02/10/2018 | Yazar: Diren Demir

LGBTİ tarihi Zazu Nova’yı uzun yıllar boyunca unutmuş olsa da, o da Stonewall’da cinsel devrimi gerçekleştiren ön cephedeki insanlardan biriydi.

LGBTİ tarihi Zazu Nova’yı uzun yıllar boyunca unutmuş olsa da, o da Stonewall’da cinsel devrimi gerçekleştiren ön cephedeki insanlardan biriydi. Hakkında fazla bir şey bilinmiyor, 1940’lı yıllarda doğmuş olduğu saptansa da ölüm tarihi hala belirsiz.
 
Zazu Nova, modern eşcinsel kurtuluş hareketini gerçekleştirmeye yardımcı olan, siyahi trans bireylerin öncülerinden biriydi. 1969'da Stonewall Ayaklanması’nda ön sıradaydı. 1960'ların sonlarında, bazen drag kıyafetler içinde, aşağı Manhatten'da seks işçisi olarak çalıştı. Kendisini "Seks Kraliçesi" olarak tanıttı.

Hayatının bir kısmını New York’ta şehir merkezinin uzağında, bir kısmını da Silvia Rivera ve Marsha P. Johnson gibi siyahi trans önderlerin kurduğu sığınma evi olan STAR’da yaşayarak geçirdi, Hristiyanlık’taki teslis doktrinine karşı olan “Unitarian” ekolünün sadık bir takipçisiydi. Hayatı boyunca defalarca hapse atıldı. Bu yüzden kendini savunmak için çoğunlukla cüzdanında büyük bir zincir taşıyordu.Fotoğrafta Zazu Nova, Gay Kurtuluş Cephesi toplantısında, Haziran 1970. Fotoğraf Diana Davies, @nyplpicturecollection tarafından çekilmiştir. Ünlü fotoğrafçı ve arşivci olan Diana Davies, bu fotoğrafın konusunu Marsha P. Johnson olarak tanımladı ve bu nedenle on yıllardır fotoğraf, Marsha P. Johnson'ın bir imajı olarak gösterildi.

“Bu kadın özgürlüğün ta kendisi!”

“New York’da Genç Eşcinsel Özgürlük Hareketi: Başarısız Olmayan Âşıkların Ordusu” başlıklı eşcinsel özgürlük hareketinin devrimcileriyle yapılan röportajlar sırasında Stephan Cohen[1], konuyu “New York Gay Gençlik/New York’s Gay Youth” adlı devrimci grubunun kurucu üyesi olan Zazu Nova’yı doğru bir şekilde tanımladı. Zazu Nova önderliğindeki devrimci grup, on altı ve yirmi yaşları arasındaki LGBTİ’lere seslerini duyurabilme şansı veriyordu.
“Come Out” dergisinin yardımcı editörü Perry Brass, Nova’nın da bulunduğu ve “bir torpido gibi sıçradığı” Eşcinsel Özgürlük Cephesi partisinden bahsederken onun hakkında “bir defa dans pistinde sutyenini çıkarıp kalabalığın ortasına fırlattığını” ve kalabalıktan bir arkadaşının da “Bu kadın özgürlüğün ta kendisi!” dediğini anlatarak ondan bahsetmiştir.

Eser: Yakın zamanlarda ressam Matt Pipes tarafından çizilmiş bir Zazu Nova temsili.

Kaynaklar:

The Gay Liberation Youth Movement in New York: A Army of Lovers Cannot Fail

Lgbt History, instagram
A Gender Variance Who's Who
Zazu Nova: An Army of Lovers Cannot Fail Painting by Matt Pipes


[1] 1969'da New York’da eşcinsel kurtuluş hareketinin doğuşundan ve ardından 1975'te kimlik siyasetinin yükselişinden hemen sonra kaleme aldığı eserinde Cohen, Savaş karşıtı ve anti-kapitalist duruş içerisinde, gençlerin ve yetişkinlerin toplumsal değişimdeki rollerini, kurumsal baskı ile kişisel ve politik kurtuluş arasındaki bağlantıyı inceler.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat
Telegram