19/06/2012 | Yazar: Aydın Öztek

Adı seminer olduğu için sıkıcı olacağını düşünüyordum; fakat benim için eğlence, eğitim ve tatil oldu. Seminere gitmeden önce en engelli, en zor durumda olan eşcinselin kendim olduğunu zannediyor ve korkuyordum.

Aydın Öztek | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Aydın Öztek

Selam Kaos GL

Geçirdiğim son hafta çok yoğun ve çok güzeldi.

06.06.2012 – 10.06.2012 tarihleri arasında Engelli Eşcinseller konulu bir seminere katıldım. Adı seminer olduğu için sıkıcı olacağını düşünüyordum; fakat benim için eğlence, eğitim ve tatil oldu.
 
Seminere gitmeden önce en engelli, en zor durumda olan eşcinselin kendim olduğunu zannediyor ve korkuyordum. Ama, gidince öğrendim ki çok daha kötü durumda olan eşcinseller varmış hayatta. Bir korkum da artık asla bir sevgilimin olmayacağıydı. Farkettim ki insanın engelli olması sevgilisinin olmayacağı veya hayatı boyunca yalnız kalacağı anlamına gelmiyormuş.
Seminerde 22 kişiydik. Ben her yerde, her zaman olduğu gibi mutlaka bir tanesinin herşeye muhalefet edeceğini düşünüyordum. Ancak hiç de tahmin ettiğim gibi olmadı. Aksine son derece uyumlu bir grup olduk.
 
Semineri düzenleyen arkadaşım Marcus, bu seminerin defalarca düzenlendiğini ancak bu seneki grubun inanılmaz bir şekilde uyumlu ve keyifli olduğunu dile getirdi.
 
Seminere katılanların her birinin ya fiziksel ya psikolojik sıkıntıları, bazılarının ise ikisi birden vardı. Durumları ne kadar kötü olsa da yaşama bağlılıkları, hayatı yaşama tarzları ve azimleri gerçekten herkese ilham kaynağı olmalı bence. Hepsinin bana çok şey öğrettiğini söylemeden geçemeyeceğim.
 
Seminerde konuştuğumuz konulara gelince…
 
1. Engelli eşcinseller arası ilişki
2. Biri engelli biri engelsiz eşcinseller arası ilişki
3. İdeal ve gerçekçi ilişki
4. Eşcinsel ilişki ve cinsellik
5. Düşüncelerimizin gücü
6. Pozitif düşünce sadece bir moda mı?
7. Rahatlama egzersizleri
Annem benim henüz kendi başıma yaşayamamamdan dolayı özel izinle seminere katıldı. Elbette tek kadınımız oydu.
Önce annemin varlığı bazıları üzerinde baskı yaratsa da, annemin rahat tavrı ve insanları yargılamaması nedeniyle onu kolayca benimsediler. Hatta anneme, “senin gelmen çok iyi oldu. Belki de bu senenin böyle keyifli geçmesine sebep sensindir.” dediler.
 
Benim özgüvenimin tekrar toparlanmasına ve geleceğe gene umutla bakmama yardımcı olan bir toplantıya katılmış oldum.
Seminer sonunda iletişim bilgilerimizi birbirimizle paylaştık, çünkü devam etmesini umduğumuz hoş arkadaşlıklar kurduk.
 

Etiketler: yaşam
Nefret