31/10/2008 | Yazar: Yasin ErkaymazUzun yıllardır adı ölümle eşdeğer görülen HIV/AIDS; günümüz şartlarında gerekli takip ve tedaviyle kaliteli bir yaşam sürmenize engel olmayan bir rahatsızlıktır. HIV/AIDS ile ilgili bilgiler genelde kulaktan dolma ve birbirimizi korkutma amaçlı. Pozitif Yaşam Derneği’nden danışmanımız Yasin Erkaymaz HIV/AIDS hakkında yanlış bilgileri ve gerçekleri bizim için değerlendirdi. Bu haftaki konumuz: ’AIDS hastalığını kapan kişi kısa sürede hayatını kaybeder’

AIDS: Bir sendromdur yani vücudun kendisini savunamayacak hale gelerek birden çok hastalığa aynı anda açık konuma gelmesiyle oluşan hastalıkların bir bütünüdür ve AIDS direk kapılamaz.

HIV: Vücudun tedavi almadığı durumda AIDS sendromuna girmesine neden olan virüsün kendisidir. Bu virüs vücuda girdiğinde direk AIDS sendromuna neden olmaz 3 ila 12 sene süresince vücudumuzda sessiz bir bekleyiş süresi olabilir. Bu süre virüsün nasıl alındığına bağlı olarak değişebilir. Direk kan yolu ile virüsü alan kişilerde, tedavi alınmıyorsa sendroma yaklaşma daha hızlı olurken, korunmasız cinsel ilişki ile virüsü alan kişiler sendroma daha uzun sürede yaklaşabilir ve hiçbir belirti vermeyebilir. Bu süre içerisinde vücudumuzda sessizce kendini kopyalayarak çoğalan HIV savunma sistemimizde yer alan CD4 hücrelerini istila etmeye başlar.

CD4 Hücreleri: Vücudumuz herhangi bir enfeksiyona maruz kaldığında bağışıklık sistemimizde o enfeksiyona karşı savunma yapmamızı sağlayan hücrelerdir. HIV kendisini vücudumuzda kopyalayarak çoğalttıkça bununla mücadele eden CD4 hücrelerimizde azalmaya başlar. Dolayısıyla eğer herhangi bir tedavi alınmıyorsa CD4’ler er geç HIV’e teslim olurlar ve vücudumuz enfeksiyonlara açık halde gelir.

Günümüzde mevcut tedavilerle HIV’in vücutta kendisini kopyalaması durdurulabilmekte ve HIV ile mücadele ederken azalan CD4 hücrelerinin sayısı da arttırılabilmektedir. Dolayısıyla sürekli bir tedavi ile HIV kontrol altında tutularak AIDS sendromuna girmemiz engellenebilmektedir.

HIV virüsünü taşıyan kişi AIDS hastası değildir. HIV ile yaşayan ya da HIV Pozitif olarak tanımlanmalıdır. HIV+ bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmelerinin önünde bir engel yoktur.

Burada HIV/AIDS ile ilgili merak ettiğiniz soruları bizlere iletebilir ve sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. HIV ile yaşayan birisi olarak ya da HIV ile yaşayan bir kişinin arkadaşı, kardeşi, sevgilisi ya da ailesinden bir yakını olarak da merak ettiğiniz her konuda bize ulaşabilirsiniz.

Maillerinizi bekliyoruz: heranlamdapozitif@kaosgl.org

Konuyla ilgili başlıklar:

http://www.kaosgl.org/node/2092
Etiketler: insan hakları, sağlık
Nefret