28/04/2009 | Yazar: Kahraman Gür

Bir şirketi, lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender çalışanlar ve aileleri için ne cazip yapar?

Kahraman Gür | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Kahraman Gür
Bir şirketi, lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender çalışanlar ve aileleri için ne cazip yapar? Diversityinc magazin bu sorunun cevabını aradı ve gey ve lezbiyenler için uygun 10 şirketi belirledi.
 
İlk on şirket belirlenirken;
LGBT Çalışanın partnerine sağlanan sosyal güvence ve imkanlar,
Tüm Çalışanlarını tabi tuttuğu LGBT hakları programları,
LGBT bireylere iş verme oranı ve LGBT bireylerlerle dayanışma,
İnsan Hakları kampanyasının (HCR) şirketler için belirlediği Eşitlik indeksi (CEI), gibi kıstaslar belirlendi.
 
İşte 10 şirket ve neden ilk 10’da oldukları:
Şirketlerin insan hakları ve tüm farklılıklara vermiş olduğu önem açısından yine Diversityinc tarafından belirlenen ilk 50 şirket ve de engellilere sağladıkları imkan ve kolaylıklar açışından ilk 10 şirket içindeki sıraları da belirtilmiştir.
 
No. 1: Ernst & Young, LGBT çalışanları imkanların en iyi olduğu şirketler grubu. İhalelerinin yüzde beşini LGBT bireylerin taşeron firmalarıyla yapmakta. Ayrımcılığı önleme politikaları TT bireyleri de içermekte.
Ernst & Young, Diversityinc magazininin belirlemiş olduğu farklılıklara karşı ayrımcılığı önleyen ve insan haklarını önemseyen ilk 50 şirkette 3. durumda. Aynı zamanda engellilere sunduğu imkan ve gözetim açışından en iyi 10 şirket içinde 2. sırada yer almakta.
 
No. 2: Wells Fargo & Co.,
Kaliforniya merkezli bu banka LGBT çalışanların partnerlerine, Heteroseksüel çalışanların partnerlerine sağladığı imkanları sağlamakta. İnsan hakları eğitimleri cinsel yönelim ve gender kimlikleri de içermekte. Farklılıklar için ilk 50 şirkette 31. sırada.
No. 3: PricewaterhouseCoopers. Bu firmada güçlü LGBT kaynakları grubu bulunmakta ve web sayfalarında ayrımcılık karşıtı politikalarını belirtmekte. İnsan hakları ilk 50 şirket listesinde 5. sırada yer almakta.
 
No. 4: IBM Corp. Engelli hakları için ilk onda 1. sıradaki şirket.  IBM’in LGBT topluluklarıyla güçlü bağı bulunmakta ve birçok LGBT için insan hakları organizasyonunda maddi destek sunmakta. Ayni zamanda insan hakları için ilk 50 de 10. sırada.
 
No. 5: Aetna. Bu şirketin başkanı Mark Bertolini, LGBT çalışanlarının haklarını korumada gösterdiği açık kararlılık nedeniyle 2007 yılı Açık ve Eşit Şampiyonları Ödülüne (Out & Equal Champions Award) layık görülmüştü. LGBT çalışanları ve partnerleri için eşit imkanlar sunmakta. İnsan hakları sıralamasında 48., engelli hakları sıralamasında 7 sırada Aetna.
 
No. 6: KPMG. İnsan hakları genelinde 50 şirket içinde 21. ve engelliler için ilk onun 10. sırasında bulunan bu şirket gecen yıl LGBT çalışanlarına gösterdiği eşitlikçi politikalarından dolayı GLSEN Saygı Ödülünü (GLSEN's Respect Awards) almıştı. LGBT bireylere yönelik imkanları transgender operasyon masraf ve tedavilerini de içermekte.
 
No. 7: Sodexo. İnsan hakları ilk 50 sıralamasında 6. basamakta. Engellilere uygunluk ve sağladığı imkanlar açısından 9. sırada ilk on içinde.
No. 8: AT&T.  İnsan hakları ilk 50 listesinde ikinci.
 
No. 9: Cisco Systems. İnsan hakları listesinde 25., engelli hakları listesinde 3. sırada
 
No. 10: Johnson & Johnson. İnsan hakları listesinde ilk sırada.
 


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
Nefret