16/06/2008 | Yazar: Kaos GLTürkiye’de eşcinsel örgütler ‘‘genel ahlak’a aykırı’ gerekçesiyle engellenmeye çalışılırken Amerika ve İngiltere’de eşcinseller, kazandıkları hakların tadını çıkarıyor. Kaliforniya bugün ilk eşcinsel evliliğine tanık olacak. İngiltere’de karacı ve havacı eşcinsel askerler bu yılki Eşcinsel Onur Yürüyüşü’ne üniformalarıyla katılabilecekler.

Geçtiğimiz günlerde eşcinsel evliliklerine hak tanıyan Kaliforniya’da dört yıldır evlilik mücadelesi veren iki kadın bugün (16 Haziran) muratlarına eriyor. 66 yaşındaki Robin Tyler ile 54 yaşındaki Diane Olson’ın dört yıldan bu yana evlenmek için verdiği mücadele, bugün Beverly Hills Adliye Sarayı’nın merdivenlerinde noktalanacak.


*38. Los Angeles eşcinsel yürüyüşünde görünen Tyler (solda) ve Olsen bugün ‘evet’ diyecek... (Reuters)

Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’nin eşcinsel evliliklere verdiği iznin yürürlüğe girmesinden saniyeler sonra evlenecek olan Tyler ve Olson, karar sonrası Los Angeles’da evlenecek ilk eşcinsel çift olacak. Tyler ‘Düğünün adliyenin orada olmasını istedik çünkü daha önce defalarca reddedildiğimiz yer orasıydı’ diyor.

İki rahip evlenirse...

Son aylarda dünyada giderek artan eşcinsel evlilik tartışmalarından biri de İngiltere’de yaşandı. Bir Anglikan kilisesinde ilk defa bir eşcinsel evliliğin gerçekleşmesi İngiliz liberaller ve muhafazakârlar arasındaki tartışmaları daha da derinleştirdi. Peter Cowell ve David Lord isimli iki rahibin evlendiği seremoninin, kilisenin en geleneksek dini usulleri uygulanarak gerçekleşmesi muhafazakârların tepkisini çekti.

İngiliz Kilisesi’nin kurallarını bozan tören geçtiğimiz ay, Londra piskoposunun muhalefetine rağmen gerçekleşmişti. Kimi liberal din adamları geçmişte eşcinsel çiftleri takdis eden törenler düzenleseler de geleneksel bir evlilik ayini ilk kez uygulandı.

Eşcinsel askere kıyafetle yürüyüş izni

İngiliz ordusu, karacı ve havacı eşcinsel askerlerin bu yılki Eşcinsel Onur Yürüyüşü’ne üniformalarıyla katılmalarına izin verdi. Ordudan yapılan açıklamada, 5 Temmuz'da Londra'da yapılacak geleneksel yürüyüşte ordu mensubu eşcinsellerin "askerlikle bağlantılarını gösterebilecekleri" belirtildi.

Kraliyet Deniz Kuvvetleri daha önce askerlerin üniformayla yürüyüşe katılmalarını kabul etmişti.

İngiltere 2000'den beri, eşcinsellerin kimliklerini gizlemeden orduda görev yapmalarına izin veriyor. Askerler o tarihten beri eşcinsel yürüyüşüne katılabiliyorlardı ancak sivil giyinmek zorundaydılar.


Etiketler: insan hakları, aile
Bayram