23/03/2021 | Yazar: Jiyan Herdem

Eril, cinsiyetçi ve fobik bir takımın açıklaması bizler için kurtuluş değil ama bizlerin birbirimize sıkı sıkı sarılması ve dayanışma göstermeye devam etmesi kurtuluşumuz için önemli bir zemin olacaktır.

Kurtuluş Yok Tek Başına Demedik mi? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul sözleşmesi, Türkiye'de erkek şiddetine maruz kalan tüm kesimler için önemli bir metindir. Feshinin gündemde olduğu bu günlerde söylem üretirken hepimizin bu gemide olduğunu ve birbirimizi desteklemenin çok önem arz ettiği kanaatindeyim. Sözleşmeye dair destekler önemlidir ama gelen bu destekler bir tarafı dışlayıcı durumda ise hep beraber ses çıkarmamız ve gerekirse destekleri, eksik gördüğümüz tarafları ile paylaşmalıyız.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün İstanbul Sözleşmesi'ne dair yaptıkları açıklama üzerine birkaç şey söylemek istiyorum. Türkiye'deki futbol takımlarının son derece eril, cinsiyetçi, homofobik ve transfobik olduklarını çoğumuz biliyoruzdur. Kadın bedeni üzerine inanılmaz cinsiyetçi küfürler edildiğini biliyoruz ve aynı zamanda ne kadar fobik olduklarını söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

Nasıl fobik olduklarını dün yaptıkları açıklama ile de göstermiş oldular. İstanbul Sözleşmesi'nde de belirtilen LGBTİ+'ları görmezden geldiler ve açıklamaya eklemediler. Şaşırdım mı? Asla...

Bu özelliklere sahipken ve şimdiye kadar herhangi bir özeleştiri yapmamışken, eril ve cinsiyetçi zihniyetlerine dair çaba göstermeyen bu kulübün açıklaması size ne kadar samimi geldi bilmiyorum ama bana hiç samimi gelmedi.

Her mücadele biçimi çok kıymetlidir. LGBTİ+'ların da bu uğurda mücadelelerini unutmamak gerekir. En basitinden yaşanan hak ihlalleri ve bunların sonucunda yaşanan cinayetler ve ayrımcılık biçimleri hepimizin malumu. İstanbul Sözleşmesi'nin özneleri bence erkek egemen sistem tarafından mağdur edilen herkestir. Sözleşmenin feshedilmeye çalışılması hepimizi çok etkiledi ve üzdü. Sözleşme tam uygulanmasa bile varlığı bizler için kıymetli ve birçok noktada elimizi güçlendirmiştir.

Hiç unutmam sevgili Roşin Çiçek davasında avukatlarımızın elini güçlendiren bir sözleşme oldu İstanbul Sözleşmesi ve hatırladığım kadarıyla LGBTİ+ hareketi ve avukatları Roşin Çiçek katliamının karar duruşmasında cinsel yöneliminden dolayı katledildiğini de mahkeme tutanaklarına geçirdiler. En azından atıfta bulunduklarını net hatırlıyorum. Merak edenler ayrıca SPoD'un yayınlarından detaya bakabilirler.

İstanbul Sözleşmesi’nin cis hetero kadınlar için hayati bir önem taşıdığı kadar LGBTİ+'lar için de çok önemli olduğunu vurgulamak istedim. Bunu çoğumuzun inkar etmediğini elbette biliyorum. Sözleşmenin feshinin söz konusu olduğu bu günlerde LGBTİ+'ların da bu konuyu nasıl protesto ettiğini ve sahip çıktığını da görüyoruz. Özellikle İstanbul Sözleşmesi feshine karşı sokak eylemlerinde olduğu kadar Clubhouse ve diğer sosyal medya ağlarında LGBTİ+ aktivist ve öznelerinin konuyu gündemleştirdiğine de hepimiz şahit olmuşuzdur. Bu mücadelede, kadın hakları savunucuları ve özneleri ile mücadele etmeye devam ediyoruz.

Asıl konuya gelecek olursam, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eksik olan açıklaması samimi gelmediği gibi zerre de umrumda da değil açıkçası. Eğer LGBTİ+'ları da içeren bir açıklama olsaydı belki biraz samimi gelebilirdi.

Ben kendime neyi dert ettim biliyor musunuz? Çok mu hassas ve ince düşünüyorum bilmiyorum ama, bu açıklamayı, bu eksik ve samimi bulmadığım açıklamayı paylaşan sevgili bireylerin (LGBTİ+,cis kadın özne ve aktivistler vb) de paylaşırken bu açıklamanın en azından eksik olduğunu belirtmelerini dilerdim. Açıklamanın başında olan “kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz” kısmında LGBTİ+'ların da eklenmesi gerektiğinin, vurgulanmasını isterdim. Bu minvalde minik de olsa bir açıklama ile paylaşmalarının daha doğru olabileceğini düşünüyorum.

Türkiye'de bir spor kulübünün bu açıklaması çok önemli olabilir ama eksik ise ve bunun zemininde transfobi ve homofobi var ise bunu sorgulamamız gerektiğini ve ona göre davranmamız gerektiğini düşünüyorum.

Çok güzel ve hayat dersi niteliğinde sloganlarımız var, bunlardan bir tanesi de “kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” değil miydi? Eril, cinsiyetçi ve fobik bir takımın açıklaması bizler için kurtuluş değil ama bizlerin birbirimize sıkı sıkı sarılması ve dayanışma göstermeye devam etmesi kurtuluşumuz için önemli bir zemin olacaktır.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kadın, yaşam, spor
İstihdam