17/02/2022 | Yazar: Kerem Dikmen

“Travestilerle çalışmak zordur” diye, laubali bir hakim eskisi avukattan, duruşma arasında duymuştum. Sanırsınız cis hetero müvekkilleri insan tatlısı, her daim emeklerin karşılığını öder, mesai dışında avukatı rahatsız etmez. O yüzden travestilerle çalışmak zor.

Işıl’ın memeleri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Işıl şimdi ne yapar, bilmiyorum. Şunun da farkındayım, eğer bu köşeyi takip ediyorsanız, anladığınız üzere TİHEK ve muhipleri diye adlandırdığım sevimsiz konuya gene giremedim. Bir yandan bu kurumun neden homofobik ve transfobik bir kurum olduğunu; bu kurumun eski başkanının sabıkası bilinmiyormuşçasına kayıtsız, şartsız onun istişare komisyonu adını verdiği komisyonda kendine sandalye edinen sivil “aktör”lerin yaptığının gelebileceği anlamları anlatmak için can atıyorum. Ama bir yandan da bu köşeye Kaos GL Hukuk Koordinatörü Kerem’in sızmasını istemiyorum.

“Travestilerle çalışmak zordur” diye, laubali bir hakim eskisi avukattan, duruşma arasında duymuştum. Güya hakimlik vaktinde bir transa ceza vermiş, cezaevinde kadın koğuşuna koymuşlar da koğuşta hamile kalanlar olmuşmuş. Affedersiniz insan bir yerinden uydursa daha düzgün uydurur. Sanırsınız cis hetero müvekkilleri insan tatlısı, her daim emeklerin karşılığını öder, mesai dışında avukatı rahatsız etmez. O yüzden travestilerle çalışmak zor.

Neyse. Bir on yıl oluyor, İzmir’de gasp davası takip ediyorum, mağdurlar trans, travesti. Hepsinin kafasında ayrı kurgu, strateji. O yüzden hepsi aynı anda gelmiyor ofise. Işıl onlardan sonra geldi. Oturduk, dosya üzerine konuşuyoruz, şöyle olursa böyle olur, böyle olursa şöyle olur. Derken bir anda, Işıl çat diye memeleri fora etti, yeni ameliyat olmuş, güzel durup durmadığını soruyor. Ben kendimden geçtim, odayı paylaştığım diğer iki avukatın gelme ihtimalinden mi dersiniz, açık pencereden içerinin görünme ihtimalinden mi dersiniz? Sonra baktım, bence güzel olmuşlardı, fikrimi söyledim, teşekkür etti, sanki kahvemizden karşılıklı birer yudum almış da ellerimiz su bardağına uzanmışçasına, olanca sıradanlığıyla düğmeleri ilikledi ve ciddi ciddi dosya üzerine konuşmaya devam ettik.

Işıl kim bilir şimdi nerede, ne yapıyor? Umarım hayat iyilikleri ve güzellikleri çıkarmıştır karşısına. Bunda da bir “zorluk” var mı ki yukarıdaki paragrafı buraya bağladı diye sorabilirsiniz, hayır yok. Bence zor olan hala yukarıda bahsettiğim hakim eskisi sevimsiz avukat. Memeleri açmanın bile bir adabı var belki. Işıl’ın açtığı bluzu, o avukatın o sözleri gibi sakil durmadı asla.

Sonrasında şunu çok düşündüm. Bu meme hikayesini tabuya dönüştüren nedir? Üstelik atanmış cinsiyeti erkek olup da dolgun göğsü olabilir insanın, misal eskiden babamın göğüsleri öyleydi. Ama plaja gittiğimizde kimse garip bakmazdı. Buradaki basit eşitsizliği görmek gerek esasında. Hayat bu denli basit ama belki de kökleri derine inen bir eşitsizlikten beslenen gelenekler yaratıyor.

Misal, belki Işıl bileğindeki dövmeyi gösterseydi, bırakın burada aktarmayı, hafızamda yer bile etmeyecekti. Farkında olmadan toplumsal normların esiri olabiliyoruz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam
nefret