15/08/2013 | Yazar: Esmeray

Yalnız büyük olan çocukta bir şey fark ettim sanki erkek çocuğu gibiydi yok canım dedim kendi kendime; hayli bir dikkatimi çekince annelerine dönüp ‘ne tatlı kızlarınız var’ dedim.

Anam bacım biraz ülkedeki yoğun gündemden uzaklaşıp sizlere iki gün önce yaşadığım bir tanıklığı, yazarak paylaşmak istiyorum. 1,5 saatlik vapur yolculuğunda insanları gözlemek için iyi geliyor bazen vallahi.
 
Evet, gene vapurda eve dönüyordum yanıma başörtülü bir kadın iki çocuğuyla beraber oturdu. Çocukların ikisi de kızdı ve kıyafetleri de aynı idi yaşları 4-6 vardı sanırım. Yalnız büyük olan çocukta bir şey fark ettim sanki erkek çocuğu gibiydi yok canım dedim kendi kendime; hayli bir dikkatimi çekince annelerine dönüp “ne tatlı kızlarınız var” dedim.
 
Kadın gülümsedi, aslında büyük olan erkek dedi, erkek kıyafetlerini giydiremiyoruz... Giyince çok ciddi krizler yaşıyor ve içine kapanıyor kimse ile konuşmuyor dedi. Babası da bu duruma dayanamadı çok seviyor onu, “rahat bırakalım çocuğu” dedi... “Fakat ben hiç razı değilim bu duruma. Ne yapalım inşallah düzelir.” dedi. Bende sadece çocuğunuzu sevin dedim kadın fazlaca da konuşmak istemedi.
 
Belki bu yazıyı okuyunca çoğunuz “ay yazık” diyecek ya da kadının dediği gibi “inşallah düzelir” diyeceksiniz. Eğer çocuğu sıkboğaz etseler, zorla erkek kıyafeti giydirseler çocuk en fazla reşit yaşına kadar buna dayanabilir. Sonra aileden uzaklaşmayı tercih eder doğal olarak okuldan da atılır iş de bulamaz. Sistem bütün kapılarını kapatır ayakta durmak ve yaşamak için tek yol seks işçiliği seçeneği kalır...
 


Hikayemizdeki bu çocuk kanımca şanslı, özellikle Babanın sevgisi! Hep yanında olacak, o Baba çocuğunu okutacak ve tüm zorluklara rağmen ilerdeki süreçlerde Anne de Baba da çocuklarını yalnız bırakmayacaklar. 
 
Benim naçizane tavsiyem olacak çocukları bu durumda olan ebeveynlere. Çocuğunuzu bu durumlarda sevin, çok sevin yanında olun sakın ola psikoloğa ya da doktora götürmek aklınıza gelmesin. İyileşebilir bir durum değil. Kesinlikle hastalık değil. Eğer çocuğunuza bu hikayedeki babanın yaptıklarının tersini yaparsanız çocuğunuzu her halükarda kayıp edersiniz.
 

Etiketler: insan hakları, aile
İstihdam