07/08/2006 | Yazar: Kaos GL

Belarus resmi televizyonu bir Letonya diplomatının eşcinsel ilişkisinin yer aldığı gizli kamera görüntülerini yayınlayınca iki ülke arasında siyasi kriz yaşandı.

Belarus resmi televizyonu bir Letonya diplomatının eşcinsel ilişkisinin yer aldığı gizli kamera görüntülerini yayınlayınca iki ülke arasında siyasi kriz yaşandı. Letonya Dışişleri Bakanı Pabriks, "Böyle bir filmin gösterilmesi diplomatımızın özel yaşam alanının ihlal edilmesidir’ dedi.

KAOS GL

Belarus resmi televizyonu bir Letonya diplomatının eşcinsel ilişkisinin yer aldığı gizli kamera görüntülerini yayınlayınca iki ülke arasında siyasi kriz yaşandı. Letonya Dışişleri Bakanı Artis Pabriks bunun diplomatlarını rezil etmeye yönelik benzeri görülmemiş bir saldırı olduğunu söyledi.

Belarus televizyonunun diplomatın açıklama yapmasına bile imkan tanımadığını belirten Pabriks, filmin gizli kamerayla çekilmiş bir komplo olduğunu savundu. Pabriks, "Böyle bir filmin gösterilmesi Viyana Konvansiyonu'na aykırı çünkü bu diplomatımızın özel yaşam alanının ihlal edilmesidir. Belarus hükümetinin buradaki rolü şu an için net değil. Şimdilik bize bilgi vermiyorlar. Belarus tarafında yürütülen bir operasyon da yok. Bu olay Belarus diktatörlüğünde nasıl bir adaletin hakim olduğunu gösteren ağır bir provokasyondur. Letonya'nın Belarus'ta demokrasiyi desteklediği sır değildir" şeklinde konuştu. İsmi verilmeyen diplomat Letonya'ya döndü.

Belarus Polisi Diplomatın Evini Basmıştı

Tartışmalı görüntüler televizyonda yayınlanmadan bir hafta önce Belarus polisi Letonyalı diplomatın evine bir baskın düzenlemişti. Belarus TV'si de bu görüntülerin diplomatın evinden alındığını belirtmişti. Letonya ise diplomatın evinde bulunan videoda haber bültenlerinin kayıtlarının olduğunu iddia etmişti. Belarus İçişleri Bakanı Vladimir Naumov da diplomat hakkında soruşturma açıldığını açıkladı. Letonya, Minsk'ten resmi bir cevap ve özür beklediklerini açıkladı.

Kaynak: Net Gazete, 2 Ağustos 2006

Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam