05/09/2013 | Yazar: Gözde Demirbilek

gelelim bugünkü tatlımıza. tatlının adı maribiyo. ben biraz renklendirerek formatını değiştirdim, olsun maribiyo maribiyodur!

merhabalar! mutfaklı yoldan devam! bugün biraz daha sunum odaklı bi tatlı yapacağız. böyle tariflerin yazısını yazarken aklıma küçükken mutfakta bir şey yaparken kameralar varmış gibi konuştuğum zamanlar geliyor. gelelim bugünkü tatlımıza. tatlının adı maribiyo. bu tatlıyı pek sevgili dostum yeşil ile bulmuştuk. ben biraz renklendirerek formatını değiştirdim, olsun maribiyo maribiyodur!
 
bu tatlımız için gerekli malzemeler; 2 paket krem şanti, 1 su bardağı süt, buzdolabı poşeti, 4 tane çokoprens ya da probis ve gıda boyası.
 
ben bisküvi olarak probisi seçtim, aslında tatlıyı yapma sebebim bayatlayan bisküviler oldu. onları atmamak için tatlıya kazandırdım. öncelikle rondodan bisküvileri iyice çekiyoruz. rondomuz yoksa elde kırma ile de güzel sonuç elde edebiliriz, problem yok. daha sonra 2 paket krem şantiyi bi kaba boşaltıp üzerine 1 bardak sütü döküp mikserle çırpıyoruz. paketlerin arkasında 1 pakete 1 su bardağı yazar, biz biraz kıvamlı olsun diye az süt koyuyoruz. krem şantiden 3 kaşık rondodan geçirilmiş bisküvinin içine koyup krem şantiyi buzluğa atıyoruz. bisküvi krem şantiyi iyice emene kadar da karıştırıyoruz. kıvamlandığında bi tutam alıp sunacağımız tabağın ortasına koyuyoruz.
 
evet şekli düzgün olsun istiyorsak üzerine bardak basıp kenarlarda kalanları üst kısmına ekleyerek biraz düzeltiyoruz. tabakları kenara aldıktan sonra krem şantiyi buzluktan alıyoruz baya kıvamlandığını göreceğiz. küçük bi kaseye 2 yemek kaşığı alıyoruz ve kırmızı renk gıda boyamızdan rengi tutturana kadar ekleyip karıştırıyoruz. buzdolabı poşetinin bir köşesine hazırladığımız kırmızı krem şantiyi koyuyoruz. illa buzdolabı poşeti olmak zorunda da değil, eğer o yoksa fırın poşeti hatta temiz olduğu sürece market poşeti de işinizi görür. sizin canınız sağ olsun! bu işin raconu gibi çoğu yerde buzdolabı poşeti yazar krema sıkmak için. ondan öyle yazdım ben de. neyse, poşetin krem şanti koyduğumuz kısmının ucunu hafif kesiyoruz.
 
ve bundan sonrası bizim hayal gücümüze kalmış oluyor gökkuşağını nasıl kondurmak istiyorsak  öyle biçimlendiriyoruz tatlımızı. ben en alta kırmızı üzerine daha küçük turuncu onun üzerine daha küçük sarı halkalar yaparak sunum yaptım.
 
ve bir de halka gibi değil zikzaklarla koydum tatlıları. bundan sonrasında bütün renkleri 2’şer kaşık krem şantiden alarak yapıyoruz. olası sorulardan biri "her renkte farklı buzdolabı poşeti mi kullanacağız?" olacaktır. Hayır, hiç gerek yok. krem şanti bol bol geldiği için poşetin kenarlarında kalanları kullanmayacak kadar yetiyor kenardaki renklere bulaşmamış olanlar. hatta fazla geldiği için tabağı da süslüyorsunuz :) böyle işte, tatlımız maribiyo tüm renkleri işleyince bitmiş oluyor. afiyet olsun efenim! 

Etiketler: yaşam
İstihdam