15/03/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Vulvanın, orgazmın, reglin ikili ve cinsiyetçi olmayan tarihi Liv Strömquist’in çizgisiyle Baobab Yayınların’dan çıktı.

Canım vulvam, güzel vulvam Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Vulvayı, “vajina”dan çok sonra öğrendim. Sıralama yaparsam, “kuku”, “am”, “amcık” (bu ikisi ne yazık ki daha çok aşağılama amaçlıydı), “vajina” ve nihayet “vulva”.

Vulvamı keşfimse, adını duyduktan da sonraydı. Çizerliğimin ilk yıllarında vulva (son derece detaysız bir vulvaydı) çizdiğim için kimi erkek usta çizerlerce “estetik yoksunu” olmak ve “kaba bir mizah” algısına sahip olmakla itham edilmiştim. Karikatürde penis çiziminin her türünü görmüş bu usta çizerler karşılarında bu zavallı vulvayı gördüklerinde dehşete kapılmışlardı…

2012’de dönemin Adalet ve Kalkınma Partili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Aylin Nazlı Aka'nın kürtaj tartışmasında dile getirdiği “Başbakan vajina bekçiliğini bıraksın” sözlerine karşılık, “evli bir 'bayan'ın cinsel organı hakkında açıkça konuşmasının yüzünü kızarttığını” söylediğini hatırlarsınız belki…

Cisminden ismine yüz kızartan vajinanın dahi gölgesinde kalan vulvamızın halini hatırını soran yoktu.

Uzatmayayım vulvaya dair harika bir çizgi romanı Türkçe’ye kazandırdı Baobab Yayınları.

İsveçli çizgi roman sanatçısı Liv Strömquist’in 2014’te okuyucu ile buluşturduğu “Kunskapens Frukt” çizgi romanı Burcum Kesen’in çevirisiyle “Yasak Meyve” ismiyle yayımda.

Kitapta çizgileriyle Liv Strömquist, vulvanın toplumsal ve kültürel tarihini feminist ve ikili olmayan bir bakışla yeniden yazıyor. Vulvaya dair utandırma, ayıplama, yok sayma kültürünün arka planını, ikili ve cinsiyetçi tarihi ifşa ediyor.

canim-vulvam-guzel-vulvam-1

Kitap vulvanın biçimine dair önyargı ve dayatmaların cinsiyetçi ideolojiyle olan bağını öyle güzel açığa çıkarıyor ki Türkiye’de TERF’lerin sosyal medyadaki “gerçek vajina” arayışlarına da iyi bir yanıt verebilir.

canim-vulvam-guzel-vulvam-2

Çizer her fırsatta ikili cinsiyet rejimini alaşağı ediyor, interseks çocuklara keyfi cerrahi müdahalelerden, mastürbasyon yasaklarına, regl mitlerine, vulva imgelerine değiniyor…

Strömquist, cinsiyetçi ve ikili cinsiyete sıkı sıkıya bağlı kalan tarihi ve felsefeyi mitoloji ve bilimsel gerçekliklerle yanıtlıyor.canim-vulvam-guzel-vulvam-3

Yalnızca tarihi değil bugünü de kurcalıyor çizer. Günümüzde halen süren interseks bebek ve çocukların beden bütünlüğü hakkını elinden alan genital ameliyatları, vulva “estetik” ameliyatlarının kökenini, vulvası olan regl olan çocuk ve yetişkinlere cinsel eğitim verilmemesine dikkat çekiyor.

Orgazma ve regle dair mitleri feminist bir tarih okumasıyla karşılayan Strömguist’in güçlendiren çizgi romanını mutlaka edinin, okuyun, okunmasını sağlayın.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat
nefret