30/12/2008 | Yazar: Tolga Yıldırım

Yerel bir gazetede 9 yıldır çalışan eşcinsel işçi, ekonomik krizden dolayı küçülme gerekçesiyle işten çıkarıldı; ikinci bir çalışan çıkarılmadığı gibi yerine bir hafta sonra kadın bir çalışan işe alın

Yerel bir gazetede 9 yıldır çalışan eşcinsel işçi, ekonomik krizden dolayı küçülme gerekçesiyle işten çıkarıldı; ikinci bir çalışan çıkarılmadığı gibi yerine bir hafta sonra kadın bir çalışan işe alındı. Kaos GL Adana muhabiri Tolga Yıldırım, işten atılan eşcinsel çalışan ile görüştü.

İşe nasıl girdin?

17 yaşında liseyi bitirdikten sonra, babamın sayesinde tanıdığının yanında gazete dizgi işlerini öğrenmeye başladım. Bir yıl sonra çalışan kişi işten çıktı ve tüm gazetenin dizgisini ben üstlendim. Aynı zamanda bu yerel gazete bir haber ajansının temsilciliğini aldı ve hem o haber ajansı adına hem de yerel gazete adına çalışmaya başladım.

Kaç yıl aynı iş yerinde çalıştın?

Aynı iş yerine tam 9 yılımı verdim, ta ki Kasım 2008 başında işten çıkarılana kadar.

İlk başlarda eşcinselliğini belli ediyor muydun?

Evet, eşcinselliğim başkaları tarafından fark ediliyordu. Ben eşcinsel olduğumu çok küçük yaşlarda fark etmiş ve o zaman kabullenme sürecini hızla atlatmıştım.

Peki, sana göre işten çıkarılman kesinlikle eşcinselliğine mi bağlı?

Kesinlikle eşcinselliğime bağlı olduğunu düşünüyorum. Nasıl bu kadar emin olduğumu sorarsanız hemen anlatayım. Ben işe başladığımda o zamanki patronum eşcinselliğimi göz ardı ediyordu. Yani beni cinsel kimliğim ile yargılamıyor, beni yadırgamıyordu fakat geçtiğimiz yıl patronum kanserden vefat edince işlerin başına sevgili eşi geçti. Eşinin zamanında benim eşcinselliğimden rahatsız olduğunun farkındaydım. Kendimi kastım o işlerin başına geçince. Her fırsatta odama gelip bana eşcinselliğimi belli etmemem gerektiğini oranın ciddi bir iş yeri olduğunu söylüyordu bağırıp çağırıyordu. Sonra maaşımda abartılı kesilmeler olmaya başladı. Her defasında her kesinti için bir kılıf uydurdu. Sonra ise olaylar büyüdü.

İşten çıkarılmana neden olan olay neydi?

Ben yerele yaptığım bir haberde onun baskısı ve zoruyla, bir haber ajansından izinsiz alınan bir metin kullandım. Bu haber ajansı bunu fark etti ve kurumu mahkemeye verdi. Mahkeme sonunda kuruma yaklaşık 9. 000 YTL para cezası kesildi. Patronumun kendi hatası olmasına rağmen para cezasını benim üzerime yıkmaya çalıştı ve benden 1 yıl maaş almadan o iş yerinde çalışmam için bir belge imzalatmak istedi. Ben buna itiraz edince de aramız iyice bozuldu. Bu sırada ise ekonomik kriz haberleri her yerde dönmeye başlamıştı. Bir gün tüm çalışanlar olarak masamızda iş yerinin ekonomik kriz yüzünden küçülmeye gideceğini açıklayan bir yazı bulduk. Ertesi gün ise ben kendi masamda işten çıkarılma yazımı buldum.

Seni işten çıkarmalarını niçin eşcinselliğine bağlıyorsun? Belki de gerçekten ekonomik kriz yüzünden bir küçülmeye gidilmiştir?

Bunu iki nedenden ve kendimden gayet emin bir şekilde söyleyebilirim. Birinci neden benden sonra o iş yerinden hiç kimsenin çıkarılmaması, ikinci neden ise benim işten ayılmamdan bir hafta sonra yerime başka bir hanımefendinin işe alınması.

Homofobinin bir kurbanı olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Ben homofobinin dünyada yıkılamayacağı kanısındayım. O yüzden gerçekten içinde bulunduğum duruma hem üzülüyor hem de kızıyorum.

Bir arkadaşımdan üzgün bir anında bunları anlatmasını istemek benim için de zordu ama o bizimle hikâyesini paylaştı. Biliyorum ki çalışma hayatında mağdur olan, ekonomik kriz bahanesiyle veya herhangi başka bahanelerle homofobik patronların işlerine son verdiği birçok arkadaşımız var. Eğer bu arkadaşlar da hikâyelerini bizimle yani Kaos GL ile paylaşırlar ise diğerlerinin yalnız olmadığını görmek hepimize umut olabilir. Unutmayın bu ve bu tür sorunları çözmek için önce paylaşmak gerekir. Siz de bize hikâyenizi yazın bizimle paylaşın: web@kaosgl.org


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
Dijital