19/10/2009 | Yazar: Kaos GL

Devletin travesti ve transeksüell toplumuna yönelik uyguladı

Devletin travesti ve transeksüell toplumuna yönelik uyguladığı şiddet, yıldırma ve yok etme politikalarını protesto eden İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, Emekçi Hareket Partili LGBTT'ler, Kadın Kapısı üyeleri, travesti ve transeksüellere ekmek almaya giderken bile keyfi cezalar kesip fiziki, psikolojik baskı uygulayarak Avrupa İnsan Hakları'nın 14. maddesini ihlal ettiği ve görevini kötüye kullandığı için  Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında Şişli Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu. Çapkın'ın göreve gelir gelmez ilk icraatının Harbiye çevresindeki travesti ve transeksüelleri kendi tabiriyle 'Temizlemek' olduğuna dikkat çeken LGBTT Sivil Toplum Girişimi üyeleri, tüm travesti ve transeksüellerin insan gibi yaşama hakkını elde edinceye kadar mücadele etmeyi sürdüreceklerini duyurdu.

Şimdi de cezacı Çapkın
Travesti ve transeksüellere uyguladığı ayrımcı politikalarla yaşam haklarını elinden almaya çalışan Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında suç duyurusunda bulunan LGBTT Sivil Toplum Girişimi, EHP’li LGBTT’ler ve Kadın Kapısı  üyeleri, ülkeyi senelerce erkek egemen ve militarist sisteme mahkum eden ayrımcı ve tahammülsüz zihniyeti hep bir ağızdan protesto etti. "Susma haykır travestiler vardır", "Polis soyuyor devlet koruyor" sloganlarıyla Genç-Sen,  BEDİ, DSİP, Yeşiller Partisi, KEG, Gözaltında Cinsel Tacize ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Projesi, SFK gibi birçok demokratik kitle örgütünün destek verdiği eylemde söz alan Avukat ve insan hakları savunucusu Eren Keskin, yaşanan bu şiddetli dönemin kendisine seneler önce travesti ve transeksüelleri Belgrad ormanında kazığa oturtan Emniyet Müdürü Hortum Süleyman'ın dönemini hatırlattığına dikkat çekti. Keskin, bugün de aynı zihniyeti Hüseyin Çapkın'ın sürdürdüğünü söyledi. Travesti ve transeksüellere yaşatılan yoğun şiddetin Avrupa İnsan Hakları'nın 14'üncü maddesine haykırı olduğunu dile getiren Keskin, insanları dil, ırk, din, cinsiyet olarak ayıran bu zihniyete karşı hukuksal süreç başlattıklarını duyurdu.

Ayrımcı faşizmine karşı kampanya
Travesti ve transeksüellere karşı bizzat Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından uygulanan ayrımcı faşist yöntemlere karşı Emekçi Hareket Parti'li LGBTT'ler ve Kadın Kapısı ile birlikte İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi olarak bir kampanya başlattıklarını duyuran İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi Başkanı Demet Demir, devlet eliyle homofobiyi ve transfobiyi besleyip travesti ve transeksüelleri hedef haline getiren bu zihniyete karşı sonuna kadar direneceklerini vurguladı.
 

Etiketler: insan hakları
Bayram