22/05/2020 | Yazar: Seyhan Arman

İster hazır olun, ister kabız olun: Biz VARIZ! Var olmaya devam edeceğiz! Zulmünüzle baş etmeye gücümüz var!

Kutsal anneler, dünya döndükçe doğuracak bizi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Büyük umutlar beslediğimiz, kimilerimiz için kahraman sayılan İBB başkanı Ekrem İmamoğlu katıldığı bir televizyon programında "Eşcinsel evlilikler" konusunda “Saygı duyuyorum ama hazır değiliz” minvalinde bir açıklama yaptı. Tabii konu o kadar “hassas” ki, ne zaman hazır oluruz diye sorulamadı bile. Belli ki amaç sadece o soruyu sormak ve İmamoğlu’nu ne derse desin topa tutmaktı. Amaç bu olmasa da, sonuç bu. İmamoğlu, “Eşcinseller de eşit hukuki haklara sahip olabilmeli, medeni kanuna göre evlenebilmeli, devlet herkes için var, herkese eşit durmalı. Bunu konuşmak bile abesle iştigal” deseydi en başta soru sorulan kanal, ardından dindarlar, yandaşlar, muhalif olduğu söylenenler, Kürtler, aleviler, milliyetçiler, Karadenizliler, Antepliler, hemşireler, tüpçüler, sarı saçlılar, devletten konser bekleyen şarkıcılar falan "Hazır değiliz" diyecekti. Çünkü onlara hazır olup olmadıklarını söyleme lüksü tanındı zannediyorlar. Kürtlerle, Romanlarla, kadınlarla, dindarlarla, milliyetçilerle, tellaklarla, sağlıkçılarla vb gruplarla ilgili bir konu olduğunda isteniyor ki sadece işin özneleri tartışsın, karar versin ve hazır olup olmadıklarını söylesin. Konu LGBTİ’ler olduğunda ise bugüne kadar yaşam hakkı dahil anayasa ile güvence altına alınmış hiçbir hakkı ile ilgili tek görüş belirtmemiş olanlar bile görüş bildiriyor. Yetmiyor ahkam kesiyor. Zinhar diyor. Niye? Çünkü ötekilerin bile ötekisi olan, varoluşu seks yapmaya, "ahlaksızca götünü açmaya" veya "soytarılığa" indirgenen, Allah'ın bile "helak" ettiğine inanılan tek grubuz. Üstelik helak kelime anlamı ile yok olmak, ölmek anlamına geldiği ve hali hazırda yok olmamış olmamıza rağmen buna inanmayı seçiyorlar.

Peki fazlasını değil eşit haklarını talep eden bizler toplum hazır değil diye evlenmiyor muyuz? Belediye onay vermeyince vaz mı geçiyoruz sevdiğimizden? Veya tek derdimiz evlenmek mi? Kutsal aile kurumunuza saldırmak için kılıç mı kuşanıyoruz? Yoksa helak mı ediyoruz kendimizi? Hayır! İstesek de yapamayız zaten, toplum doğal ve normal olduğumuza inanmasa da varoluşun önüne hiç kimse geçemez. Hak edenin hak ettiğini almaya da hiçbir güç engel olamaz. Belki biraz gecikir ama eninde sonunda olur olması gereken. 

Daha düne kadar siyahilerin "insan" sayılmasına da hazır değildi toplum denilen otorite. Daha düne kadar kadınların seçme, seçilme hakkı yoktu. Daha dün Cumhuriyete de hazır değildi bu toplum, üniversiteye başörtülü girilmesine de. Toplumun hazır olmasını beklersek daha çok yerimizde sayarız. Zaten hazır olduğunuzu düşündüklerinizin bir kısmı için kanımız donuyor. Gaz odalarında yakmaya hazırsınız, tecavüze hazırsınız, hırsızlığa hazırsınız, savaşa hazırsınız, dışlamaya, yok saymaya, helak etmeye zaten hazırsınız. Sırf siz onay verin diye doğada seçme ihtimali olmayan 500 türde hayvanın da eşcinsel/transseksüel olduğunu anlatmak zorunda değiliz, sırf siz onay verin diye hasta olmadığımızı ne kadar normal olduğumuzu ispat etmek durumunda da değiliz, sırf siz onay verin diye ne kadar çok size benzediğimizi, bizim de dindar, cumhuriyetçi, Kürt, milliyetçi, faşist, kutsal aile ferdi, ahlaklı, yardım sever, zararsız vb olduğumuzu anlatmak durumunda da değiliz. İster hazır olun, ister kabız olun: Biz VARIZ! Var olmaya devam edeceğiz! Zulmünüzle baş etmeye gücümüz var! Rant için, oy devşirmek için, şirin gözükmek için, yanlış anlaşılmamak için yaptığınız hazır değiliz açıklamaları bize vız gelir tırıs gider. Ne yaparsanız yapın var olmaya devam edeceğiz. Üzgünüm ama doğa bizi yok etmeyecek. Allah yaratmaya devam edecek. Kutsal anneler dünya döndükçe doğuracak bizi. Varsın siz hazır olmayın. Bu sizin sorununuz tatlım. 

Bu açıklamaları yapan Ekrem İmamoğlu’nun gerçek düşüncesi ile ilgili bir fikrim maalesef yok. Bu sebeple isteyerek, inanarak mı söyledi yoksa stratejik olarak öyle söylemek durumunda mı kaldı bilmiyorum. Ülkenin en ünlü transseksüel şarkıcısının bile bir eşcinseli savunurken elli kere "hiç kimsenin bayraktarı değilim" demek zorunda kaldığı bir toplumun hazır olmamasını Ekrem İmamoğlu'na yıkmak istemem. Üstelik yıllar önce kendisi ile aynı makamda olan ve hiç beklenilmeyen kişinin bile "Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart" demeci ile kıyaslamak da istemem. Çünkü bu açıklamalar her zaman gerçeği yansıtmıyor, görüyoruz.

Şahsen ben çok şaşırmadım İmamoğlu’nun açıklamasına. Kendisini sevmeme, oy vermeme rağmen hiç ilahlaştırmadım, kahramanım değil veya büyük beklentiler içerisine girmedim. En azından çoğu zaman aynı pencereden baktığımız için kendimce "onay veriyorum" o kadar. Biliyorum, yetmez ama evet diyorum. Her şey güzel olursa bir gün -ki inanıyorum- o zaman ne münasebet diyebilmeyi umuyorum. Kendisini helak ettiğine inananlarla aynı yolda yürüyüp, aynı şarkıyı avaz avaz bağıran LGBTİ’ler varken kendi "hoşgörümü" nur nimet sayıyorum, ne yapayım…

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları, yaşam, siyaset
İstihdam