08/09/2008 | Yazar: Barış Sulukaosgl.org’un düzenli bölümlerinden biri de insan hakları ve hukuk olacak. Her ayın ikinci ve dördüncü haftası Türkiye’den ve dünyadan LGBTT bireylerin insan haklarına ilişkin gelişmelere yer vereceğiz. Bu hafta Kaos GL’nin insan hakları alanında yürüttüğü çalışmalar ve bu hafta sonu yapacakları insan hakları eğitimi hakkında Umut Güner ile konuştuk.

Kaos GL Derneği son birkaç yıldır insan hakları alanında bir çok çalışmaya imza atıyor. Bu faaliyetleri kısaca tanımlar mısınız?

Kaos GL Derneği olarak geçen birkaç yıldır yürüttüğümüz çalışmaları İnsan hakları programı kapsamında topladık. Kaos GL Derneği İnsan Hakları Programı kapsamında, LGBTT bireylere yönelik insan hakları ihlallerinin izlenmesi, raporlanması, lgbt bireylere yasal destek ve danışmanlık verilmesi, medyanın izlenmesi, mültecilere yönelik yasal ve sosyal destek verilmesi, LGBTT bireyler öncelikli olmak koşulu ile sivil toplum ve kamu kuruluşlarına yönelik insan hakları eğitimlerinin gerçekleştirilmesi ve LGBTT bireylerin sorun yaşadığı bütün alanlar dahil olmak üzere insan hakları alanında savunuculuk ve lobicilik faaliyetlerini kapsamaktadır.

İnsan hakları programı kapsamında Kaos GL Dergisi ve web sitesi nasıl bir işlev yükleniyor?

Kaos GL dergisi ve web sayfası ile LGBTT bireylerin maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin haberlerinin yaygınlaşması için çalışır. Homofobik olmayan insan haklarına duyarlı haberlerin yaygın medyada yer bulması için çalışır.

İnsan Hakları İzleme, Raporlama Programında neler yapıyorsunuz?

Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel bireylerin insan hakları ihlallerinin izlenmesi, belgelenmesi ve raporlanması çalışmalarını yürütür. LGBTT bireylere yönelik yasal destek verir. İnsan hakları ihlallerine uğramış LGBTT bireylere verilen danışmanlık faaliyetlerini organize eder. Bu alandaki savunuculuk, lobicilik ve kapasite geliştirme faaliyetlerinin organize edildiği programdır.

Yasal Destek ve Danışmalık Programı kapsamında neler yapıyorsunuz?

İnsan hakları ihlallerine maruz kalan lgbt bireylere yönelik yasal destek faaliyetleri verilmesi ve yasal destek verecek mekanizmalara erişimi konusunda faaliyetler yürütür. Kaosgl.org üzerinden danışma ve hukuk hatları faaliyetleri ile e-mail üzerinden LGBTT bireylere danışmanlık verir.

[[danisma@kaosgl.org]]

[[hukuk@kaosgl.org]]

Medya İzleme’de insan hakları programının bir parçası değil mi?

İnsan Haklarının izlenmesi ve raporlanması konusunda Kaos GL Derneği, medya izleme faaliyetleri yürütür. Medyadaki homofobik ve ayrımcı tutumları tespit eder. Medya kuruluşlarına yönelik LGBTT bireylerin medya yoluyla mağdur edilmemesi için savunuculuk ve lobicilik faaliyetleri yürütür.

LGBTT mültecilere de destek veriyorsunuz?

İnsan hakları izleme, raporlama ve yasal destek programı mültecilere de destek veriyoruz. Türkiye’de geçiş ülkesi olarak gelen LGBTT bireylere yönelik yürüttüğü sosyal ve yasal destek faaliyetlerini kapsar. Bu program kapsamında mültecilik ve insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri ve ulusal ve uluslar arası kurumlarla iletişimi ve ortaklıkları yürütür. Uydu kentlerdeki LGBTT mültecilere destek verecek LGBTT mülteci destek ağının koordinesini sağlar.

Peki son olarak ‘İnsan Hakları Eğitimi programı’ hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüellerin insan hakları alanında yaşadıkları sorunları insan hakları eğitimi modeli ile hem LGBTT bireylere hem de heteroseksüellere yönelik yürütülen faaliyetlerin tümü olarak tanımlar. İnsan hakları eğitimleri ile temel insan hakları kavramları, insan hakları, savunuculuk faaliyetlerine yönelik eğitimler olarak planlanır. Kaos GL bu eğitimleri hem LGBTT örgütlere, bireylere ve diğer STK’lere ve Heteroseksüellere yönelik yürütür.
LGBTT örgütlere ve bireylere yönelik insan hakları, medya, mültecilik, hukuk alanlarında kapasite geliştirme faaliyetleri ve eğitimleri gerçekleştirir.
Kaos GL Dergisi ve web sayfası kapsamında yürütülen ‘Yerel gey-lezbiyen muhabir eğitimleri’ insan hakları programı kapsamında yürütür.

Bu hafta sonu yapacağınız insan hakları eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

Kaos GL Derneği ve Olof Palme Center’in ortaklaşa yürüttüğü ‘İnsan Hakları Eğitimi’ 13-14 Eylül tarihlerinde Ankara’da yapılacak. Eğitimin ana teması ayrımcılık ve homofobi olacak. ‘Nasıl oluyor da homofobi hayatımızın her alanını kuşatıyor? Homofobi hayatımızın her alanını kuşatırken içsel süreçlerimizde neler yaşıyoruz? Homofobinin kökenleri nerede?’ sorularına birlikte yanıt bulmaya çalışacağız.
Eğitimde, ‘ulusal ve uluslararası hukukta ayrımcılık’, ‘homofobi ve ayrımcılık’, ‘toplumsal cinsiyet’ konuları grup çalışmaları ve interaktif atölyelerle tartışmaya açılacak.

Eğitimle ilgili bilgi için: www.kaosgl.org/node/1932
Etiketler: yaşam
Dijital