21/12/2008 | Yazar: Tolga Yıldırım‘Ekonomik kriz zaten her fırsatta homofobik insanların ayrımcılığına maruz kalan eşcinselleri derinden etkiledi. Zaten bir eşcinseli işe aldığına bin pişman olan homofobik patronlar ekonomik krizi fırsat bilip öncelikle eşcinselleri işten çıkarttı. İlk başta eşcinsel olduğunu bilmediği çalışanının bir iki ay sonra kibar, ‘erkeğe yakışmayan’ hareketini gören patronlar, ekonomik kriz zamanında işçi çıkarmaya önce onlara göre rahatsızlık veren işçilerden başladılar.’ Kaos GL Adana muhabirimiz Tolga Yıldırım’ın yazısı.

  Günlerdir tüm dünyayı vuran bir ekonomik krizden ve bu krizin etkilerinden bahsediyor gazeteler ve televizyonlar. İnternette birçok yazı ve makale yazılıyor, birçok ünlü yazar ve ekonomi üstadı ekonomik kriz senaryoları yazıyor. Biz de tüm bunları okuyup umutsuzluğa kapılıyoruz. İleride ne olacağımızı bilememekten yakınıyoruz. Aslında haklıyız bu konuda ama hiç düşündünüz mü bu lanet olası ekonomik kriz biz eşcinselleri nasıl etkiledi?

Etkilemedi diyenler yanılıyorlar. Ekonomik kriz zaten her fırsatta homofobik insanların ayrımcılığına maruz kalan eşcinselleri hem de çok derinden etkiledi. Zaten bir eşcinseli işe aldığına bin pişman olan homofobik patronlar ekonomik krizi fırsat bilip öncelikle eşcinselleri işten çıkarttı. İlk başta eşcinsel olduğunu bilmediği çalışanının bir iki ay sonra kibar, ‘erkeğe yakışmayan’ hareketini gören patronlar, ekonomik kriz zamanında işçi çıkarmaya önce onlara göre rahatsızlık veren işçilerden başladılar. Bu tabloda sadece küçük işletmeler yok aslında aksine bu yola daha çok büyük işletmeler başvurdular. Toplumun elit ve kültürlü olarak gördüğü gazeteler önce eşcinselleri kapıya koydu. İki gazeteci arkadaşım ekonomik kriz zamanında ‘dünyanın içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve bu iş yerine yakışmayan davranışlar sergilediğiniz üzere ../../2008 tarihinden itibaren sizinle çalışmayacağımızı size üzüntüyle bildirir sonraki hayatınızda size başarılar dileriz’ yazılı müdürlerinden gelen işten çıkarılma yazılarını bir sabah masalarında buluverdiler.

Anadolu insanının eşcinselliğe karşı bir ön yargısı varken gelen ekonomik krizler niçin işverenler için bir fırsata dönüştürülmesin? Bir tek ülkemizde değil tabi bu durum tüm dünyada homofobikler var ve onlar oldukça her durum eşcinseller aleyhine dönüştürülebilir. Önceki yazımda paylaştığım yaşanmış bir hikâyede de buna benzer bir örnek vardı. İşleri bozulan bir travesti para kazanmak için seks isçiliğine başlıyordu. Hayat garip ve güçlüklerle dolu ama toplumun gözünde bu durum değişmedikçe ve ekonomik baskılar devam ettikçe seks işçiliğine yönelen eşcinseller de beklenir bir şeydir. Çünkü birçok gey, travesti, lezbiyen bu şartlara göğüs germeye ve yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. Kısaca kriz, krizler vb her durumda eşcinselleri daha çok etkiliyor.
Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
nefret