22/07/2008 | Yazar: Kaos GL"Blind"la disko müzikte yeni bir dönemi başlatan Hercules And Love Affair’in kurucusu Andy Butler Billboard dergisine konuştu. Eşcinsel kimliği için çok fazla mücadele verdiğini söyleyen Butler, ‘gay müziği’ denilen bir kavrama inanmıyor.

Antony Hegarty, Kim Ann gibi müzik dünyasının ilginç isimlerinin vokalleriyle renklenen Hercules and Love Affair’in gördüğü ilgi, çocukluğundan beri müziğin içinde olan DJ Andy Butler’ın beklediği bir şey değildi. O sadece müziğiyle "ben buradayım" diyordu, ama milyonlarca insanı da kalbinden vurdu. Billboard dergisi Butler’la, Herkül’le alıp veremediğinin ne olduğunu, eşcinselliği, Antony Hegarty’i konuştu.

"Blind"ın başarısını neye bağlıyorsunuz?

Benim için çok şaşırtıcı ve heyecan verici bir durumdu bu. Bu şarkıyı birkaç sene önce yaptım. Aslında sadece eğlencesine yapılmıştı. Stüdyoya girip öylesine takıldık açıkçası. Ama sonradan albüme koymaya karar verdik ve birden patladı. Aslında bu durum bize beklenmedik bir hediye gibi geldi.

Albüm, "Blind" haricinde de bayağı ilgi gördü. Genel olarak baktığınızda albüme gösterilen ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, sürpriz bir ilgi bu. Hiçbir zaman şarkı yaparken böyle bir ilgi beklemezsin. Çünkü çoğu şarkı kişisel birtakım sebeplerden yazılır.Yayınlama aşamasını düşünmezsin.Ama iş o noktaya geldiğinde ne olacağını zaten kestiremezsin.Dolayısıyla şu an gösterilen ilgi de ekstra güzel bence."SESİNE İNANAMADIM"

Antony Hegarty’le nasıl bir araya geldiniz?

Bir akşam yemeğinde tanıştık Antony’le. Arkadaş ortamıydı. Ve o güne dek ben kendisinin albümü olduğunu da bilmiyordum. Sonra bir gün arkadaşım elinde onun albümüyle geldi ve "bak bu Antony,geçen akşam yemek yemiştik ya" dedi.Sesinin güzelliğine inanamadım. Bir daha onu gördüğümde de kendisine bunu söyledim ve arkadaşlığımız başladı. Kim Ann’le de bir kulüpte tanıştık. Sanırım benim arkadaşlıklarım hep ortak müzik zevklerinden başlıyor.

Eğer gruptan Antony Hegarty’i çıkarmanız gerekse Hercules and Love Affair’den ne eksilir?

Hercules And Love Affair, garip bir oluşum. Mesela biz son iki aydır sahneye çıktığımızda Antony yoktu. Ancak albümde onun enerjisi var. Sanıyorum grup çok esnek bir yapıya sahip. Önümüzdeki albümlerde de büyük İhtimalle başka isimler olacaktır. Kalıplar üzerinden yürümüyoruz.

Peki ya gruptan siz çıksanız?

Hercules and Love Affair sanırım o zaman aynı formda olmazdı. Şarkı sözlerinin aynı olamayacağı kesin mesela. Ama grubun kapısı herkese açık. Müzisyenler, vokalistler gider gelir...

Bir sonraki albümde kimleri göreceğiz?

Bilmiyorum ki...Zamanla göreceğiz.

Size bir fikir verebilir miyim?

Tabii ki...

CocoRosie’yle beraber bir şeyler yapsanız bence muhteşem olurdu...

Çok uzun zamandır onları dinliyorum ve beğeniyorum. Antony’le çalışmışlardı önceden. Hiç konuşmadım ama iyi fikir sanırım.

‘EŞCİNSEL OLDUĞUM İÇİN ÇOK MÜCADELE VERDİM"

Çocukluğunuzdan beri müziğin içindesiniz ve çok uzun yıllardır profesyonel müzik hayatındasınız. Bu albümün kişisel olarak sizin için anlamı nedir?

Hayatımı anlatıyor bu albüm. Benim kim olduğumu gösteriyor. Çocukluğumu, erişkinliğimi ve şu an bir yetişkin olarak beni anlatıyor. Sözlerin çoğunda zaten benim çocukluğumdan itibaren bazı mücadelelerimi açıkça görebilirsin.

Hercules and Love Affair ismi nereden geliyor?

Yunan mitolojisine hayrandım küçüklüğümden beri. Albümü yaparken de bunu çok düşündüm. Çocukluğumda hayran olduğum şeyleri... Sonra aklıma Herkül’le ilgili bir mit geldi. Evrenin en güçlü erkeği bir zamanlar bir adamla beraber olmuştu. Sonra sevgilisi öldü ve Herkül’ün kalbi çok kırıldı. Bu hikaye o kadar güzel anlatılmıştı ki. Bu güçlü adamın ve maskülen karakterin de ne kadar kırılgan olduğuna dair çok güzel anlatılıyordu bu hikaye. Bugünlerin maskülen karakterlerine de çok güzel işaret ediyordu. Ne kadar güçlü olursan ol, duygularının kırılgan olduğunu gösteriyor bu isim.

Çocukluğunuzda mitoloji kitapları mı okuyordunuz sürekli?

Evet.

Parka filan gitmez miydiniz, top oynamaz mıydınız?

Pek oynamazdım açıkçası. Kitap okumayı tercih ederdim.

Nasıl bir çocuktunuz?

Mitlere karşı takıntılı bir durumum olduğunu kabul ediyorum. Açıkçası çocukluğumda inanılmaz geniş bir hayal gücüm vardı. Bunların asıl sebebi eşcinsel olduğumu çok erken yaşlarda keşfetmiş olmamdı aslında. O yüzden çok mücadeleler vermem gerekti. Amerika’nın tam ortasında yaşarken kendini ifade edememenin zorluğunu yaşıyordum. Kendimi o dönemde başka bir dünyaya bırakmayı tercih ettim açıkçası.

Dinleyici kitlenizin de çoğunlukla eşcinsel kesimden olduğu düşünülüyor. Doğru mu sizce bu?

Sanmıyorum. DJ’lik yaptığım dönemden bu yana çevremde heteroseksüel erkek ya da kızların olması da hoşuma gidiyor. Şarkı sözlerinin öncelikli olarak eşcinselleri etkiliyor olması normal olabilir. Çünkü benim de Antony’nin de yaşadığı şeyler başkalarının deneyimleriyle de çakışabiliyor.

"GAY MÜZİĞİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR"

Şu an bunları konuştuğumuzda eşcinsel olmanın altını çiziyor gibi hissedip sinirleniyor musunuz? Sonuçta bu size özel bir durum...

Açıkçası bundan utanmıyorum artık. Ama gazeteciler ya da insanlar zaman zaman bunu farklı bir şekilde kullanabiliyor. Ama müzik açısından şunu söyleyebilirim ki "gay müziği" diye bir şey yoktur. Bunu söylemek çok tembelce bir kavram bulmak gibi geliyor bana.

*Konuyla ilgili haberler:

[[Oğlan çocuğu kız şarkıları söylüyor]]

[[Johnsonlar ve ötekiler]]

[[Dünyanın en büyük transeksüel sesleri Türkiye’den çıkma]]

Etiketler: kültür sanat
Bayram