02/11/2009 | Yazar: Mehmet Karabel

Sağlık Bilgisi adı altında verilen cinsellik hakkında en küçük bir mantığı barındırmayan dersten şikâyet etmek istiyorum. Liselerde 10.

Mehmet Karabel | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Mehmet Karabel

Sağlık Bilgisi adı altında verilen cinsellik hakkında en küçük bir mantığı barındırmayan dersten şikâyet etmek istiyorum. Liselerde 10. sınıfta haftada iki ders saati okutulan bir ders bu. Genel anlamda biyoloji gibi görülüp önemsenmeyebiliyor. Bazen okulun kadrosundaki biyoloji öğretmenleri ve bazen de benim tamamen karşı olduğum Sağlık Bilgisi öğretmenleri bu derslere giriyor. 

Öncelikle eğitim sisteminde eleştirmek istediğim bir nokta var. Sağlık Bilgisi öğretmenleri kendilerini öyle sansalar da Eğitim veya Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu kişiler değil. Bu öğretmenler hemşire veya benzeri bir sağlık görevindeyken bir çeşit eğitmen olan kişiler. Sağlık Meslek Lisesi gibi meslek liselerinin sağlık ile ilgili bölümlerinde ve eksik oluştuğunda başka okullara gidebilen öğretmenlerdir. Öğrenci ile iletişim kurabilmek için eğitim dersleri alınmalıdır. Bu dersler üniversitede her öğretmene verilen ve benim gibi bir Anadolu Öğretmen Lisesinde okuyan öğrencinin de almak zorunda olduğu öğretmenlik mesleğinin temelini oluşturan derslerdir. Eğitim bilimi, eğitim psikolojisi, Türk eğitim tarihi, eğitim sosyolojisi, araştırma teknikleri, eğitim ilke ve yöntemleri gibi birkaç seneye yayılmış olarak kişiye verilen derslerdir. Bu öğretmen sayılan eğitimciler bu dersleri almadan en azından yeteri kadar görmeden öğretmen sayılıp derslere gidiyorlar.
 
Bu sistem açığından sonra asıl konuya gelecek olursak; ergenlik dönemi başlığı altında fizyolojik, psikolojik, sosyal “problemleri” işlerken bir paragraf dikkatimi çekti. Paragrafta cinsel yönelimlerden bahsediyor. Genel anlamda kişinin ergenlik döneminde kendi cinsiyetine eğilimi olabileceği, ilgi duyabileceği, duygusal bir ilişkiye girmek isteyebileceği ancak bunun kişinin kendisi tarafında engellenmeye çalışılması gerektiği, engellenemezse profesyonel yardım alınması gerektiği yazıyor. Bunu okuduktan sonra ülkemiz cinsel eğitiminin ne kadar kaliteli olduğunu anladım!
 
Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer nokta da benim sürekli derste konuyu buraya getirmeye çalışmam ama “öğretmen”in bir türlü bunu söyleyememesi… Ayrıca sınıfta eşcinsellik, cinsel yönelim yerine cinsel tercih tabirinin kullanılmaması gerektiği vb. konulardan bahsettikçe öğretmenin aniden konu atlaması gibi vurgulanması gereken noktalar olduğunu da düşünüyorum.
 
Öncelikle bu yanlışlar düzeltilecek de cinsel eğitim dersi konulacak da… Biraz zor bu sistemde ve geri kalmışlıkta. Umarım benim düşündüğüm gibi olmaz. Kaç birey daha kendini kabullenmeden yaşamaya devam edecek?
 

Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret