09/06/2010 | Yazar: Murat Çınar

19 Haziran Komitesi, Torino Pride 2010 için eyleme ve eğlenceye çağırıyor.

19 Haziran Komitesi, Torino Pride 2010 için eyleme ve eğlenceye çağırıyor. LGBT hareketi, kadınlar, göçmenler, laikler, ırkçılık karşıtları ile anti-faşistler tartışılmaz değerler için buluşuyor.
 
İtalya’nın Torino kentinde, 19 Haziran 2010, Cumartesi günü, Porta Susa’da, saat 15:00’de başlayacak buluşma için 19 Haziran Komitesi bir çağrı yayımladı.
 
Çağrı, özerklik yanlısı Torino'lu kadınlar ve Torino Pride LGBT Koordinasyonu tarafından hazırlandı.
 
Kaos GL yazarlarından Murat Çınar tarafından İtalyancadan Türkçeye çevrilen Torino Pride’ının çağrısını olduğu gibi yayımlıyoruz:
 
“Genelde tepkisiz kalınan bir ortamda, herkesin haklarına karşı yapılan tehditlerin sert bir şekilde artıyor olması bizi LGBT hareketi, kadınlar, göçmenler, laikler ve Torino'daki hayatlarında haklarını temel alan herkes ile beraber Cumartesi 19 Haziran 2010 tarihinde büyük bir eylem yapmaya itti. 
Eylemin başlığı “Haklarımız bizim ONURUMUZ” olacak ve eylemin tartışılmayacak bazı değerlerimizin etrafında buluşabileceğimiz bir an olmasını istiyoruz:

Özerklik, Laiklik, Irkçılık karşıtlığı ve Faşizm karşıtlığı
Yerel ve ulusal siyasi sınıflar tarafından her geçen gün daha az paylaşılır olan ve toplumun  sadece bir bölümünün değil veya sadece bazı bireylerinin değil hepsinin sahiplenilmesi gereken bu değerlerin korunması için birleşik bir siyasi hareket yapılması gerektiğine inanıyoruz.
Öznel ve kolektif özgürlüklerin temeli olan hakların üzerinde pazarlık yapılamayacağını belirtmek istiyoruz.
Bireyin kendisinin ve vücudunun özerkliği bizim için açıkçası şu demek:
  • Cinsel yönelim ve kimliğimizi özgürce belirtmek
  • Sevme ve kiminle ve nasıl yaşamak istediğimizi seçebilme özgürlüğü
  • Anne olma veya olmama tercihini özgürce kullanabilmek
  • Hastalığı ve ölümü nasıl karşılayacağımızı seçebilme özgürlüğü
   
İstediğimiz yerde yaşama ve özgürce hareket edebilme hakkına sahip olmak istiyoruz ve geldiğimiz coğrafi bölgeye göre ayrımcılığa uğramayı red ediyoruz.
 
Ve ayrıca
  • Sağlık hizmeti edinme hakkı
  • Eğitim hakkı ve eşitsizlikleri ortadan kaldırma amaçlı kamusal ve laik bir öğretim edinme hakkı
  • Çalışma hakkı ve ayrımcılığın ve şantajın olmadığı iş haysiyeti
  • Kamu mallarından yararlanma hakkını savunmak istiyoruz.
 
Birçok farklılığımızı onurluca sergilemek için bu eylemin ayrıca bir eğlence olmasını da istiyoruz. LGBT hareketinin tarihinden gelen Onur kelimesini, bu kavramı, edindiklerine inandıkları haklarının tehlikede olduğunu gören tüm taraflarla paylaşmak için kullanmaya karar verdik. 
 
Laik, faşizm karşıtı ve haklara, haysiyete ve herkesin özgürlüğüne destek olan bir ülkede ve eyalette yaşamak isteyen toplumun sesini duyurmak için herkesi bu sıradışı eyleme davet ediyoruz.”
 
19 Haziran Komitesi


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam