24/06/2009 | Yazar: Kaos GL

"İran'da gerçek bir demokrasiden bahsedilmenin yolunun din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıyla mümkün olacağını" söyleyen Kasra'ya göre Musavi yeni bir başlangıcın yolunu açabilir.

"İran'da gerçek bir demokrasiden bahsedilmenin yolunun din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıyla mümkün olacağını" söyleyen Kasra'ya göre Musavi yeni bir başlangıcın yolunu açabilir. "Ahmedinecad'ın iktidara gelmesiyle eşcinsellere yönelik şiddetin ve cezaların arttığını" belirten Kasra göstericileri batı hayranı olarak niteleyenleri eleştiriyor.

Eşcinsel olduğu için ülkesinde baskı gören ve bu nedenle Türkiye'ye kaçan Kasra (31) İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterilerini bianet'e yorumladı:
"Bu yıllardır baskı altında yaşayan İran halkı için iyi bir başlangıç olabilir. Elbette ki bu İranlıları birden bire özgürlüğe kavuşturmaz ama yıllardır özgür olmak isteyen halkın hayalinin yolunu açabilir."
 
Kayseri'de yaşayan ve Avustralya'ya gitmeyi bekleyen Kasra'ya göre "İranlı gey ve lezbiyenlerin sorunlarını yönetime gelecek hiçbir İslami hükümet çözemez. Bunun için din ve siyasetin birbiriden ayrılması ve dindarların siyasete karışmaması gerek."
 
"Ahmedincad'la birlikte gey ve lezbiyenlere şiddet arttı"

Şiraz üniversitesi sanayi mühendisliği bölümünden mezun olan Kasra "Cinsel kimliği nedeniyle iş bulamadığını" söyleyen Kasra ülkesini terk etmesine neden olan süreci şöyle anlatıyor:
 
"Besici Kuvvetleri üyesi iki kişi tarafından tecavüze uğradım. Onlardan kaçarken cebimdeki diabet kartımı düşürdüm ve adresimi buradan öğrenerek evime geldiler. Tecavüzü kameraya çektiklerini ve eğer kendileriyle birlikte olmazsam beni şikâyet edeceklerini söyleyerek tehdit ettiler. Ben de can güvenliğim olmadığı için Türkiye'ye kaçtım."
 
Ahmedinecad'ın iktidara gelmesinin ardından halka yönelik baskıların arttığını belirte Kasra, özellikle gey ve lezbiyenlerin ağır cezalara çarptırıldıklarını ifade ediyor:
 
"Giyim tarzından başlayarak her alanda yasaklar arttı. Parti yapan gey ve lezbiyenler yakalandı. İşkence ve kırbaç cezası arttı. Yakalanan birçok gey idam edildi. İki gey arkadaşım böyle öldürüldü."
 
"İranlıları sokağa döken batı hayranlığı değil özgürlük istekleri"

"İran'da yaşanan protesto gösterilerinin kendisinde heyecan uyandırdığını" anlatan ve "umarım öldürülen gençlerin kanları boşa gitmez" diyen Kasra batılı gazetecilerin "göstericilerin batı hayranı oldukları" yönündeki eleştirilerini şu sözlerle reddediyor:
 
"Ülkemdeki insanlar da dünyanın her yerindeki insanlar gibi özgür olmak istiyorlar. Kimse 'batıya özendiği' için sokağa çıkmaz, ölümü göze almaz. İnsanlar artık ifade özgürlüğü, en temel insan haklarını istiyorlar. Çünkü yıllardır bir kesimin kendileri adına düşünmesinden ve karar vermesinden bunalmış durumdalar. Asıl batı hayranlığı bu eleştiriler."
 
İran'dan kaçtığından bu yana ailesiyle görüşmediğini söyleyen Kasra arkadaşlarından bilgi alıyor. Kendisine yaşananlarla ilgili anlatılanları şöyle aktarıyor:
 
"Pazar (21 Haziran) günü Şiraz'daki caddelerden birinde gösteriler varmış. Devrim Muhafızları insanların kamerayla kayıt yapmalarını engellemiş. Üniversitede öğrenciler dövülmüş. Şu anda okullar kapalı. Öğrenciler sınavlarını veremiyorlar. Yurtlar kapalı. Üniversitenin dekanı istifa etmiş."
 
Kasra, Musavi seçilseydi İran'a döner miydin sorumuza şu yanıtı veriyor:
 
"Yeni başlayan bir süreç olurdu. Ancak kendimi özgür hissedebileceğim bir ortamın hemen olmayacağı aşikâr. Gelecekte gey ve lezbiyenlerin diğer insanlarla eşit yaşabileceği bir İran'a dönmek isterim."
 
* Bu habere Harun Abakay katkıda bulundu.
* Farça çeviri desteği: Leyla Khanloashyeri 


Etiketler: yaşam, dünyadan
Bayram