28/02/2011 | Yazar: Osman Bulugil

Futbolda beklerin defansif görevleri bir yana hücuma katkıları son yıllarda daha da öne çıkıyor.

Futbolda beklerin defansif görevleri bir yana hücuma katkıları son yıllarda daha da öne çıkıyor. Özellikle kanat akınları futbolda çok önemli ve bunda kanat ile bek oyuncusunun uyumu takımlar için hayati önem taşıyor. Stoper gibi oynayan, hücuma çıkmayan beklerle oynamak gol atabilmek adına takımınızda sınırlı organizasyon yapabilme şansı vermektedir. Kanat oyuncusuyla birlikte hücuma destek veren ve sıfıra inerek, etkili ortalar yapabilen bekler bir takım için rakibe karşı avantaj sağlayacaktır. Çünkü bekle birlikte kanat oyuncusunun sıfıra inmeden erken yaptığı ortalar, rakibin defansı yerleşik olduğu için pozisyon bulma şansını minimuma indiriyor. Rakibin defansı oyuna göre rahatça pozisyon alabiliyor ve forvetlere erken yapılan ortalarda topa vurma şansı pek de bırakmıyor. Beklerle yapılan verkaçlar ve kanat oyuncusunun yaratıcılığı ile sıfırdan yapılan ortalar rakip defansı dengesiz yakalamak konusunda çok daha etkilidir. Çünkü rakip defans sıfıra inen kanat oyuncusuyla birlikte kaleye daha da yaklaşır ve pozisyon almaları çok daha zorlaşır. Rakibin defans hattı neredeyse altı pasa kadar gömülebilir. Bu da arkadan gelen oyunculara ya da rakip defansa göre daha iyi yer tutan forvet çok daha fazla gol pozisyonuna girebilir.
 
Tabi bek oyuncularının hücuma katkı sağlamanın yanında geriye dönüşlerde hızlı olmaları ve ters kademeye girebilmeleri gerekmektedir. Kontra ataklara maruz kalmak bir anlamda defansta dengesiz yakalanmaktır. Bu durumda beklerin geriye çok çabuk dönmeleri ve ters kademeye girmeleri pozisyon vermemek adında hayati önem taşımaktadır.
 
Kanattan etkili ataklar yapabilmek için öncelikle kanat ve bek oyuncusunun uyumlu olması gerekir. Beklerin defansif görevlerinin daha ön planda olduğunu düşünürsek kanat oyuncularının sorumluluğu hücumda daha da artmaktadır. Bu yönüyle iyi bir kanat oyuncusunun sahip olması gereken özellikleri kısaca şöyle sıralayabiliriz: i) Top sürme ( Hem boş alanda hem de rakip varken) ii) Hız ve Hızlanma (Özellikle topla çok çabuk hızlanabilme) iii) Teknik (Birebirde rahat adam geçebilme ve dikine oynayabilme) iv) Her iki ayakla da orta yapabilme.
 
Beklerin bu açıdan oyunun iki yönünde kullanabilen oyuncular olmaları, sahip oldukları yetenekler kadar güçleriyle de ilgilidir. Hem defansif hem de ofansif anlamda yetenekli olan bir bek oyuncusunun aynı zamanda çevik ve güçlü olması gerekir. Güçsüz olduğunda bek oyuncusunun geriye dönüşlerde sorun yaşaması kaçınılmaz olur. Hücumda da özellikle iyi orta yapabilen ve kanat oyuncusuyla uyumu üst düzey olan bekler rakip defasın açılmasında önemli görevler üslenebilir. Çünkü kanat oyuncusuyla birlikte bire iki oynayabilen, hızlı ve etkili ortalar kesebilen bir bek, rakibin dengesiz yakalanmasında etkili olacaktır.
 
Hücum görevleri yanında beklerin defansif görevlerini de aksatmaması gerekir. Öncelikle oynadığı kanadın tersinden yapılan kanat akınlarında içeriye girmesi gerekir. İçeriye girerek stoperlere yardım etmeli ve arka direğe gelen ortalarda iyi pozisyon alarak rakibe gol şansı vermemelidir. Burada kafa toplarına çıkabilmesi de önem taşımaktadır. Bu anlamda kısa boylu bekleriniz de olsa özellikle zıplama konusunda kendini geliştirerek boy açığını biraz da olsa kapatacaktır.


Etiketler: yaşam, spor
Dijital