18/06/2018 | Yazar: Melika Vivian

Bahsettiğim köpeğin ölümünü duymak canımı yaktı evet. Bende herkes gibi kızdım buna. Ama bir fark var ben aynı acıyı bir arkadaşım süt içerken ya da et yerken de hissediyorum.

Melika Vivian | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Melika Vivian

Öfkeliyim, hem de çok öfkeliyim. Bunca zamandır öfkemi içimde tutmayı ve onu dinginlemeyi başarmıştım. Ama son zamanlarda bunu başaramıyorum. Sorun ne mi? Sorun insanların ikiyüzlülüğü. Sorun insanların sevmesini bilmemesi. Sorun insanların kötülüğü.

Görmüşsünüz daha yeni kaybettik küçücük bir yavru köpeği; kolları ve bacakları bir insan tarafından kesilmişti. Bütün herkes ayağa kalktı. Herkes hak savunucusu oldu şimdi. İnsanlar yankı varken hak savunuculuğu yapıyor yalnızca. Kendi seslerini çıkarmaktan o kadar korkuyorlar ki konuşmuyorlar başka zaman. Çoğunun kendi sesi de yok belki. O kadar boşlar ki sadece dışarıdaki yankıları iletiyorlar.

Her gün milyonlarca hayvan katlediliyor. Her gün; şu saniyede bile milyonlarca hayvan öldürülüyor sadece insanlar için, insanlar onları yiyebilsinler diye. Merak ediyorum bir köpek öldüğünde çıkan o sesler bu hayvanlar için neden çıkmıyor? Onların canı bir köpek kadar yanmıyor mu? Onların nefesleri bir kedininki kadar değerli değil mi? Yoksa onlar size bir yavru köpek kadar güzel gelmediği için mi?

Hayvanları yüzyıllardır sömürüyoruz. Yüzyıllardır katlediyoruz onları. Peki neden? Tek bir geçerli sebebi yok bunun için. Tek bir nedeni bile kabul etmiyorum. Çünkü biliyorum ki tek neden zayıflık, tek neden güç gösterisi. Tek neden insanın kendini bir başkasından sırf teni beyaz diye, penisi var diye, cisgender heteroseksüel diye ya da dört değil de iki ayağı var diye üstün sanması bence.

Bahsettiğim köpeğin ölümünü duymak canımı yaktı evet. Bende herkes gibi kızdım buna. Ama bir fark var ben aynı acıyı bir kuzunun canının yandığını görünce de hissediyorum. Aynı acıyı bir arkadaşım süt içerken ya da et yerken de hissediyorum. Çünkü aralarında hiçbir fark yok. Bir köpeğin öldürülmesiyle bir kuzunun öldürülmesi arasında hiçbir fark görmüyorum.

O nedenle bir şeyi savunuyorum diyorsanız düzgünce savunalım. Hayvan hakları yasası diye ortalıkta bağırırken o yasanın “çiftlik hayvanlarını” da kapsaması gerektiğinin farkında olalım. Çünkü bütün hayatlar değerlidir; bütün hayatlar kutsaldır birini diğerinin üzerine koyamayız. Eğer kendinize hak savunucusu diyorsanız, önce hakkın ne olduğunu iyice kavramak lazım.

Kaybedecek tek bir saniyemiz bile yok. Dünyaya bu kadar acı çektirmeyelim. Bu acının yaratıcısı olmayalım. Hemen şimdi başlamak için: Kaybedecek tek bir saniye bile yok.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam
Nefret