09/05/2008 | Yazar: Kaos GL

'Sen Çingene misin, Sulukuleli misin yoksa?' diye akıllarınca aşağılıyorlardı beni.

'Sen Çingene misin, Sulukuleli misin yoksa?' diye akıllarınca aşağılıyorlardı beni. Kimi azarlayıp, paylayıp, eleştirmekle de yetinmiyor, "Çingeneleri sempatik, Sulukule'yi matah bir yermiş gibi gösteriyorsun. Bir daha yaparsan senin gelmişini geçmişini nokta nokta" diyerek galiz küfürler sıralıyor, tehditler yağdırıyorlardı. Savaş Ay’ın kaleminden.

Vay söz hakkı ha?
Çünkü A takımı programında zaman zaman mahalleye giriyor, orada çekilmiş görüntüleri yayınlıyorduk. Bazen saz ekiplerini, mahalle sakinlerini de yanımıza katıp canlı yayınlarda söz hakkı veriyorduk. Böylelikle büyük bir kabahat ediyor, suç işliyorduk hazretlere göre. "hırsızlık, uğursuzluk, fuhuş ve rezillik diz boyuyken neresini savunuyordum ben oranın?" yanıtı yine kendileri veriyor ve sırrımı ifşa ediyorlardı: "ben de orada bir kaç tane eğlence evi sahibi olan Çingene asıllı biriydim."

Ajandım evet
Sonunda bir gün dayanamadım ben de yanıt verdim o kafalara. Dedim ki, "güneydoğu'da söyleşi yapıyorum 'Pkk'lı mısın?' diye soruyorsunuz. Emniyet mensuplarının dertlerinden söz ediyorum; 'polis ajanı, faşist kafalı' ilan ediyorsunuz. Türbanlıya, sakallıya mikrofon uzatıyorum 'yobaz, gerici, refahçı' oluyorum, 'son Rumlar' dosyası hazırlayıp sununca 'rum çocuğu', ermeni yurttaşlarla konuşunca 'baba tarafından ermeni asıllı' sayılıyorum. Travestilere dayak atıldığını, evlerinin basıldığını anlatıyorum 'gece sokaklarda etek giyip dolaştığını biliyoruz. Aslında sen de eşcinselsin inkar etme' diye mesajlar atıyorsunuz.

Haklısınız
Öyleyse bütün bunları ilk ve son defa toptan yanıtlayayım. Haklısınız. ‘Kürdüm, Lazım, Çerkezim, Çingeneyim, Ermeniyim, Rumum, Türküm, Arabım, Çinliyim, eşcinselim, travestiyim. Çünkü ben insanım"

Yönetimden gelen
Her halde daha fazla kızacaklar diye düşündüm. Hatta bu defa kanala öyle şikayetler gidecek ki atv yönetimi bana fena fırça atacak diye düşündüm sonra da. Ertesi gün üst düzey yöneticilerden türker inanoğlu, ekrem çatay ve fatih ediboğlu sırayla arayıp tebrik ettiler. Seyirciden de gelen yine tebrik ve destek mesajları oldu. Bu yazıyı niye yazdığım aşağıdaki yazıyı okumadan anlaşılmaz. O zaman aşağıya buyurun lütfen.

Jetonlar yeni düştü
Yakındır "hepimiz sulukuleliyiz, hepimiz çingeneyiz" pankartlarını da açarlar. (açsınlar tabii...) Yıkılıyor ya, nicedir bir telaş, bir evham, bir panik haller belirdi zaten çoğunda. Ahlar vahlar çekerek dolaşıyor methiyeler düzüyorlar. "tarihi bir yeri yıkamazsınız. Kentin renklerine dokunamazsınız. Romanlara kıyamazsınız." diyerek. (desinler tabiii...)

Direniş komitesi
En saygın, en kalite, en kalibre, en seçkin, en entel, en bi şey ağızlar, kalemler, adlar, kurumlar peşi sıra demeçler patlatıyor, eylemlere iştirak ediyor, direnip, karşı çıkıyorlar. (çıksınlar tabiii...) Sivil toplum örgütlerinin pek çoğu da Sulukule'yi öldürmek isteyen zihniyete karşı duruyor, ayak diriyor. (direyecek tabii...) Geçenlerde gazete yazdı, "başkan Bush bile 'Sulukuleyi yıkmayın' demiş." (diyecek tabii...)

Parantezin içi
Bütün bu yapılanları "tabii" parantezlerine alacağım tabii. Çünkü olması, yapılması gereken zaten budur. Sulukule tarihiyle, kültürüyle, geleneğiyle, âdeti, töresiyle, dansıyla, müziğiyle, yaşantısıyla korunması üstüne titrenmesi gereken bir yerdir. Sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ortak kültür sanat mirasıdır ilaveten.

İtip kakmayın
Karşı çıktığım şey ille de yıkılma kararını mı beklediniz sahip çıkmak için. Arşivler dolusu gazete yazım, görüntü bantlarım var. "Burası yozlaşıyor. Otantik hallerine gelmesi için devlet ve yerel yönetim desteği şart. Bunca yetenekli çocuklar, gençler var. İtip kakacağınıza sahip çıkın. Oraya bir müzik dans okulu açın. Hatta konservatuarın bir binasını da buraya yapın" diyen.

Hortum Süleyman
Devlet sahip çıktı sağ olsun. Hortum Süleyman'ı Beyoğlu'ndan alıp fatih'e verdiler dumanını attırdı oranın. Sonra sıra yerel yönetim desteğine geldi, "dozerler daldı" mahalleye. Sulukule'ye sahip çıkalım dediğimizde "tu kaka" edilip, yerin dibine sokmuştunuz bizi, jetonunuz yeni düştü ama ortada telefon kulübesi bile kalmadı ki.
Savaş Ay

Etiketler: medya
Dijital