26/06/2012 | Yazar: Murat Çınar

Konfederal sendika CGIL’e göre maaşlarda artış yok, gelir her geçen gün daha da düşüyor ve geleceği göremeyen insanların çaresizliği gündemi kaplıyor

Konfederal sendika CGIL’e göre maaşlarda artış yok, gelir her geçen gün daha da düşüyor ve geleceği göremeyen insanların çaresizliği gündemi kaplıyor
 
Avrupa Birliği malum iktisadi buhran ile mücadele ediyor son yıllardır. Battı batacak ülkeler, kahinlerin son gün tahminleri, ‘Avro’dan çıkarsa’ korkuları derken AB yurttaşları gece spread ile yatıyor sabah Avrupa Birliği Merkez Bankası ile kalkıyor. Almanya ile Fransa bir yandan ona buna emir verirken ülkelerin iktisadi yapısı o ya da bu şekilde yavaş yavaş kötüleşmeye devam ediyor. Bu güzel salatada bilindiği üzere mozzarella peyniri, güzel sahilleri ve kayıt dışı para akışı ile ünlü İtalya da var. Konfederal sendika CGIL ile ulusal kültür derneği ARCI’nin desteklediği ve Toplum ve Bilgi Derneği’nce hazırlanan bir çalışma bu durumu güzelce özetliyor; daha az iş, daha az hak ve daha az gelecek. 1300 sayfalık çalışmanın başlığı ‘Yunanistan bize yakınlaşıyor’.
 
İtalya’nın içinde bulunduğu buhranın sonuçlarından ilki kamu yararına olan harcamaların kısıtlanması; 2008 ile 2011 yılları arasında bu kısıtlama %80’e varıyor. Yurttaşlar arasındaki gelir farkı ile mücadele için ayrılan harcamalar 2008 yılında 2,5 milyar Avro iken 2011 yılında 538 milyon Avro’ya indi ve 2013 yılı için bu rakamın 270 milyon Avro’ya varması öngörülüyor. Yaşlılara, devlet okullarına ve sosyal faaliyetlere ayrılan ek gelir ise 2009 yılında 518 milyon Avro iken 2012 yılında sadece 44 milyon Avro’ya varabildi.
 
Yurttaşlar arasında yoksulluk sınırına varan kişi adedi 2012 yılında %24,5 artışta bulundu bu rakam 2010 yılında %18,2 şeklindeydi. Öte yandan ülkenin ‘zengin’ olarak tanımlanan kısmı son üç senede ülkenin geri kalanına göre 10’a 1 artış yaşadı. Böylelikle İtalya’nın en zengin 10 kişisi ülkenin 3 milyon fakir insanının toplam gelirine sahip olur hale geldi. Çalıştığı işte süreklilik güvencesi olmayan sözleşmelere sahip olan kişi sayısı ise son iki yılda 3 milyona vardı. Ne iş sahibi olan ne de eğitimine devam eden nüfus 2 milyonu bulurken aynı adette yani 2 milyon kişi geleceğini güvenceye almak için İtalya’dan başka bir ülkeye doğru göç etti. İşsizlik oranı ise Aralık 2011’de %8,9 iken Şubat 2012’de %9,3’e vardı.
 
CGIL gene sekreteri Susanna Camusso çalışmanın sunumunda İtalya’yı Berlusconi hükümetiyle aynı şekilde hareket eden bir hükümetin yönettiğine dikkat çekti. Camussa sözlerine şöyle devam etti: ‘Maaşlarda artış yok, gelir her geçen gün daha da düşüyor ve geleceği göremeyen insanların çaresizliği gündemi oluşturmakta’. 

Etiketler: yaşam
İstihdam