09/11/2022 | Yazar: Gaye Özdemir

İblislerle tanışıyoruz bir bir. Dorothy’nin rüyasında onun ideal yönetmen olmasını sağlayabilecek bir sistem var. Tıpkı okulda uslu çocuk, sokakta makbul vatandaş olmamızı isteyen sistem gibi.

“Dorothy’nin İblisleri” üzerine Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu yıl KuirFest kapsamında “Sisters, Terrors / Madilik Var Kızlar” filmini izlediğimiz Alexis Langlois’in 2021 yapımı olan bu filmi de her yürüyüşümüzün onur olduğunu hatırlatan harika bir kısa.

Yıllardır film çekmek isteyen Dorothy’nin senaryosuyla açılır sahne. Biz Dorothy’nin motorcu piliçlerine hallenedururken prodüktörü Petula arar ve ona yapımcılardan gelen eleştirileri aktarır: Evrensel olmamak! Ayrıca yapımcılar iki kadının olduğu filmde kendilerini dışlanmış hissettiklerini de ifade etmişler Petula’ya anlaşılan.  Fonlamaya karar verdikleri isimse zaten parası olan bir yönetmendir -ve burada karşılaşacağınız taşlamanın zevkini bozmamak için isim vermeye direniyorum- Dorothy Petula’ya neden sıfır bütçeyle film çekmediklerini soruyor ve sıfır bütçeyle film çeken birçok isim sıralıyor. Petula’nın cevabıysa oldukça geçiştirme sözleri: Şirket kirası ve diğer giderler zaten çok. 

Alexis Langlois’in mizahı gerçek tezatlıklara dayalı bir temel oluşturuyor. Fonlanan yönetmeni neden sevdiğimizi sorgulatıyor bize. Endüstrinin popülistten yana olan tavrını yererken görsel şovlar bir an bile durmuyor.

Dorothy hevesi burkulmuş haliyle törpülediği senaryosunun son versiyonuna bakarken “Sadece bir gün batımı kaldı, daha evrensel olamaz” diyor ve öfkesinin yerini hüzne bırakarak mayışıyor. Esas filmi Dorothy’nin rüyasında izliyoruz. 

İblislerle tanışıyoruz bir bir. Dorothy’nin rüyasında onun ideal yönetmen olmasını sağlayabilecek bir sistem var. Tıpkı okulda uslu çocuk, sokakta makbul vatandaş olmamızı isteyen sistem gibi. “Kendin olmadığın sürece her şeyi başarabilirsin” diyorlar Dorothy’e. Peki, Dorothy nasıl kurtulur.

Umutsuzluğa kapıldığımızda neleri hatırlayarak parıldarız? Son hevesle “hadi” dediğimizde kendimize, “düştüğümüz(ü düşündüğümüz) yerden, nasıl kalkarız? Dahası bizi biz olmaktan çıkaran iblislerimizle tanıştık mı, hiç yüzleşebiliyor muyuz? Dorothy sayesinde bu soruların üzerine yürüyoruz heyecanla (ve simlerle heraaldee).

Filmin tanıtım videosunu yönetmeni Alexis Langlois’in Youtube kanalında izleyebilirsiniz.

Filmi izlemek, hediye etmek isterseniz buradan Mubi’ye gidebilirsiniz. Dilerim ilham verir. 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat
nefret