26/02/2009 | Yazar: Esra Doğan

’Ona zararı olmayan, ona bulaşmayan bir şeyden, kişiden, şehirden, ıvırdan zıvırdan sebepsiz yere nasıl nefret eder insan?’

Esra Doğan | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Esra Doğan

’Ona zararı olmayan, ona bulaşmayan bir şeyden, kişiden, şehirden, ıvırdan zıvırdan sebepsiz yere nasıl nefret eder insan?’

Kalemtıraşımı aldım. Kalemimi açtım, açtım, açtım... Sivri, sipsivri yaptım. Bu konu sivri çünkü, bu konu delici, batıcı, rahatsız edici.

Allı pullu cümlelerle süsleyemeyeceğim kadar da yabani üstelik, vahşi. O yüzden, üzerinde hiç eğreti durmayacak cümlelerle bezeyeceğim "NEFRET"i ; bana ayırmış olduğunuz, kalbiniz kadar "temiz" bu sayfaya...

Nefret sahte olamaz. Şakacıktan ya da gösteriş olsun diye nefret etmezsiniz, nefret ediyormuş gibi yapmazsınız. Olmaz. Ne demiş şeytan: "Nefrete sevgiden daha çok inanırım, çünkü nefretin sevgi gibi sahtesi olmaz!".

Peki...
Neden nefret eder insan? Bir bahane mi bulur; yoksa olaylar, davranışlar vs karşısında derinlerden gelen birkaç duygunun (öfke, kin, hatta sevgi bile dahil) harman olup dışa vuruluşu mudur? Ona zararı olmayan, ona bulaşmayan bir şeyden, kişiden, şehirden, ıvırdan zıvırdan sebepsiz yere nasıl nefret eder insan? Nasıl edebilir? Karmaşık konu. Dedim ya işte; sivri, sipsivri, rahatsız edici.
 
Hele hele konu cinsiyetten, cinsel yönelim ve cinsel kimlikten, yaradılıştan, giyim-kuşam yüzünden (işin içine tercihleri de kattım çünkü konu bütün) kişilerden "Nefret" ise , hepten karman çorman olup birikiyor önümüzde yumak yumak.
 
Şimdi buradan cumburlop, balıklama atlıyoruz konuya...
L/G/B/T/T olmak nefrete maruz kalmak için sebep midir? L/G/B/T/T olmak öldürmeye, işten çıkarmaya, askerlikten muaf bırakmaya, okuldan uzaklaştırmaya, darp etmeye, göz ardı etmeye gerekçe olabilir mi?
 
Neden gazetelerde, dergilerde "Heteroseksüel erkek olduğu için ailesi tarafından öldürüldü", "Heteroseksüel kadın olduğu için işten çıkarıldı", "Heteroseksüel olduğu için askere alınmadı", "Aids, heteroseksüel hastalığıdır!", "Heteroseksüel olduğu için okuldan uzaklaştırıldı" gibi başlıklar okumuyoruz da, bunların tam tersi olan bütün haberler L/G/B/T/T bireyler adına yapılan bilumum uzaklaştırma, cinayet, vahşet vb başlıklar okuyoruz? Neden hep böyle çıkıyorlar karşımıza? Düşündünüz mü hiç ‘bu nefrete sebep olan şey nedir?’ diye? Cevap çoktan seçmeli;
 
a) Adamlar keyfi hareket ediyorlar. Ortada nefret edecek hiçbir şey yokken bize hayatı zindan etmeye çalışıyorlar. Sanırım hepsi "düzelebileceğimizi" düşünüyor ve bezdirme politikası uyguluyorlar.
 
b) İşin içinde bilgisiz insan çok olduğu için ve hep bu insanlar göz önünde bulundukları için insanlara LGBTT olmanın ne demek olduğunu, bunun bir seçim olmadığını anlatamadığımızdan, cinsel yönelim ve cinsel kimliğin ne anlama geldiğini öğretemediğimizden, insanlar;  bilgi eksikliğinden, yanlış bilgilendirilmekten, medya vasıtasıyla yanlış yönlendirilmekten dolayı LGBTT bireylerden nefret edebiliyorlar. Durum kaçınılmaz oluyor.

c) Bunun tek suçlusu heteroseksüel bireyler değil tabi. Aykırı hareketleriyle, yanlış tutumlarıyla, uygunsuz davranışlarıyla, saldırganlıklarıyla, kendini bilmezliğiyle ortalıkta dolaşan LGBTT bireyler de asıl suçluların içinde. Hem de önde flama tutanlardan! Sanki bütün bunlar da yetmiyormuş gibi medya da tiraj/reyting kaygısıyla ya da nefrete önayak olma çabasıyla; "olumlu" diye nitelendirilebilecek olayları, çalışmaları, öğretici programları yayımlamamaya ant içmiş bir hal içinde olunca, LGBTT bireyleri "tu kaka" diye gösterdikçe bu nefret büyüyor, büyüyor, büyüyor... Çığ gibi. Yani olay zincirleme ve her kesimden insan bilerek ya da bilmeyerek bu zincire halka oluyor. E haliyle gökkuşağının altında "huzurlu" yaşam biraz daha ulaşılmaz oluyor.
 
d) Benim olayla ilgili hiçbir fikrim yok. Kim kimden nefret ederse etsin, bana ne. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!
 
e) Ben bu olayı anlamadım gitti ayol. Sırf madilik olsun diye yani. Benim suçum olsa gam yemicem. Allah'ım!!! Ben kullarını çok sevdim onlar benden nefret ediyor...
 
f) Hiçbiri.
 
Ben doğru şıkkı kırmızı kalemle bastıra bastıra işaretliyorum (b şıkkı. c şıkkında da doğru yanlar var tabii. nefret hak edilmez ve kimsenin hareketleri, davranışları, karakteri nefrete, şiddete, tacize uğramak için gerekçe sayılamaz ama takdir edersiniz ki yaşanılan yer, zaman da çok önemli. bunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. ama en doğru cevap b diyorum.). Siz de öyle yapın, doğru şıkkı kırmızı kalemlerle bastıra bastıra işaretleyin, boş geçmeyin, suçlu olan her zaman sadece karşı taraf olmayabilir. Doğru olan eninde sonunda kabul görecektir. O yüzden hızlı davranın çünkü gökkuşağının kaybolmasına az kaldı..


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret