19/08/2013 | Yazar: Gözde Demirbilek

günün birinde pastane açma hayalim beni sürekli yeni kurabiyeler kekler pastalar yapmaya sürüklüyor!

günün birinde pastane açma hayalim beni sürekli yeni kurabiyeler kekler pastalar yapmaya sürüklüyor!

bir yandan yeni evdeyim, bir haftadır internetin bağlanmasını bekliyorum. nisan aylarıydı sanırım yabancı bir blog’da ‘rainbow cheesecake’ başlıklı bir yazı görmüştüm. ingilizcem yeterli olmadığı için sadece fotoğraflarına bakıp “hoov ne güzel yapmış ya!” diyerek iç geçirmiştim. geçen gün evde sıkıntıdan kek yapmaya karar verdim, haziran başında aktardan “ben bunları yazın kullanırım” diyerek aldığım toz gıda boyaları aklıma geldi. şimdi ben sade kek tarifiyle yapsam nasıl olur tadı fark eder mi diye düşünürken dolaba bakındım yeterli malzeme var, ben de başladım sade kek hamuru yapmaya. bakalım nasıl yapmışız.

sade kek karışımı: 3 yumurta, 3 su bardağı un, 1.5 su bardağı toz şeker, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay bardağı ayçiçek yağı, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilin. 
(keki daha hafif hale getirmek için toz şeker 1 bardağa düşürülebilir)

malzemeleri derin bir kapta mikserle çırptıktan sonra çerez tabağı ya da yemek takımlarında kullanılan küçük çorba tabaklarından biri de olabilir, öyle bir tabak buluyoruz. kekin yapılış aşamasını ben "su dalgası" şeklinde betimledim. su dalgası şeklinde yayıldığı için ilk kullandığımız renkli hamurun en çok, son kullandığımızın da en az olması gerekiyor. bu yüzden küçük çorba tabağımıza karışımdan 4 kaşık kek hamuru koyuyoruz. kırmızı toz gıda boyasından çay kaşığının yarısı kadar ekliyoruz. zaten o kadarı bile kan kırmızı bir kek hamuru elde etmemizi sağlıyor. iyice karıştırdıktan sonra kek kalıbımızı yağlayıp, buraya dikkat, karışımı kalıbın (tercihen ortası delik olmayan kek kalıbı) en ortasına döküyoruz. karışım kalıbın ortasında kalacak şekilde onu kenara alıyoruz. ardından tabağı yıkayıp (ben yıkamadım çünkü turuncu toz boyam yoktu bu yüzden sade hamuru koyduktan sonra yarım çay kaşığı sarı ekleyerek turuncu elde ettim, tabağın dibinde kalanlar bile turunculaşmaya yetti boya çok etkili. aynı şekilde aktarınız mor da vermeyip maviyle kırmızıyı karıştırın derse  yarım kaşık bile değil kaşığın ucuyla atın çünkü ikisi de çok baskın renkler olduğu için eğer çok koyarsanız siyah elde ediyorsunuz) 4 kaşığa yakın ama son kaşık dolu dolu değil yine kek karışımından koyup bu sefer elimizde varsa turuncu gıda boyası, yoksa anlattığım gibi dibinde kalan ve takviye sarı ile turuncu elde edip yine en ortasına akıtıyoruz karışımı. böyle böyle ardından sarı, yeşil, mavi, mor diye aynı işlemi uyguluyoruz. ama uygularken tabağa koyduğumuz kek karışımını sürekli azaltıyoruz. mor 2 ya da 2,5 kaşığa kadar düşüyor mesela. karışımları hep en ortadan dökerseniz piştikten sonra da muazzam bir görüntü elde ediyorsunuz.
 
bunu yaparken çok olmasa da hızlı hızlı yapsanız iyi olur. çünkü kabartma tozunun uzun süre açık karışımda bulunmasıyla ilgili pek güzel şeyler okumadım daha önce. işin içine renk girince en çok çocukların ilgisini çekti bu kek. çocukların olduğu kadar evdeki yetişkinlerin de çekmiş olsa gerek ki sabah kalktığımda sadece bir dilim kalmış olduğunu gördüm.

siz de kekinizi sevdiklerinize yapın, rengarenk kalın! 


Etiketler: yaşam
İstihdam