04/06/2010 | Yazar: Kaos GL

'Ara Sıcak'ı okurken zavallı kurbana üzülmeyi bir yana bırakıp 'katil kim?' sorusunun ve bilmecenin cazibesinin peşine düşüyorsunuz.

'Ara Sıcak'ı okurken zavallı kurbana üzülmeyi bir yana bırakıp 'katil kim?' sorusunun ve bilmecenin cazibesinin peşine düşüyorsunuz. Kitap boyunca, katilin yanı başında olduğu ortamlarda hem partilerin keyfini süren hem de her detayı atmaca gibi fark eden Russell Quant'a sempati duymamak imkânsız.
 
Ara Sıcak, Anthony Bidulka’nın yazdığı, şimdilik yedi kitap olan ‘Russell Quant polisiyeleri’ serisinin ilk kitabı. Zengin işadamı Harold Chavell tarafından, düğünden bir gün önce kaybolan müstakbel eşi Tom Osborne’u bulması için tutulan Russell, onların balayı programının peşinde Fransa’ya gider. Bir-iki kez hedefine çok yaklaştığı duygusuna kapılsa da bir süre sonra Kanada’ya eli boş döner. Kalbi kırık Harold Chavell, sevgilisi tarafından terk edilmiş olmanın getirdiği hayal kırıklığıyla Russell’ın görevine son verirken, dedektifimiz -aldığı dolgun ücretin de motivasyonuyla- biraz daha ileri gitmeye karar verir. Ne de olsa bu onun ilk büyük işidir, zamanı ve parası vardır, henüz daha iyi bir iş teklifi de gelmiş değildir. Böylece, Fransa’dan dönünce gelen postaları arasında bulduğu düğün davetli listesindekileri tek tek aramaya ve onları ziyaret etmeye başlar.

Bu insanlarla konuşup ipucu toplama sürecinde, Russell Quant’ın bir zehir hafiye olmanın yanı sıra giyim ve yemek konusunda zevk sahibi de olduğunu görürüz. Ara Sıcak bu anlamda, sürükleyici polisiye okuma vaadini ve hayattan zevk alan bir karakterin yarattığı pozitif havayı soluma keyfini bir arada sunuyor. İyi bir şarap, leziz bir ordövr tabağı, şık bir gömlek, merkezinde kırık bir aşk ve cinayetin yer aldığı kitabın kasvet duygusunu hafifletiyor. Yabancı yapımların ağırlıklı olduğu kanallarda görmeye alıştığımız türden, zekâyla harmanlanmış bir cinayet öyküsünü izlerken maktule üzülmektense katile ya da olayı çözen dedektife hayran olduğumuz diziler gibi, Ara Sıcak’ı okurken de zavallı kurbana üzülmeyi bir yana bırakıp ‘katil kim?’ sorusunun ve bilmecenin cazibesinin peşine düşüyorsunuz. Kitap boyunca, katilin yanı başında olduğu ortamlarda hem partilerin keyfini süren hem de her detayı atmaca gibi fark eden Russell Quant’a sempati duymamak imkânsız. Dahası, -oyunbozanlık yapıp son sayfalara bakmazsanız- katilin kim olduğunu tahmin etmek de hiç kolay değil.

Kanada’nın Saskatoon kentinin Russell Quant’ın da dahil olduğu gey çevresi, hem neşeli hem de bilmecelerle dolu bir kalabalık. Her ne kadar tercihlerini açık bir şekilde yaşasalar da Harold Chavell’in dedektif olarak neden Russell’ı seçtiğini, onu öneren yakını Anthony şöyle anlatıyor: “Bizim heteroseksüel dünyadaki ilişkilerimiz ve başarılarımız çok hassas bir dengededir. Başarılıyız çünkü çoğu zaman onların kurallarıyla oynuyoruz oyunu. (...) Skandallardan uzak kaldığımız sürece de her şey yolunda gidiyor. Fakat bir tane çirkin bir eşcinsel ayrılma, bin tane heteroseksüel boşanmadan daha çok itibar kaybettiriyor bizlere...” Ama bundan, Ara Sıcak’ın eşcinsellerin sorunlarına eğilen bir kitap olduğu düşünülmesin. Yazar kitabının her şeyden önce bir polisiye olmasını amaçlamış ve son sayfaya kadar da bu amacından sapmamış. Bununla birlikte, seçtiği çevrenin ‘öteki’ olma oyununu nasıl oynadığını da olay örgüsünün bütünlüğünü bozmadan bir-iki yerde “hissettiriyor.” Dedektif katili bulmaya yaklaşmışken, birdenbire sayfalar boyunca sosyal sorunların deşildiği türden bir kitap değil Ara Sıcak. Bir sayfadan diğerine geçerken, yukarıda söz ettiğimiz dizileri izlerken zamanı unuttuğumuz gibi, okuru bir sahneden diğerine hiç tökezletmeden sürüklüyor.

Ara Sıcak, Kanada’nın hem coğrafyasıyla hem de edebiyatıyla tanışmak için bir fırsat. Mevsimin de ruhuna uygun biçimde, tembellik ettiğiniz tatil günlerini renklendirecek, uzun yolculuklarda zamanın nasıl geçtiğini unutturacak bir roman. Türkiyeli okuru Anthony Bidulka’nın akıcı ve eğlenceli üslubuyla tanıştıran Ara Sıcak, polisiye severlere gerçek bir bilmece daha çözdürecek, bu türe yeni ısınanları ise sıkıca kendine bağlayacak.

ARA SICAK
Anthony Bidulka
Çeviren: Ayfer Ünalan
Sel Yayıncılık
2010
271 sayfa, 15 TL.
 
 

Etiketler: kültür sanat
Bayram