26/04/2009 | Yazar: Can K.

Homofobi beni her zaman bir parça şaşkına çevirmiştir. 2 (ya da 10) yetişkin insanın kendi rızalarıyla ilişkiye girmesi neden sizi rahatsız eder? Size ne zararı var?

Can K. | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Can K.

Homofobi beni her zaman bir parça şaşkına çevirmiştir. 2 (ya da 10) yetişkin insanın kendi rızalarıyla ilişkiye girmesi neden sizi rahatsız eder? Size ne zararı var? Batı dünyasının en eşcinsel karşıtı alt kültürlerinden biri olan hip-hop hakkındaki yeni bir yayın, bu soruya bir cevap bulmaya çalışıyor. 

Hip-hop müzik, uzun zamandır eşcinsel karşıtı ve nefret içeren sözleriyle dikkat çekiyor. Çeşitli hip-hop albümleri dinlediğinizde, Eminem'in "Eşcinsellerden nefret etmek mi? Kesinlikle evet!" ya da Masse'in "Sizi harcarım, i.neler!", gibi sözleri gözünüze çarpacaktır. Ice Cube'un 1992'deki hit parçası "Gerçek zenciler eşcinsel değildir", bu tarz müzikteki duruşu özetler gibi. Bu insanın suratına tokat gibi çarpan nefretin eşcinsel çocuklar üzerinde çok yaralayıcı bir etkisi var. Yani bu şarkı sözleri eşcinsel çocuklara, "O kadar iğrençsiniz ki öldürülmeniz gerek" mesajını veriyor. İşte bu yüzden, eşcinsel hakları konusunda ilerleme kaydedilse de, eşcinsel gençlerde intihar öreni eşcinsel olmayan kardeşlerine göre 6 kat daha fazla.
 
Peki, hip-hop sanatçıları, kendileri de zaman zaman ayrımcılığa maruz kaldıkları halde, neden nefret aşılıyorlar? Terrence Dean, MTV ve Warner Brothers'da 10 yıl boyunca prodüktörlük yapmış ve bu süre içerisinde hip-hop camiasının da kalbindeymiş. Bazı ünlü isimler gibi o da varoş kökenli. Annesi HIV taşıyan eroinman bir hayat kadınıymış ve annesinin müşterileri bazen Terrence'in kafasına silah dayarlarmış. Sarhoş anneannesi Terrence'i Detroit'in arka sokaklarında büyütmüş ve Terrence en sonunda hapse girmiş. Hapisten çıktığında Hollywood'a gitmiş ve buradaki gey alt kültüründe hip-hop dünyasının en önemli isimleriyle karsılaşınca çok şaşırmış.
 
Kısa bir süre önce Dean ile Attitude adlı gey dergisi için röportaj yaptım. Bana, MTV tarafından tüm zamanların en iyi rapçilerinden biri unvanı verilen bir adamdan (ismini açıklamayı doğru bulmuyorum) bahsetti. Kendisi sürekli olarak şarkı sözlerinde eşcinselleri yerer. Ama aslında etrafında ilişki içinde olduğu bir grup travesti varmış.
Dean, daha sonra hip-hop dünyasında eşcinsel olan bir dizi birbirinden ünlü ve gizli isim saydı.
 
Terrence bunu şöyle yorumluyor: "Rapçilerin eşcinsellerden nefret ettiklerini söylemelerinin kendi cinsellikleriyle ilgili kararsızlıklarından kaynaklandığını düşünüyorum. Aslında nefret ettikleri kendileri ve bu yüzden kendilerine benzeyen erkeklere saldırıyorlar."
 
Terrence da bir süre onlar gibi yaşamaya çalışmış. Şöyle diyor: "Beni illa ki kadınlarla görmeliydiler. Arabalardan, spordan ve kadınlardan bahsediyordum. Tek bir yanlış adımım kariyerimin sonu olabilirdi. Hatta hayatımın da sonu olabilirdi." Ama bu deneyim onun için acı ve şiddet dolu olmuş. Bu insanlar daha da ileri giderek "gay" olarak adlandırılmadan da erkeklerle ilişkiye girebileceklerine kendilerini inandırmışlar. Çünkü onlara göre "gay"lik zayıf ve kadınsı olmak demek.
 
Bu iddialar Dean'in otobiyografisi "Hip-hop'ta Saklanmak: Müzikten Hollywood'a Eğlence Sanayiinin Öbür Yüzü’nde ayrıntılarıyla anlatılıyor.
 
Bu olayın bilimsel doğruluk payının olduğunu politikada, dinde ve hayatın geri kalanındaki homofobiklere baktığımızda görebiliriz. Georgia Üniversitesi’nden Profesör Henry Adams 1990'lı yıllarda yaptığı bir çalışmada, kendilerini heteroseksüel olarak tanımlayan ve eşcinsel düşmanlığı gösteren birkaç grup erkeği denek olarak kullanmış. Bu erkeklere eşcinsel pornosu gösterdiğinde %80'i erekte olmuş. Homofobiklerin, erotik eşcinsel uyarı karşısında gözle görülür biçimde tahrik olmaları sonucunda, eşcinsellere olan nefretin gizli eşcinsellik olabileceği sonucuna varmış.
 
Tabii ki bütün nefret saçanlar eşcinsel değil. Ama on yıllardır yapılan cinsellik araştırmalarından anlaşılıyor ki genç insanlar bir dönem bütün cinslere karşı (yanlış cinslere de) istek duyabilir. (Pek çok gey genç gibi ben de 15-16 yaşlarımda karşı cinse de ilgi duymuştum). Soru şu: Peki bu düşüncelerle nasıl baş edersiniz?
 
Eğer bunu insan doğasının bir parçası olan ilginç bir deneyim olarak görürseniz, bir süre sonra bu düşünceler kafanızdan gider. Ama eğer bunları utanç verici ya da ahlak dışı düşünceler olarak görürseniz bu düşünceler bilinçaltınızdan dışarıya, sizi tahrik eden şeytani eşcinselleri cezalandırmak olarak fırlar.
 
Peki, bu tarz negatif düşünceleri nasıl önleriz? Bu, önce dürüstlükle başlar. Eşcinsellik, doğaya aykırı, şeytani sapıkların uydurduğu (bazı eski dini metinlerde yazıldığı gibi) bir şey değil. Bu, doğada engellenemeyecek bir duygu; kuşlarda, arılarda ve genç insanların gelişiminde görülebilen bir şey.
 
Eğer eşcinsellere karşı nefretle doluysanız, kendinize ait bir duyguyu inkâr ettiğiniz için psikolojik bir sorununuz var demektir.
 
Kısacası homofobi fazlasıyla "gay" bir şey.

Çeviren: Can Koçanalı
 


Etiketler: kültür sanat
Nefret