28/01/2008 | Yazar: Mevlüt Tezer

"Kaos GL derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği, eşcinsel hakları açısından olumlu ve olums

"Kaos GL derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği, eşcinsel hakları açısından olumlu ve olumsuz olayların değerlendirdiği 'en'ler anketinde 2008'in 'en şugarı' (olumlu) Cemil İpekçi olabilir mi? İpekçi'nin önündeki tek engel hükümet politikalarını öven açıklamaları ve 'Kadın olsam türban takardım' sözü." Mevlüt Tezel’in yorumu.

Kaos GL derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği, eşcinsel hakları açısından olumlu ve olumsuz olayların değerlendirdiği 'en'ler anketinde 2008'in 'en şugarı' (olumlu) Cemil İpekçi olabilir mi? İpekçi'nin önündeki tek engel hükümet politikalarını öven açıklamaları ve "Kadın olsam türban takardım" sözü.

Halbuki İpekçi, eşcinsellerin haklarını savunma konusunda Türkiye'de devrim yapıyor ama başta eşcinseller olmak üzere bu durumu kimse takmıyor. Takanlar da polemik peşinde.

İpekçi, Türkiye'de eşcinsel olduğunu dobra dobra açıklayan ilk isimlerden. Peki, bunu açıklaması önemli midir? Bence evet. Çünkü eşcinsellik ülkemizde hálá büyük bir tabu.

İpekçi bununla da kalamadı partneriyle objektiflerin karşısına çıktı, yaşadığı ilişkiyi anlattı. Daha da ileri gitti "muhafazakar eşcinselim" diyerek kafalardaki ezberi bozdu.

Evet hem muhafazakar hem de eşcinsel olabilirsiniz, doğa buna karşı çıkmıyor ama Türkiye'nin en modern kafaları, yazarları (eşcinseller de dahil) buna karşı çıkıp, İpekçi'yi Türk Hava Yolları'nın ihalesini almak için iktidara yalakalık yapmakla suçluyor.

İpekçi gibi moda sektörünün zirvesindeki bir isim, niye yalakalık yapsın?

İpekçi, bugün primetime'da milyonların önünde TV programlarına çıkarak, gazetelere röportaj vererek, eşcinsellerin haklarını savunmaktadır.

İpekçi'nin "Hülya Avşar Stüdyosu"nda "Babam cinsel tercihimi öğrenince 'Beni dört duvar arasında yaptıkların değil, hayatta yaptıkların ilgilendiriyor' dedi. İlk göz sürmemi de o almıştı zaten..." açıklamasını yapması da eşcinsel hakları adına büyük bir kazanımdır. Bu tür açıklamalarla tabular yıkılır.

Daha da ileri gideyim, İpekçi, Elton John'un Türkiye şubesi olmaya adaydır ve bundan sonraki adımı da eşcinsel evliliği gündeme getirmek olmalıdır. İpekçi'nin bir sonraki adımı da milletvekilliğine adaylığını koymak olmalı. (Eşcinsel milletvekilimiz olmadığı için AB'li parlamenterlerin dalga geçtiğini hatırlatırım.)

*Konuyla ilgili haberler:

[[Cemil İpekçi örtüyü kaldırdı!]]

Etiketler: medya
Dijital