09/02/2011 | Yazar: KAOS GL

Dünya şimdi bunu konuşuyor!

Dünya şimdi bunu konuşuyor!
 
Eşcinsellerin evlenmesi ve çocuk sahibi olmaları
İçinde bulunduğumuz çağın bundan sonra belki de en çok tartışılacak, yasal ve toplumsal yeni düzenlemeler ve bakış açısı gerektirecek konusu ; eşcinsellerin evlenmesi ve çocuk sahibi olmaları.
 
Bu konudaki en yeni örnek, Elton John ve partneri David Furnish’ in yasal olarak evlenmelerinin yanında taşıyıcı anne sayesinde çocuk sahibi olmaları...
John ve Furnish yaklaşık 10 yıldır bir birliktelik yaşıyorlardı ve 2005 yılında İngiltere’nin de eşcinsel evliliği onaylayan yasayı kabul etmesiyle birlikteliklerini yasal hale getirerek evlenmişlerdi. Bugün eşcinsel evlilikler en medeni olarak gösterilen Avrupa ülkelerinde bile tartışma konusu olurken eşcinsel çiftlerin çocuk sahibi olmaları da tartışmanın boyutunu genişletti. Başka bir süreç ise Amerika’da yaşanıyor. Amerika’da pasaportlarda annebaba hanesinin kaldırılarak "Ebeveyn 1" ve "Ebeveyn 2" olarak yeniden düzenlenmesi gündemde. Biz de Q’en magazin olarak mini bir anketle bu konuyu Türkiye’nin gündemine taşımak istedik ve sosyal yaşamın önde gelen isimlerine sorduk:
 
"Eşcinsel evlilikleri onaylıyor musunuz?
Türkiye, eşcinsel evlilikleri onaylayan yasayı kabul etmeli mi?
Eşcinsel beraberliği olan bir çiftin (evli ya da değil) taşıyıcı anneden, sperm bankasından ya da evlat edinme yoluyla çocuk sahibi olması hakkında ne düşünüyorsunuz?"
 
İşte yanıtlar...
 
Feryal Gülman
Cinsel tercihi sorgulamak başkasına düşmez
Eşcinsellerin birlikte yaşamalarını kabul ediyorum. Kimsenin cinsel tercihini ve yaşama biçimini sorgulamak bir başkasına düşmez diye düşünüyorum. Eğer evlilik onların bu beraberlikleri için çok önemli bir anlam ifade ediyorsa ona da karşı çıkmak yine benim konum değil. Ama çocuk dünyaya kendi isteğiyle gelmiyor. Çocukluk döneminde diğer arkadaşları tarafından karşılaşacağı ebeveyn sorgulaması - ki; ne yazık ki çocuklar bazen çok acımasız olabiliyor onu nasıl etkileyecek? Daha sonra ergenlik döneminde yaşayacağı sorunlarda yine ebeveyn çatışmaları içinde bu tip bir aile düzeninde karşılaşacağı zorluklar beni düşündürüyor. Çocuğa bu durum bir yük getirebilir mi acaba? O yüzden açıkçası bir çocuğu dünyaya getirmenin sorumluluklarının farkında olduklarından emin olmaları çok önemli diye düşünüyorum.
 
Eylem Şenkal
Çocuk: Bencillik açıkçası
İnsanlar özgürler, seçimlerinde de özgürler. Onların 4 duvar arasında ne yaptığı bizi hiç ilgilendirmez. Fakat şöyle bir şey var ki toplumda onlar ötekileştirilmiş durumda. Dinimizi, ismimizi, annemizi, babamızı hiçbir şeyi seçemiyoruz. Dolayısı ile onlar da eşcinsel olmayı seçmiyorlar. Böyle bir tercih yapıp böyle bir cesareti ve yürekliliği gösterip ortaya koyuyor bu insanlar. İki kişi istedikten ve yasal olarak istedikten sonra -ki bu kişiler de bunun iznini istiyorlar devletten- illegal yoldan olması hoş olmaz, onlar da devletten onay bekliyor ve böyle bir hakları olmalı. Çocuklara kötü örnek olacak diye varsa bu içten gelen bir olay. Dolayısı ile de devletin de kontrolünde, onayı altında olması ve dışlanmadan iş sahibi olmaları, toplumsal normlar içinde kalıp, hareket etmelerini sağlayabiliriz. Sperm bankası yolu ile çocuk sahibi olmaya çok sıcak bakamıyorum. Çünkü ben babamı 5 yaşında kaybettim ve bir babamın olmayışı çok büyük bir yara oldu benim için. Bu psikolojik bir yaratabilir. Çocuk açısından onaylayabileceğim bir şey değil. Çocuk yapmak bencillik açıkçası. İstedikleri için yapıyorlar sadece. Maalesef çocuk açısından baktığım zaman bu durumu üzücü buluyorum.
 
Fulya Gündoğdu
Yasanın çıkması Türkiye için erken
Herkes nasıl mutlu oluyorsa bence öyle yaşamalı. Mutsuz insanlar bizleri de etkiler o yüzden dünyada mutlu insanlar olsun. Yasa konusunda ise Türkiye’de böyle bir geçerliliğin erken olduğunu düşünüyorum. Çocuk sorusuna gelince bence yanlış bir davranış. Çünkü topluma mutsuz çocuklar yetiştirileceğini düşünüyorum.
 
Doğan Gündoğdu
Ben onaylıyorum
Ben onaylıyorum. Yasa için ise çok erken olduğunu düşünüyorum. Çocuk konusuna gelince de bu durumun yanlış olduğu kanısındayım.
 
Begüm Eyilik
Herkesin kendi özgürlüğü vardır
Bakış açılarına saygı duyuyorum herkesin. Açıkçası çok zor bir soru, bu konuda bir yorum yapmayayım ama herkesin kendi özgürlüğü vardır diye düşünüyorum.
 
Esin Özbek
Modern çağın gereği
Pek onaylanacak bir şey değil böyle evlilikler, bana tuhaf geliyor. Yasa açısından ise olabilir çünkü modern çağın gereği, dünyada birçok ülkede kabul görüyor. Çocuk konusunda ise bir şey diyemeyeceğim.
 
Tolga Savacı
Terk edilmiş çocuklar varken taşıyıcı anneyi doğru bulmuyorum
Bu konulara çok girmek istemiyorum, Allah muradını versin hepsinin, mesut etsin. Ancak annebabanın istemediği halde doğmuş ve terk edilmiş bir sürü çocuk varken taşıyıcı anneler ile çocuk yapmanın ne kadar doğru olduğunu anlayamıyorum. O çocukları evlat edinerek çok daha iyi bir şey yapılabilir diye düşünüyorum.
 
Nermin Bezmen
Önce 10 yaşındaki kızları kocadan kurtaralım
Ben zaten cinselliği hayatta yaşandığı gibi rahat yazan bir yazarım. Bir başkasına rahatsızlık vermediği müddetçe de insanların serbest seçimlerinde mutlu oldukları şekilde yaşamasından yanayım. Biz önce 10 yaşındaki kızları kocadan kurtaralım, sonra bunları düşünürüz. Doğrular, yanlışlar, toplumlara, gelenek ve göreneklere göre çok değişir. Dolayısı ile benim herkes adına burada bir şey söylemem yanlış olur. Ama muhakkak ki böyle seçimlerde yanında büyük psikolojik desteklerle beraber yürütülmesi gereken ilişkiler bunlar.
 
Barbaros Şansal
Herkes dilediği ile birlikte olabilmeli evlenebilmeli hatta çocuk sahibi olabilmeli
Heteroseksüel boşanmalar onaylanıyorsa eşcinsel evlilik neden onaylanmasın ki? Zaten bu ülkede imam nikâhlı yaşayan binlerce çift yok mu? Bu ülkenin en büyük yıldızları Zeki Müren ve Bülent Ersoy ise konuşulacak konu yoktur. Yasal olmayan tüp bebek merkezlerinden babası bilinmeyen spermler ile insanlar istedikleri gibi çocuk sahibi f [ olmuyorlar mı zaten? Ensest ve çocuk pornosunda dünyanın önde gelen ülkelerinden değil miyiz? Bence eşcinsel ya da düz cinsel hatta eğri cinsel diye kavramlara gerek yok. Doğada yavrularını taşıyan kangurudan tutun da kuluçkaya yatan erkeklere dek her tür canlı var ise elbet de herkes kadın erkek, homoseksüel ya da transeksüel hatta transvetitler de dilediği ile birlikte olabilmeli, evlenebilmeli, hatta çocuk sahibi olabilmeli bence. Evlilik akti yapıp ticari olmak çok mu ahlaklı ki? Gezegenimizde tüm canlıların % 10’u eşcinseldir, ancak insanların % 10’u eşcinsel ve % 10’u heteroseksüel, kalan % 80 ise öğretilen ile idare ediyor bence!
 
Deniz Adanalı
Ülke gerçeğine o kadar uzak ki
Eşcinsel evlilik Türkiye’nin gerçeklerinin o kadar uzağında ki! Başlık parasıyla evlendirilen, küçük yaşta satılan kızların olduğu bir ülkede, düşünce safhasında bile uzakta görünüyor bana... Ama benim itirazım olmaz. Taşıyıcı anne fikrinden fazla sokakta kalmış, karakolların kapılarına bırakılmış, yuvalarda evlat edinilmeyi bekleyen bebeklere sahip çıkılması bana daha yakın...
 
Mehtap Demirci
Bizim halkımız böyle bir yasayı kaldırmaz
Herkesin kendi tercihi diyorum, onaylıyorum. Mademki birlikteler, evlenmek istiyorlar, gerekmez diye düşünüyorum ama onaylıyorum. Böyle bir yasayı ise bizim halkımızın kaldırabileceğini tahmin etmiyorum. Taşıyıcı anneden çocuk sahibi olmalarını katiyen doğru bulmuyorum ama evlat edinilebilir. Herkes bir çocuk kurtarsın diye düşünüyorum.

‘en Tartışılan
Yasemin Topoğlu / yasemin@qenmagazin.com

Kaos GL'nin notu: Cinsel kimlikler kişinin seçimi ile ilgili olmadığı için cinsel tercih ifadesi yerine cinsel yönelimi kullanıyoruz.


Etiketler: insan hakları, aile
İstihdam