26/10/2020 | Yazar: Anjelik Kelavgil

Bir politik parti olsa vekilleri akademik transfobikler ve onların twitter temsilcileri olacağından asla şüphe duymadığım bu parti tipi, şimdilik cishetlerin “baby shower” dediği bir ilkel eğlence olarak kendini var ediyor.

Cisheteroseksizmin amok koşusu – 2 Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ayrıcalıklarını yitirme korkusuyla deliren cisheteroseksizmin delirme emarelerini ve onun politik dışa vurumu olan sağ popülizmin post-truth çağını ele aldığımız ilk yazıda, Gelin Evi ve Eltilerin Savaşı örnekleriyle bu delirme semptomlarına şöyle bir göz kırpmıştık.

Uydurulmuş geleneklerle kültürel hegemonyasını kurmaya çalışan ancak bir türlü vuslata eremeyen düzen, kaybettikçe çıldırıyor çıldırdıkça da kaybetmeye devam ediyor. Bu hegemonyayı taçlandırmak ve lubunyadışı unsurları sistemde tutmak için var gücüyle aile kutsamasına devam eden düzen; kendini kutsal baba olarak konumlandırıp gündelik hayata öyle sirayet etmeye çalışıyor. Cishetler arası ittifakı ancak böyle köksüz imgelerle bir arada tutmaya çalışan cisheteroseksizm, lubunyalara karşı red aşamasından nefret aşamasına geçerek bir yandan aile kurumunu pohpohluyor, öte yandan olmadık yan yana gelişlerle lubunya nefretini ittifakının hammaddesi haline getiriyor.

Kürtaj karşıtlığından, kadını anne rolüyle eve bağlamaya çalışan gerici politikalara; kurumsal lubunya nefretinden, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına kadar cisheteroseksist düzen güngeçtikçe gericileşiyor, gericileştikçe de gerçek yüzü ayan beyan ortaya çıkıyor. Alternatif olma iddiasındakilerin “anne kart” kampanyalarından, dertlilere deva olacağım diyenlerin Selma Aliye Kavaf’lı kurucular kuruluna dek; liğme liğme dökülen düzen, lubunyasız bir hava sahası ya da “toplumun gelenekleri ortada ama onlar da insan” diyen kibirli yaklaşımlarıyla karşımıza ya din, ya aile ya da ahlak gibi kurgu değerler çıkarıyor. Bir Seda Sayan sözünün de dediği gibi “bunlara prim vermeyiniz. Bunların yazdığı, söylediği her şey yalan.”

Odağa alınan ve kutsallaştırılan aile kurumu, cishetlerin garip ayinlerine sahne olmaya devam ediyor. Bu ayinler cis erkek ya da cis kadın olmayı ulvileştirirken, büyük görgüsüzlükleri de beraberinde getiriyor. Bir önceki yazıda problematize ettiğimiz Gelin Evi ile simgeleşen cishetler kumpanyası, ayrıcalıklı düzenlerini sürdürmenin akla hayale gelmeyen yöntemlerini de gözümüze sokmaktan çekinmiyor. İster istemez omuzlarından tutup “anladık cishetsiniz, abartmanıza gerek yok” diyerek silkmek istiyor insan.

Ailenin bu kadar merkeze alınmaya çalışılması, feodal geleneklerin kötü birer uyarlamasına sahne olan garip yeni nesil uydurma gelenekçilik ve gaza gelmiş erkeklikle taçlanan bu kaotik döngü zannedersem en çok organizasyon şirketlerinin işine geliyor. Abartı, şaşa, görgüsüzlük ve nispet karışımı duyguların ekonomisini yapan bu şirketler, mavi ve pembeye boğulmuş samimiyetsiz ortamlarıyla cisheteroseksizmi itekleye itekleye ayakta tutmaya çalışıyor. Işıltılı tabelalarında “evlenme teklifi”, “kına gecesi organizasyonları”, “baby showerlar” derken doğmamış bebeklere don biçmekte üstlerine olmadığı kesin. Yarı profesyonel kamera şovları ve iddialı düşük arabesk fon müziklerini saymıyorum bile. Şeker hamuru pastalar da cabası, yersen.

Cinsiyet Atama Partisi (C.A.P)

Bir politik parti olsa vekilleri akademik transfobikler ve onların twitter temsilcileri olacağından asla şüphe duymadığım bu parti tipi, şimdilik cishetlerin “baby shower” dediği bir ilkel eğlence olarak kendini var ediyor. Bakınız bizatihi bu çeşit organizasyonları yapmakla menkul bir şirketin baby shower reklamı şöyle:

“Hoşgeldin bebek partileri yani Baby Shower partisi mi organize etmek istiyorsunuz? Çok doğru adrestesiniz, bebek bekleyen annelerin zevklerine hitap eden … koleksiyonunda tamamı kullanat ürünlerden oluşan bir tema sizin için ve bebeğiniz için reyonlarımızda sizleri bekliyor. Aynı zamanda bebeğin cinsiyetini öğrenmek ve sevdiklerinizle paylaşmak için de Cinsiyet partisi yani Gender party düzenleyebilirsiniz. Baby Shower partisi nedir? Baby Shower partisi bebek doğmadan önce 6 ile 9. ayın içinde anne adayının arkadaşları ve ailesi ile kutlanan sürpriz bir partidir.”

İnanılmaz politik bir metin. Kullanat malzemeler kullanmalarının doğaya verdiği zarardan tutun, bebeğe cinsiyet atamayı bir haltmış gibi partileştiren anlayışın reklamize edilmiş hali. Cisheteroseksizmin piyasası, transfobiklerin dayanak noktası.

Bu baby shower partileri öyle bir hal aldı ki, Gelin Evi ile simgeleşmiş yeni tip cishet kitlenin modern geleneği zıvanadan çıktı. Bakınız doğmamış çocuğa cinsiyet biçenlerin geldiği son nokta: https://twitter.com/TrishXCIII_/status/1316058303915610113?s=20

Cisheteroseksizmin topluma sirayet ettirmeye çalıştığı lubunya nefreti işte buralardan kök alıyor. Transfobisini entellektüelize eden kimi aymazların söylediği sözleri düşünün, bir de baby shower reklamında yazanlara bakın. Ben açıkçası, arada fark görmüyorum.

Cisheteroseksizm buralardan kendini var etmeye çalışadursun, fobik şer ittifakları bu kadın düşmanı organizasyonları sözde argümanlarına dayanak haline getiredursun; ayrıcalıklı düzenlerini mavi pembe temalar da kurtaramayacak.

Daha doğmadan, doğumda atanan cinsiyetlerine sıkıştırılmaya çalışan bebeklerin özgürce yaşayacağı dünyayı da Lubunyalar ve lubunya dostları kuracak. Cinsiyeti ikiye indirgeyen, kurgu cis erkekliği ve kurgu cis kadınlığı norm eylemeye çalışan bu kitle seviyeyi daha ne kadar aşağı çekebilir, hep beraber göreceğiz. Bu zihniyetin akademideki ve sosyal medyadaki tezahürleriyle mücadele ederken; sırtlarını yasladıkları düzenin iliklerine kadar işletilmeye çalışılan bu maskeli balonun maskelerini de tarihin kendisi düşürecek.

Ya da tüm non-binaryler birleşip bir baby-shower yapalım, kürleyelim, trolleyelim.

Bir sonraki yazıda görüşürüz.

Anj.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam
bülten