. Özentiler diğer hetero gençlerdeki gibi pop-kültüründen rapçiler veya kanak-girly-look. Dans etme tarzı oryantal-geleneksel-rap karışımı, tabii ki herkes gibi halaya da katılıyorlar sözünü ettiğim lezler. Tam tamına yeni bir queer (4) sexy kanak nesli gelişmiş burada.

Zaman durmuyor ne de olsa, Türkiye kökenli lezbiyenlerde zamanla çoğalıp, çeşitlenip değişiyorlar. Lezbiyen alemi bir tek bir kalıba sokulamıyor. Bu zaten hiçbir zaman mümkün değildi ki. Türkiyeli lezbiyenler de diğer kadınlar gibi anneler, avukatlar, diş hekim asistanları, doktorlar, medya direktörleri, yaşlı bakımcıları, ekip yöneticileri, temizlik ustaları, is mekanı sahipleri, evciller, issizler, bilimciler, üniversiteliler...

…entel tipler, siyaset girişimcileri, dine, geleneklere hayatlarında büyük önem verenler, gelenekleri reddedenler, feministler, anti-feministler, bol miktarda kitap okuyanlar, acilen yapılacak şeyleri ilk ele alanlar, hayatları boyunca hetero dünyasında yer edinebilmek için mücadele edenler, belli bir kesim içerisinde sevgilileriyle rahat bir yer alabilenler…

…porselen biblolar biriktirenler, 3-4 saatlik Hint filmi hayranları, hayvan severler, köpeklerden ve Alman sahiplerinden nefret edenler, her gün saatlerce temizlik yapmayı sevmeyenler (benim gibi), dantel işleyenler, markalı araba veya motosiklet sahipleri, Jobcenter‘i (5) ellerinden gelse havaya uçurmak isteyenler, göçmen yasalarına karşı konuşmalar yapanlar, sevgilileriyle en azından haftada bir kere dışarı yemeğe çıkanlar veya mum ışığında romantik bir akşam geçirenler… vs. vs. vs.

…veeeeeeeeee… benim gibi yazmaya, araştırmaya merak salanlar!

Berlin’den herkese selamlar!

* *Lezbiyenlere has altkültürel roller. Butch: Genelde kısa saçlı, pantolon, ceketten ibaret kıyafetler. Femme: İcabında uzun saç ve elbise. A la kanak: Günümüzde pozitifleştirilmiş, aslen göçmenlere ve Afro-Amerikalılara karşı eskiden kullanılan kötü söylemli bir hitap. ‘Nigger’ kelimesine benzer.

(1) Berlin-Kreuzberg’de bir mekan.

(2) Gay-lez-trans alemi, altkültürel çevre.

(3) (Almanca) Göçmen

(4) İngilizcede aslen tuhaf, yanlış, saçma; eskiden özellikle gey, lezbiyen, transgendarlar için olumsuz anlamla söylenirdi. Günümüzde olumlu ve politik bir anlam taşıyor.

(5) Almanya’da belediyelerin işyeri bulma acentası ve sosyal yardim amaçlı, en çok göçmenlerin başvurdukları kurum.

Hülya Gürler - Berlin, Almanya


Etiketler: yaşam
bülten