12/02/2013 | Yazar: Ömer Akpınar

Evrim Kuramı, hayatın oluşumunu yaradılışla açıklamadığı için özellikle muhafazakâr kesimlerin tepkisini çekiyor.

Ömer Akpınar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Ömer Akpınar
Türlerin Kökeni kitabının yazarı Darwin, modern bilimin en iyi belgelenmiş ve en geniş kabul gören kuramı olan Evrim Kuramı’nın şekillenmesine büyük katkıda bulundu. Evrim kuramı, doğal seçilim ve diğer doğa olayları sonucunda canlıların milyonlarca kuşaklık bir süreçte değiştiklerini ve yeni türler oluşturduklarını ileri sürer. Bu da tüm canlıların ortak bir atası olduğu ve birbirleriyle bağlantılı oldukları anlamına gelir. “Hepimiz kardeşiz” demenin en bilimsel yolu bu!
 
Evrim Kuramı, hayatın oluşumunu yaradılışla açıklamadığı için özellikle muhafazakâr kesimlerin tepkisini çekiyor. Başlı başına politik bir mesele haline gelmiş olan evrim kuramı Türkiye’de de hak ettiği değeri görmüyor.
TÜBİTAK, Millî Eğitim Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Darwin’i ve evrim kuramını sahiplenmek ve insanlara tanıtmak konusunda çekingen ve hatta isteksiz bir tutum sergiliyorlar. Binlerce yıllık inançları sarsan bulgular, politik çıkarlar uğruna harcanmaya çalışılıyor.
 
“kaosgl.org’da Darwin’in işi ne?” diyenler çıkabilir, o yüzden kısaca anlatayım: Hak ve özgürlük mücadelesinden bağımsız bir mesele olarak görmüyorum ben bilimi. 10 yaşımda eşcinsellikle ilgili Türkçe bilgi okuyamadan geçtiysem okul sıralarından, evrendeki yerimle ilgili korku ve yalnızlık hislerinden başka hiçbir şey sunulmadıysa bana, etrafımda ne varsa, canlısından cansızına atomlardan oluştuğumuz, evrilmeye devam ettiğimiz anlatılmamışsa ve hayal gücümüz milyarlarca yıldan orta yaş krizlerine eksiltilmişse… gerçekten bir sorunumuz var!
 
Erkeğin kadına üstün olduğu yalanına karnımız tok artık, Y kromozomu sihirli çubuk değil! İnsan her renkte insan, ırkçılık da milliyetçilik de toslayacak bu renkli duvara eninde sonunda! Ne translar, ne eşcinseller, ne de etiketlerimize sığdıramadığımız nice varoluş hastalık değil, delilik değil! Canlılar birbirinin altı üstü değil, bir ağacın dalları… Çeşitliliğimiz, aile fotoğrafımız!
 

İyi ki doğdun, Darwin!     


Etiketler: yaşam
Nefret